Zabytkowy samochód

Czym właściwie jest pojazd określany mianem „zabytkowego” i co różni go od przeciętnego samochodu spotykanego na polskich drogach? Fraza „pojazd zabytkowy” może przywodzić na myśl ledwo trzymającego się w jednym kawałku motoryzacyjnego „staruszka”, w którym lepiej nawet nie marzyć o wyjeździe w trasę. W rzeczywistości jednak zabytkowe samochody to określona prawem klasa samochodów, która coraz częściej staje się źródłem zarobków.

Po czym poznać zabytek?

W przypadku polskiego prawa jednym z kluczowych wyznaczników zabytkowości danego auta jest jego wiek. Ustawowo za uznanie samochodu za zabytkowy można ubiegać się w momencie, gdy wiek danego egzemplarza przekroczy 25 lat (źródło: https://www.motofakty.pl/artykul/samochody-zabytkowe-i-ich-rejestracja-ile-to-kosztuje-i-co-daje.html). Istnieją jednak wyjątki od tej ogólnej zasady – czasem za zabytek uznane zostają również młodsze auta, o ile np. są wyposażone w unikatowe rozwiązania techniczne. Istotnym czynnikiem jest tu również posiadanie przez samochód przynajmniej 75% oryginalnych części: modernizacja zazwyczaj przekreśla szansę auta na zdobycie statusu zabytkowego.

Samochód zabytkowy – jaka jest jego definicja? 2

Piętnaście procent rocznie

Co zmienia się w naszym życiu, kiedy staniemy się posiadaczami zabytku na kołach? Między innymi dochodzi do zmiany w kwestii ubezpieczenia – można nabyć wyspecjalizowaną dla „zabytków” polisę, oferowaną przez firmy takie jak Lancaster Insurance (agencję działającą na rynku brytyjskim, która dysponuje również innymi ubezpieczeniami specjalistycznymi, jak Campervan Insurance dostępnym pod adresem https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/campervan-insurance/). Tym, co jednak może najbardziej zainteresować kogoś rozważającego inwestycję w zabytkowe auta, jest potencjalny wzrost jego wartości (źródło: https://businessinsider.com.pl/lifestyle/luksus/inwestowanie-w-zabytkowe-i-klasyczne-pojazdy/enpqc88). Według analiz rynkowych, z każdym kolejnym rokiem wartość takiego samochodu może wzrastać nawet o 15%.

Zabytkowe samochody przyciągają nie tylko entuzjastów motoryzacji, ale też osoby chcące zainwestować na przyszłość w coś bardziej materialnego i pewnego niż np. w walutę, której kurs ciągle się zmienia. Jak wykazują analizy rynkowe, wzrost wartości takich samochodów jest na tyle duży, że rzeczywiście może być to bardzo opłacalną inwestycją

artykuł sponsorowany

Cenniki usług powiązane z tym artykułem

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny