Salony - aranżacje, dodatki, dodatki, porady architektów wnętrz

Salony to zazwyczaj największe pomieszczenia w domu i mieszkaniu. Może się wydawać, że łatwo jest wypełnić przestrzeń, którą oferują. W rzeczywistości jest to bardziej skomplikowane. Nie chodzi tylko o to by ustawić meble i dekoracje. Wszystkie elementy trzeba dobrać tak by tworzyły spójną całość. Nie każdy jednak wie jak to zrobić. W takiej sytuacji warto posiłkować się wskazówkami i poradami zamieszczonymi na naszym portalu.

Jak urządzić miejsce do odpoczynku?

Salony są wyodrębnione w większości domów i sporych mieszkań. To przeważnie największe pomieszczenia i zarazem jedne z najważniejszych. Całe rodziny spędzają w nich bardzo dużo czasu. Domownicy odpoczywają tam po pracy czy zajęciach w szkole. Oglądają telewizję, przeglądają strony internetowe, często też spożywają posiłki. Wszystko to sprawia, że aranżacje tej przestrzeni odgrywają istotną rolę. Samo urządzenie salonu składa się z kilku etapów. Podstawa to wykończenie ścian, sufitu i podłóg. Dalej trzeba kupić i rozmieścić meble, sprzęt RTV, funkcjonalne dodatki oraz dopełniające całość dekoracje.

W trakcie remontu lub budowy domu nie każdy ma pomysł jak zaaranżować salon. Mnogość materiałów budowlanych, liczne akcesoria i sprzęty wcale nie ułatwiają sprawy. W takiej sytuacji warto sięgnąć po sprawdzone i cieszące się uznaniem style wnętrzarskie. Może być to ponadczasowa wersja klasyczna. Stawiająca na stonowane kolory, proste formy, ładne sztukaterie. Ciekawą opcją jest ukształtowany w początkach XX wieku styl nowoczesny. Zgodnie z jego filozofią wnętrza muszą być przestronne, przejrzyste i oszczędnie udekorowane. Najczęściej stosowane kolory to biel, czerń, szarości i beże.

Warto rozważyć styl loftowy cieszący się powodzeniem od lat 50-tych XX wieku. Wykorzystuje się w nim surowe materiały, beton, szkło, metale oraz drewno. Pomieszczenia mają być otwarte i przestronne. Duże okna mają wpuszczać naturalne światło. To rzecz jasna nie koniec listy. W salonie można zdecydować się na styl skandynawski, glamour, eklektyczny czy rustykalny. Wymienione i inne filozofie opisujemy na naszej stronie. Tymczasem tu przechodzimy do kolejnego tematu. Sama znajomość stylu i jego założeń to nie wszystko. Trzeba wiedzieć, jakie materiały i wyposażenie są do dyspozycji.

Wykończenie i aranżacje salonu

Załóżmy, że salon jest pusty, widoczna jest tylko niewykończona podłoga, ściany i sufit. Nie ważne czy wybieramy styl nowoczesny czy loftowy, trzeba je czymś pokryć. Na początek materiały na ładną posadzkę. Podłoga musi być bezpieczna, łatwa w czyszczeniu i odporna na uszkodzenia. Każde z tych kryteriów spełniają panele a do tego ich cena jest atrakcyjna. Do dyspozycji są rozmaite kolory, faktury i wzory. Stół, narożnik i fotele mogą też stanąć na parkiecie. Wykonanym z dębiny czy drewna egzotycznego. Nic nie stoi na przeszkodzie by w salonie zagościły płytki, wykładziny, trawa bambusowa lub korek.

Sufity w salonach wykańcza się na różne sposoby. Najprostsze i wciąż popularne jest pomalowanie ich farbą. Jednakże wiele osób decyduje się na sufity podwieszane lub napinane. Dobrze jest też przejrzeć dostępne wykończenia ścian. Co jest do wyboru poza farbami akrylowymi bądź lateksowymi? Ciekawą opcją są tynku strukturalne. Przy ich pomocy uzyskuje się niepowtarzalne faktury. Ładnie wygląda stiuk wenecki lub tynki imitujące piaskowiec czy granit. Alternatywą dla tej opcji jest naturalny kamień na ścianach. Lub płyty go przypominające. Polecamy także przejrzeć szeroki wybór trwałych tapet.

Salony muszą mieć też funkcjonalne wyposażenie. Podstawa to oczywiście meble. Stół, fotele, kanapa lub narożnik. Przydatne będą półki i komoda pod sprzęt RTV. Oczywiście pasujące do wybranego stylu wnętrzarskiego. Dużego pokoju dziennego nie da się urządzić tylko przy pomocy mebli. Potrzebne są dodatkowe akcesoria jak chociażby wydajne i estetyczne oświetlenie. Okna nie mogą pozostać puste. Trzeba zaopatrzyć je w zasłony albo rolety. W obu przypadkach jest wiele opcji do wyboru. Dzięki temu można dopasować je do każdej aranżacji. Niejeden pomysł na urządzenie salonu znajduje się na naszej stronie.