Aranżacja salonu - porady dla urządzających pokój dzienny
Aranżacja salonu - czym się kierować przy urządzaniu pokoju dziennego?
Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu i mieszkaniu. To tutaj gromadzą się goście i koncentruje życie rodzinne. Dlatego warto zadbać o odpowiedni wystrój, który zwiększy przyjemność z przebywania we wnętrzu. Własna aranżacja salonu powinna być starannie zaplanowana. Dlatego poniżej wskażemy, na co zwróć szczególną uwagę.
Tworzymy projekty wnętrz
Aranżacja salonu powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań mieszkańców. Przed rozpoczęciem prac wykończeniowych dobrze będzie stworzyć dokładny plan działania. Proste projekty wnętrz wykonamy samodzielnie. Wystarczy naszkicować na kartce papieru rozmieszczenie wszystkich elementów wyposażenia, zaplanować kolor ścian oraz specyfikę nawierzchni podłogowej. Dużym ułatwieniem mogą okazać się darmowe programy do projektowania wnętrz. Za ich pomocą stworzymy przybliżoną wizualizację, która pomoże w podjęciu wielu istotnych decyzji. Podczas planowania aranżacji możemy też skorzystać z programów producentów farb. Dzięki temu dobierzemy najkorzystniejszy odcień powłok malarskich, które zagoszczą na naszych ścianach. Zaawansowane programy pozwolą nam dopasować emulsje do własnych oczekiwań.
Planując wnętrze salonu w domu możemy też skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta. Profesjonalne projekty wnętrz stanowią gwarancję dobrego rozplanowania wszystkich elementów wyposażenia. Projektant powinien uwzględnić w nich potrzeby użytkowników salonu, ich liczbę, tryb życia oraz preferencje estetyczne. Profesjonalne projekty wnętrz opierają się o założenia konkretnych stylów aranżacyjnych. To od nich zależeć będzie ostateczny efekt oraz zastosowane dekoracje.
W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się wystrój wnętrz inspirowany stylem nowoczesnym oraz minimalistycznym. Jest to ciekawe i bardzo praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w małych, jak i przestronnych pomieszczeniach mieszkalnych. Wybierając własny styl oraz dekoracje do salonu warto skorzystać z darmowych inspiracji. Wystarczy obejrzeć zdjęcia i galerie zawarte na branżowych stronach internetowych. W ten sposób przejrzymy ciekawe aranżacje, co ułatwi nam wybór własnego stylu dekoracyjnego.
A może połączenie salonu z jadalnią?
Pomieszczenia otwarte cieszą się coraz większą popularnością. W nowoczesnych domach jednorodzinnych i większych mieszkaniach często widujemy już kuchnie otwarte na salon i jadalnie. Połączenie dwóch stref daje wiele nowych możliwości. Uzyskujemy dużą przestrzeń o bardzo szerokich walorach użytkowych. Osoba przygotowująca posiłki pozostaje w stałym kontakcie z gośćmi przebywającymi w salonie. Taka sytuacja sprzyja rodzinnemu wypoczynkowi i przygotowywaniu niewielkich uroczystości okolicznościowych. Aranżacja salonu połączonego z jadalnią wymaga dobrego rozplanowania wszystkich elementów. Należy wytyczyć obie strefy i zadbać o dobre oświetlenie. W większych pomieszczeniach lepiej zamontować przynajmniej dwa punkty oświetlenia górnego oraz dodatkowe oświetlenie boczne. Jedno źródło światła górnego może znajdować się bezpośrednio nad stołem jadalnym. Dzięki temu zwiększymy komfort spożywania posiłków i dodatkowo podwyższymy walory dekoracyjne pomieszczenia.
Nasz salon połączony z jadalnią i strefą kuchenną może być jedynie częściowo otwarty. To kolejne ciekawe i bardzo praktyczne rozwiązanie. Pomiędzy strefą kuchenną, a resztą pomieszczenia można wprowadzić przestronne, przesuwne drzwi. Dzięki temu zyskamy możliwość osłonięcia kuchni w razie potrzeby. Po otworzeniu przestronnych drzwi ponownie zyskujemy otwartą przestrzeń, którą możemy dzielić wraz z domownikami lub gośćmi.
Perfekcyjny wystrój salonu
Wystrój wnętrz wymaga dobrego przygotowania oraz określenia własnych potrzeb i możliwości. Planując wystrój pokoju dziennego musimy pamiętać o potrzebach wszystkich użytkowników. W większości tego typu pomieszczeń znajdzie się miejsce na telewizor. Przy przeciwległej ścianie ustawiamy sofy lub kanapy, które umożliwią wygodne oglądanie programów TV. Projektując wnętrze salonu w domu lub mieszkaniu zadbajmy o odpowiednią ilość miejsc do siedzenia. Ich minimalna liczba powinna odpowiadać ilości mieszkańców. Jeśli nasza aranżacja salonu posiada dostatecznie duże rozmiary, możemy pozwolić sobie na większą ilość foteli i sof, które umożliwią wygodne biesiadowanie w szerszym gronie. Bezpośrednio przy sofie umieszczamy ławę lub stolik. To na nim położymy drobne przedmioty codziennego użytku.
Planując wystrój pokoju dziennego zwróćmy też szczególną uwagę na pozostałe meble. W pomieszczeniu dziennym warto zadbać o szafkę, która pomieści sprzęt RTV. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele eleganckich zestawów mebli. Warto dopasować je pod kątem stylistyki oraz rozmiarów wnętrza. Dużym atutem zakupu gotowych zestawów mebli jest ich wzajemne dopasowanie. Kupując zestaw będziemy też w stanie zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy. Wiąże się to z faktem, iż gotowe zestawy są tańsze w porównaniu z podobnymi produktami, kupowanymi pojedynczo.
A może meble na wymiar
Wybierając wystrój wnętrz warto rozważyć zakup mebli na wymiar. Jest to szczególnie korzystna opcja, jeśli decydujemy się na połączenie salonu z kuchnią. Zakup indywidualnych elementów wyposażenia daje nam możliwość pełnej personalizacji. Bez trudu zaplanujemy meble kuchenne, szafki i półki do salonu, które spełnią wszystkie wymagania. Możemy wybierać w materiałach, barwach oraz rozmieszczeniu i wyposażeniu mebli. Co więcej, wszystkie elementy wyposażenia będą ze sobą dobrze dopasowane pod względem wizualnym i rozmiarowym. Dzięki temu wystrój pokoju dziennego oraz kuchni zyskuje efektowny, luksusowy charakter.
Wybierając meble na zamówienie warto zapoznać się z ofertami przynajmniej kilku wykonawców. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru poprośmy o stworzenie pełnej wizualizacji oraz przedstawienie cennika usług. Pozwoli to na wybór najlepiej dopasowanej oferty.
Bez względu na to, które meble wybierzemy, pamiętajmy o zachowaniu równowagi. Meble i elementy wyposażenia salonu nie mogą utrudnić możliwości swobodnego przemieszczania się. Planując umeblowanie i dekoracje salonu zachowajmy miejsce dla szlaków komunikacyjnych, które ułatwią codzienne korzystanie z pomieszczenia.
Pamiętaj o dekoracjach
Dekoracje to często niedocenione elementy wyposażenia, które wprowadzają do wnętrz odpowiedni nastrój. Warto wybierać je w sposób bardzo przemyślany. W dużym, silnie doświetlonym salonie dobrze sprawdzą się kolorowe obrazy. Oferta sprzedaży jest tak bogata, że bez trudu odnajdziemy obraz dopasowany do stylistyki własnego wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem okazują się również ozdobne zegary czy choćby naklejki na ścianę.
Dekoracje mogą znaleźć również zastosowanie na meblach. Dzięki nim z łatwością odwrócimy uwagę od najmniej efektownych fragmentów naszej aranżacji. Dekoracje powinny nawiązywać do wybranego stylu aranżacyjnego. Umiejętne zestawienie wszystkich elementów wyposażenia sprawi, że wnętrze salonu w domu zyska wrażenie spójności oraz harmonii. Wybierając dekoracje warto zastosować się do zasad minimalizmu. Nie zawsze więcej oznacza lepiej. Zbyt duża liczba dekoracji sprawi wrażenie przytłoczenia i zaburzy harmonię pomieszczenia. Dlatego przyjmuje się, że niewielki, nowoczesny salon może posiadać trzy do czterech rzucających się w oczy dekoracji.
Wybieramy modne kolory ścian
Kluczowym elementem dekoracji każdego salonu okazuje się wybór koloru ścian. To właśnie wiodąca barwa pionowych powierzchni doda wnętrzu odpowiedniego charakteru i odkreśli wystrój pokoju dziennego. Kolory ścian powinny być dobrze dopasowane do rozmiarów pomieszczenia oraz stopnia naświetlenia światłem naturalnym. W przestronnych, słonecznych aranżacjach możemy pozwolić sobie na zastosowanie różnorodnej kolorystyki. Nasz wybór będzie jedynie uzależniony od indywidualnych upodobań oraz specyfiki wybranej stylistyki dekoracyjnej. Kolor możemy dopasować do odcieni mebli lub zdecydować się na wprowadzenie kontrastów. Modne, jasne meble można w łatwy sposób ożywić poprzez pomalowanie ścian ciemniejszymi odcieniami farby. W ten sposób sprawimy, że aranżacje wnętrz nabiorą ciekawszego wyrazu. Pamiętajmy jedynie, aby nie przesadzić z ciemnymi kolorami. Zbyt dużo ciemnych odcieni wprowadzi do wnętrza wrażenie przytłoczenia.
O ile w dużym salonie dobrze sprawdzą się ciemne barwy, o tyle w niewielkiej aranżacji warto postawić na nieco jaśniejsze odcienie. Ciemny kolor ścian wizualnie zmniejszy i tak już nieduże wymiary salonu. Dlatego lepie j sprawdzą się tu barwy pastelowe. Wybór konkretnych odcieni zależy od wybranej stylistyki. Niewielkie wnętrze salonu w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu warto pomalować jasnymi, ciepłymi odcieniami. Są to bezpieczne barwy, które wprowadzą do wnętrza wrażenie przytulności. Ciekawy efekt dekoracyjny zyskamy również poprzez zastosowanie emulsji odbijających promienie słoneczne. Dzięki temu aranżacja salonu będzie wizualnie powiększona, a całe pomieszczenie lepiej doświetlone światłem naturalnym.
Klimat domowego kominka
W dużych, przestronnych salonach możemy pozwolić sobie na wykonanie eleganckiego kominka. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które w znacznym stopniu podnosi walory dekoracyjne pomieszczenia. Rozpalony kominek uprzyjemni chwilę wieczornego wypoczynku, a widok żarzących się promieni wprowadzi przyjemną atmosferę. Obudowa kominka może podkreślać dowolny styl dekoracyjny. W pomieszczeniach zainspirowanych stylem klasycznym możemy wykonać obudowę z płytek, które imitują naturalne kamienie. Tak wykończona obudowa będzie wyglądała bardzo dekoracyjnie i z pewnością zwróci uwagę wszystkich gości.
Planując budowę kominka we własnym salonie warto rozważyć kwestię montażu płaszczy wodnych. Jest to dość ciekawe rozwiązanie, które sprawia, że palenisko zyskuje nowe możliwości zastosowania. Zwykły kominek może ogrzewać jedynie salon. Z kolei kominek z płaszczem wodnym będzie wydajnie ogrzewał również pozostałe pomieszczenia mieszkalne. Cały system może skutecznie wspomagać instalacje centralnego ogrzewania. W mniejszych budynkach możemy też wykorzystać kominek z płaszczem wodnym jako główne źródło grzewcze.