Hortensje - gatunki i odmiany

Hortensja (Hydrangea) jest krzewem zaliczającym się do rodziny hortensjowatych. W naszym kraju uprawia się takie popularne gatunki jak:

  • Hortensja bukietowa - nazywana również potocznie wiechowatą. Krzew wywodzący się z Azji, w naszych warunkach klimatycznych dorasta maksymalnie do 2 metrów wysokości. Jest to gatunek mrozoodporny, a piękne kwiatostany osiągające do 40 cm długości, pozostają przez cały sezon zimowy.
  • Hortensja drzewiasta - ojczyzną tej sadzonki hortensji jest Ameryka Północna. Gatunek ten, który nazywany jest również hortensją krzewiastą dorasta do 2,5 metr wysokości. Cechą charakterystyczną tej odmiany są niepozorne kwiaty zebrane w duże kwiatostany, które przebarwiają się z czasem na kolor zielony.
  • Hortensja pnąca  - hortensje tego gatunku również wywodzą się z Azji. Hortensja pnąca dorasta nawet do 25 metrów wysokości, tworząc w ten sposób niezwykle dekoracyjne pędy. Okres kwitnienia przypada od czerwca do lipca. W tym czasie na łodygach pojawiają się nieduże kwiatostany.
  • Hortensja ogrodowa - sadzonki hortensji tego gatunku mogą być uprawiane zarówno w ogrodzie, jak i również w doniczkach. Hortensje ogrodowe osiągają do 1,5 metra wysokości. Ich wyróżnikiem jest kolor niebieski lub różowy kwiatów, zmieniający się pod wpływem odczynu gleby.

Polecane nawozy do hortensji

Popularne odmiany, które warto mieć w swoim ogrodzie:

  • Hortensja bukietowa - Pinky Winky, Limelight, Grandiflora, Magical Sweet Summer
  • Hortensja drzewiasta - Annabelle, White Dome, Pink Annabelle,
  • Hortensja pnąca - Cordifolia, Take a Chance, Mirranda, Silver Lining
  • Hortensja ogrodowa - Blaumeise, Camilla, Dnacing Angel, Bouquet Rose, Hornli, Hot Red, King George VII, Leuchtfeuer

Jak wybrać dorodne sadzonki?

Kupując hortensje, oczekujemy że z pewnością znajdziemy dorodne sadzonki. Tutaj jednak przy wyborze sadzonek należy być bardzo ostrożnym. Z pozoru piękne krzewy, które zakupimy w kwiaciarniach, mogą nam bardzo szybko zmarnieć. Czemu tak się dzieje, że z pozoru dorodne sadzonki po przesadzeniu do gruntu zaczynają więdnąć, a nawet marnieć? Niestety bardzo często w kwiaciarniach sadzonki są przenawożone. W związku z tym nie jesteśmy w stanie utrzymać takich samych warunków w naszym ogrodzie. Takie sadzonki hortensji będą wyglądać przepięknie przez kilka tygodni, później niestety roślin może pójść na straty.

Zdecydowanie lepiej jest zakupić hortensje w szkółkach drzewek i krzewów ozdobnych. Najważniejsze jest to, aby krzew wyróżniał się zdrowymi pędami oraz nie było widocznych zmian chorobowych na liściach. Po przesadzeniu sadzonki do gruntu, przy odpowiedniej pielęgnacji oraz nawożeniu, mamy pewność że hortensja odżyje. Dlatego nie należy zwieść się wyglądem hortensji sprzedawanych w kwiaciarniach. Sprawdź także ten artykuł o ciekawych odmianach hortensji bukietowej.

Rozmnażanie hortensji z sadzonek

Mając już w swoim ogrodzie te piękne krzewy, dobrze jest się dowiedzieć, w jaki sposób przeprowadzić rozmnażanie hortensji z sadzonek. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że rozmnażanie hortensji najlepiej jest przeprowadzić w czerwcu. W tym celu wykorzystujemy pędy wierzchołkowe. Rozmnażanie hortensji z sadzonek jest bardzo proste, tylko należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Hortensja kwitnąca w ogrodzie, a także sadzonki hortensji, sadzenie i uprawa w ogrodzie
Polecane sadzonki hortensji, czyli jak wybrać sadzonki, a także uprawa hortensji krok po kroku

Rozmnażanie hortensji przeprowadzamy poprzez odcięcie pędów o długości ok. 15 cm. Dobrze, aby każdy pęd zawierał około 4 listki. Kolejnym krokiem jest przycięcie dwóch dolnych listków, natomiast pozostałe skracamy o połowę. Rozmnażanie hortensji odbywa się dalej poprzez posadzenie sadzonek do inspektu. Po kilku tygodniach powinny pojawić się korzenie. Tak przygotowane sadzonki zimujemy w inspekcie. Przesadzamy je do gruntu na wiosnę. Umieszczając sadzonki w podłożu, koniecznie musimy pamiętać o przykryciu glebą pędu, na którym znajdowały się obcięte listki.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Sadzonki hortensji - ceny

Mając na uwadze wszystkie przydatne informacje na temat tego, jak powinno wyglądać rozmnażanie hortensji, wybór sadzonek, a także na jakie odmiany warto zwrócić uwagę, dobrze jest jeszcze zapoznać się z przykładowymi cenami. W poniższym zestawieniu dowiemy się, które odmiany rzeczywiście kupimy tanio, a które z nich są już nieco droższe.

Przykładowe ceny sadzonek hortensji różnych odmian

Nazwa odmiany

Cena

Hortensja bukietowa Vanille Fraise, tanio

21,99 zł

Hortensja bukietowa Great Star Le Vasterival, tanio

26,90 zł

Hortensja pnąca Mirranda, tanio

26,00 zł

Hortensja pnąca Taake a Chance

28,00 zł

Hortensja drzewiasta Annabelle

10,99 zł

Hortensja drzewiasta Bella Anna

16,99 zł

Hortensja ogrodowa Bouque Rose

11,99 zł

Hortensja bukietowa Diamant Rouge

25,49 zł

Hortensja bukietowa Skyfall

26,49 zł

Hortensja bukietowa Little Spooky

27,49 zł

Hortensja bukietowa Sundae Fraise

26,99 zł

Hortensja bukietowa Little Lime

25,49 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny