Czy samodzielna naprawa okien jest opłacalna?

Naprawa okien, także okien PCV, nie jest szczególnie skomplikowana. Przy odrobinie czasu i umiejętności będziemy w stanie wykonać ją samodzielnie. Alternatywą byłoby powierzenie prac wykwalifikowanym specjalistom, jednak serwis okien drewnianych wiąże się z większymi kosztami. O ile regulacja okien, wymiana szyb czy wymiana uszczelki do okien drewnianych nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla naszego budżetu, o tyle cennik prac renowacyjnych może być dla nas niemiłym zaskoczeniem. Czasem okazuje się, że cennik renowacji oferowany przez serwis okien jest jedynie nieznacznie niższy od kosztów, które przeznaczylibyśmy na zakup i montaż nowych okien z PCV. Przed podjęciem decyzji, warto przeanalizować cennik wykonawców i wybrać najbardziej korzystne dla siebie rozwiązanie. Informacje na temat kosztów montażu okien znajdziesz w tym artykule.

Zaczynamy od oceny stanu okna do renowacji

Aby ocenić, czy renowacja okien i stolarka drewniana jest naprawdę konieczna, musimy najpierw obejrzeć i ocenić stan ramy i skrzydeł. Pierwszym krokiem będzie wykrywanie nieszczelności, pęknięć drewna oraz dziurek wywołanych przez szkodniki. Sprawdźmy też, czy drewno nie jest wypaczone lub zbutwiałe. Naprawa okien o dużym stopniu deformacji skrzydła czy zbutwiałej ramie nie ma najmniejszego sensu. Zbyt duże zniszczenia materiału wymuszą na nas wymianę okna na nowe. To także moment, w którym należy ocenić, czy wymiana szyb jest konieczna.

Podczas analizy stanu okna, nie zapomnijmy o ocenie zawiasów, okuć okiennych czy szyb. Czasem okazuje się, że konieczna będzie wymiana uszkodzonych szyb zespolonych, a nawet zardzewiałych zawiasów, które mogą mieć bardzo stare okna.

Jeśli naprawa okien, w tym na przykład wymiana szyb zespolonych, jest możliwa do wykonania, określamy dokładny zakres prac. W niektórych wypadkach do poprawy szczelności wystarczy wymienić uszczelki do okien drewnianych. W innych sytuacjach trzeba jeszcze zamaskować ubytki i przeprowadzić dokładne malowanie.

Renowacja okien drewnianych krok po kroku

Naprawa okien krok po kroku powinna rozpoczynać się od demontażu skrzydeł. Kolejne kroki przebiegają następująco:

Krok 1 Renowacja okien - usuwanie zniszczonych okuć okiennych i zawiasów

Jeśli uznamy, że nasze okucia lub zawiasy są zbyt zniszczone, warto wymienić je na nowe. W pierwszym etapie prac delikatnie usuńmy uszkodzone elementy. Miejsca, w których były przymocowane, oczyśćmy delikatnie przy pomocy drucianej szczotki.

Przy renowacji okien drewnianych najważniejsze jest usunięcie starej farby. Dzięki temu nowa warstwa będzie bardziej trwała.
Samodzielna renowacja i naprawa okien drewnianych - poradnik

Krok 2 Usuwanie starej farby

Polecane okna w promocyjnych cenach

Renowacja okien drewnianych nie może zostać wykonana bez dokładnego usunięcia starej powłoki malarskiej. Oczyszczanie drewna można przeprowadzić na wiele sposobów. Do prac może posłużyć szlifierka kątowa, elektryczna opalarka, zmywacz do farb lub skrobak. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzemy, wykonajmy prace bardzo starannie. Na oczyszczonym drewnie nie mogą pozostawać żadne ślady starej powłoki.

Krok 3 Renowacja okien - szlifowanie

Po usunięciu starych powłok malarskich musimy jeszcze dokładnie oszlifować drewno. Dzięki temu usuniemy wierzchnią, zniszczoną powłokę i sprawimy, że drewno będzie odpowiednio wygładzone. Szlifowanie możemy wykonać przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego o gradacji 150. Proces szlifowania z pewnością ułatwi nam szlifierka oscylacyjna. W trudnodostępnych przestrzeniach możemy wykorzystać skrobak lub opalarkę. Pamiętajmy jedynie, że opalarka nie może pracować zbyt blisko szyby. Wysoka temperatura mogłaby doprowadzić do popękania szkła.

Krok 4 Odpylenie powierzchni i uzupełnienie ubytków w drewnie

Po szlifowaniu musimy usunąć z drewna wszystkie pozostałości pyłu. Następnie możemy rozpocząć uzupełnianie ubytków. Do prac najlepiej nadaje się szpachla stolarska. Możemy dobrać ją kolorystycznie do barwy danego gatunku drewna. Niewielką warstwę szpachli nakładamy na ubytek plastikową szpachelką. Następnie czekamy do pełnego wyschnięcia (minimum pół godziny). W ostatnim etapie przecieramy miejsce drobnoziarnistym papierem ściernym.

Krok 5 Usuwanie zniszczonego kitu i uszczelek

Kit i uszczelki do okien drewnianych mogą być już zbyt wysłużone, dlatego kompleksowa renowacja okien zakłada usunięcie tych elementów. Jak usunąć kit? Bardzo ważna uwaga: usuwamy tylko kit, który sam ulega wykruszeniu i nie trzyma się ramy, za pomocą nieizwazyjnego narzędzia.

Nasze szyby oklejamy taśmą malarską. Pozostawiamy ok. 2 mm szczeliny, które przeznaczymy na wypełnienie nowego preparatu. Zamiast kitu w ubytkach, warto nałożyć akryl sanitarny. W tym kroku powinna także nastąpić wymiana uszczelek w oknach na nowe.

Samodzielna renowacja okien może objąć także montaż nowych zawiasów i uszczelek, dzięki czemu okna będą bardziej szczelne.
Samodzielna renowacja i naprawa okien drewnianych - poradnik

Krok 6 Renowacja okien - montaż nowych zawiasów

W tym etapie możemy już zamontować nowe zawiasy, które umieszczamy w starych otworach. Zawias delikatnie dobijamy młotkiem. W otworach po gwoździach warto wkręcić specjalne wkręty do drewna. Jeśli we wcześniejszych krokach zdemontowaliśmy, okucia okienne, teraz możemy zastąpić je nowymi.

Krok 7 Malowanie okien drewnianych

Nasza renowacja okien zmierza ku końcowi. Kluczowym momentem jest malowanie okien drewnianych. Na ostateczny efekt wizualny wpłynie specyfika nowej powłoki malarskiej. Jeśli chcemy zachować naturalny wygląd słojów, możemy użyć lakierobejcy. Preparat nada drewnu delikatny połysk i zagwarantuje, że naturalne usłojenie drewna będzie elegancko podkreślone. Bardziej zniszczone okna możemy pokryć specjalnymi farbami kryjącymi. Największym atutem tego rozwiązania, jeśli chodzi o malowanie okien drewnianych, jest zamaskowanie wszystkich mankamentów, które powstały w drewnie. Wybierając farbę, zwróćmy uwagę na to, by zapewniła drewnu możliwość oddychania i nadawała się do zastosowania na zewnątrz. Dobrze dobrana emulsja ochroni drewno przed działaniem nadmiernej wilgoci i intensywnych promieni słonecznych. Informacje o farbach akrylowych do drewna znajdziesz tutaj.

Podczas prac, pamiętajmy także o pomalowaniu kitu. Warto nałożyć powłokę malarską na ok. 1-milimetrowy fragment okna. Dzięki temu zabezpieczymy kit przed wnikaniem wilgoci, która następnie mogłaby dostać się do drewna. Tak wykonana konserwacja okien zapewni efekty na długo.

Krok 8 Osadzenie i regulacja okien

Po wyschnięciu powłoki malarskiej i po renowacji możemy już ponownie zamontować skrzydła okienne. Jeśli wymieniliśmy zawiasy na nowe, konieczna będzie regulacja okien. Na koniec, w razie potrzeby możemy zamontować nowe uszczelki do okien drewnianych.

Renowacja okien - o czym jeszcze warto pamiętać?

Jak widać, samodzielna renowacja starych okien oraz ewentualna naprawa okien, podobnie jak zresztą renowacje drzwi, nie jest szczególnie skomplikowana. Musimy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Pierwsza dotyczy pory roku, w której warto zająć się renowacją. Samodzielny serwis okien warto przeprowadzić wtedy, gdy za oknem panuje temperatura ok. 18-20 0C. Dzięki temu nie zmniejszymy komfortu użytkowania pomieszczenia. Co więcej, są to optymalne temperatury do malowania. Zbyt wysoka temperatura mogłaby spowodować nadmierne wysychanie powłoki malarskiej, a efekcie jej pękanie. Z kolei zbyt mała temperatura utrudniłaby szybkie wysuszenie.

Podczas prac pamiętajmy także o odpowiednich warunkach pogodowych. Nie warto przeprowadzać renowacji w okresie wiosennym. Intensywne opady atmosferyczne występujące o tej porze roku często doprowadzają do nadmiernego zawilgocenia drewna. Renowacja lub naprawa okien powinny być wykonywane przy wilgotności drewna, która nie przekracza 15 % dla drewna iglastego. W przypadku drewna liściastego maksymalna wilgotność nie powinna przekroczyć poziomu 12 %. Przy zbyt dużej wilgotności względnej powietrza lub utrzymujących się opadach atmosferycznych musimy zadbać o odpowiednie wysuszenie wszystkich drewnianych elementów okna. Takim samym zasadom podlega renowacja drzwi zewnętrznych.

Jeżeli wolisz zlecić renowację profesjonalnej firmie, zobacz aktualny cennik renowacji okien drewnianych.

ikona podziel się Przekaż dalej