Zabudowa poddasza krok po kroku – sufit z płyt g-k na stelażu, ściany i inne

Zabudowa poddasza to doskonały pomysł dla tych, którzy szukają dodatkowej przestrzeni, a wnętrza na niższych piętrach przestają im wystarczać. Dodatkowo dzięki zastosowaniu materiałów wykończeniowych dostępnych na rynku, powierzchnia mieszkalna na poddaszu będzie nie tylko funkcjonalna, ale także estetyczna lub nawet elegancka. Jeśli poddasze jest już ocieplone, pozostają nam prace, które przy pewnym obeznaniu mogą dać zdumiewająco dobre rezultaty.

Chciałbyś otrzymać oferty od sprawdzonych firm na wykonanie zabudowy poddasza? Wypełnij ten formularz, a otrzymasz propozycje od firm z Twojej okolicy.

Poddasze przeznaczone do remontu i zabudowy

Sufit jako najważniejszy element zabudowy poddasza czyli dobrze ocieplony dach

Samodzielna zabudowa poddasza to nie lada przedsięwzięcie, ale w perspektywie jest dodatkowa przestrzeń mieszkalna. To zaleta nie do przecenienia jeżeli tylko nasz dach pozwala na taką przebudowę. Ponadto nikt nie zaprzeczy, że na poddaszu mieszka się przyjemnie, a dzięki odpowiedniej stylizacji można uzyskać uroczą i przytulną atmosferę. Jednak aby móc cieszyć się czasem spędzanym z rodziną w pokojach na poddaszu, należy odpowiednio wykonać jego zabudowę. Zabudowa poddasza składa się z kilku elementów. Jednym z nich jest odpowiednia zabudowa sufitu.

Do tego celu stosuje się elementy z płyt gipsowo kartonowych, czyli w skrócie z płyt g k. W celu zamontowania profili z płyt gips karton należy w pierwszej kolejności przymocować tak zwane wieszaki. Aby wieszanie i odstępy między elementami były równe, warto wyposażyć się w poziomicę laserową lub jeszcze lepiej w laser krzyżowy - który przyda nam się również na dalszych etapach prac (na przykład podczas układania płytek czy tapetowania).

Do wieszaków należy przytwierdzić profile na tak zwany zatrzask. Warto również położyć izolację cieplną. Układa się ją pomiędzy krokwiami. Można także zastosować folię paroizolacyjną. W następnej kolejności pokrywamy tak przygotowaną konstrukcję panelami z płyt g k. Płyty gips karton należy zamocować przy użyciu wkrętów.

Przedstawiony powyżej sposób zabudowy należy do tak zwanych systemów suchej zabudowy. Nas rynku dostępne są również  profile V. Profil V jest to profil metalowy, który dobrze zdaje egzamin tam gdzie więźba dachowa jest stosunkowo wiotka. Profil V montuje się do profili CD - później można zabrać się do przykręcania płyt gipsowo kartonowych.

Na rynku dostępne są również inne systemy, zakładające stosowanie mocowania płyt na profilach kapeluszowych, na profilach sufitowych CD i uchwytach elastycznych oraz kilka innych. Przy wyborze odpowiedniej technologii montażu należy kierować się specyfiką sufitu i więźby dachowej. W zależności od wyboru metody ceny materiałów mogą być bardzo zróżnicowane. Jeżeli nie czujesz się na siłach zdecydować samodzielnie, warto poprosić o radę fachowca. Wypełnij ten formularz, a skontaktują się z Tobą lokalni fachowcy i przedstawią swoje oferty na ocieplenie dachu i wykonania sufitów na skosach.

Zabudowa poddasza krok po kroku – sufit z płyt g-k na stelażu, ściany i inne 2

Wykończenie ścianek kolankowych na strychu

Po odpowiednim montażu okładziny z płyt g k, należy przejść do wykończenia ścianek kolankowych. Można to zrobić również za pomocą okładziny z płyt gips karton - wtedy całość będzie spójna.

Sprawdzona ekipa remontowa

Jeżeli szukasz sprawdzonej ekipy do remontu lub wykończenia wnętrza, wypełnij ten krótki formularz. W odpowiedzi dostaniesz oferty od sprawdzonych firm w Twojej okolicy.

Oprócz wymienionej wcześniej poziomicy laserowej zabudowa poddasza będzie od nas wymagała wyposażenia się również w inne narzędzia. Przydatna okaże się z całą pewnością poziomica wodna - która pomoże nam zmierzyć poziom wysokości. Niezbędna będzie piła do cięcia płyt gipsowo kartonowych oraz fakultatywnie hebel do płyt regips. 

Zabudowa poddasza odbywa się najczęściej z wykorzystaniem zwykłych paneli z płyt g k. Jednak istnieje również możliwość stosowania na poddaszach płyt gipsowo - kartonowych ze specjalną krawędzią. Bardzo popularne i cenione w tym zakresie są wyroby marki Norgips.  Norgips to firma produkująca płyty gipsowo - kartonowe z krawędzią o tej samej nazwie.

Zabudowa poddasza za ich pomocą nie ogranicza się tylko do sufitu, z płyt gips karton z krawędzią wykonamy ponadto okładziny ścienne na poddaszu, ściany działowe oraz sufity podwieszane

Wybraliśmy najlepsze promocje w marketach budowlanych

Ciepła podłoga na poddaszu

Systemy suchej zabudowy to nie tylko odpowiednie wykonanie sufitów, skosów czy ścianek kolankowych lub działowych. Suchy jastrych to doskonały podkład pod posadzki. Z wielu różnych względów jest to dużo lepsze rozwiązanie niż tradycyjna wylewka.

Suchy jastrych składa się z płyt gips karton. W zależności od podłoża eksperci zalecają montaż jednej lub dwóch warstw. Jedna warstwa z płyt g k będzie miała zastosowanie do podłoża drewnianego. Natomiast na poddaszu gdzie podłoże zostało wykonane z płyt izolacyjnych lub jest to podłoże stałe (na przykład betonowe) będą to dwie warstwy.

Suchy jastrych nie powinien nieść za sobą problemów montażowych, szczególnie przy podłożu drewnianym. Na drewnie układamy warstwę wyrównującą (może to być tektura falista), a następnie płyty gipsowo kartonowe. Następnie przykręcamy płyty przy pomocy wkrętów. Dobrze jeśli będą to wkręty systemowe. Rozwiązania wykorzystujące suchy jastrych oferuje między innymi Norgips.

Zabudowa poddasza krok po kroku – sufit z płyt g-k na stelażu, ściany i inne 3

Do prawidłowego montażu z płyt gips karton na podłodze betonowej, potrzeba więcej materiałów. Przede wszystkim pod warstwą wyrównującą powinien znaleźć się pas z wełny mineralnej, a obie wierzchnie warstwy z płyt gipsowo kartonowych należy zespoić ze sobą klejem do winylu czy linoleum. Oczywiście na zakończenie stosujemy wkręty systemowe. Dla ułatwienia całej procedury montażu podług na poddaszu niektórzy producenci oferują systemy zawierające sklejone fabrycznie dwie warstwy regipsu. Opcjonalnie zamiast wełny mineralnej można użyć styropianu.

Podkład pod posadzkę z jastrychu wydatnie poprawia komfort przebywających w mieszkaniu osób. Jest świetnym izolatorem akustycznym i termicznym. Zaletą płyt g k jest ponadto lekkość oraz bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Jest to sposób na ciepłą i cichą podłogę, a co za tym idzie wygodę i komfort użytkowania pomieszczeń.

Prawidłowa zabudowa strychu oraz izolacja sufitu i podłóg sprawi, że będziemy mogli cieszyć się miłą atmosferą i komfortem.  Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów budowlanych obniżymy straty energetyczne budynku jako całości. W dobie energooszczędności ta kwestia ma ogromne znaczenie.Czy samodzielna zabudowa poddasza ma sens?

Nawet najlepsze materiały z użyciem najnowocześniejszych technologii produkcyjnych i doskonałe narzędzia jakie zakupimy do tego celu na niewiele się zdadzą, jeśli przy zabudowie poddasza popełnimy szereg błędów wykonawczych.

Nawet najlepsze filmy instruktażowe oraz poradniki nie napełnią nas doświadczeniem i praktyką niezbędną do tego rodzaju prac. Samodzielna zabudowa poddasza jest możliwa jeśli dysponujemy przynajmniej elementarną wiedzą z zakresu sztuki budowlanej i wykończeniowej. W innym przypadku całe przedsięwzięcie może zakończyć się fiaskiem.

Systemy suchej zabudowy mają cechy które sprawiają że wiele osób decyduje się na zakasanie rękawów i przystąpienie do samodzielnej zabudowy poddasza. Czasem jednak warto nie rzucać się na głęboką wodę i wynająć firmę specjalistyczną, która zrobi to za nas. A co najważniejsze wszystko odbędzie się sprawnie, szybko i fachowo. Dlatego warto przynajmniej dowiedzieć się, ile za tego typu prace wzięliby eksperci. Jak uzyskać od nich oferty? Wypełnij ten formularzoferty otrzymasz telefonicznie.

Okładziny z płyt gipsowo kartonowych mocuje się w bardzo prosty sposób, jednak przygotowanie sufitu do tego celu wymaga pewnej precyzji i rozeznania w temacie. Pozytywną kwestią jest fakt, że w przypadku płyt gipsowo - kartonowych błędy widać od razu, więc będzie można ewentualne niedoróbki poprawić.

Samodzielne układanie podłoży pod posadzkę z suchego jastrychu, to chyba najłatwiejszy element całej operacji. Jeśli będziemy stosować się do zaleceń producenta, nie powinniśmy napotkać żadnych komplikacji montażowych.

Producenci informują w specyfikacjach o ilości materiałów potrzebnych do wykonania m2 suchego jastrychu na różnego typu podłożach. Tak więc również w tym zakresie możemy liczyć na to, że podłogowa zabudowa poddasza odbędzie się w sposób ekonomiczny.

Systemy suchej zabudowy zakładają wykorzystywanie materiałów budowlanych jednego producenta. Tą zasadę należy przestrzegać w trosce o bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji.  Sufity podwieszane wymagają stosowania zalecanego mocowania i raczej nie ma tu miejsca na dowolność.

Przed przystąpieniem do prac przy zabudowie poddasza zapoznajmy się ze szczegółową specyfikacją producenta systemu. Często producenci udostępniają dla klientów fachowe filmy instruktażowe oraz instrukcje montażu.

Pamiętajmy również o regulacjach prawnych z zakresu zabudowy poddasza. Warto przed rozpoczęciem prac zapoznać się z ustawą Prawo Budowlane, ponieważ niektóre czynności adaptacyjne lub polegające na rozbudowie będą wymagały zgód, pozwoleń czy zgłoszeń.

Ocena: 4,7/5 (głosów 30)
, aktualizacja 16 kwietnia 2019
Zobacz cenniki usług powiązanych z tym artykułem
Komentarze (5)
 • 06 października 2016 10:10 - SebastianOO napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Trochę się angazowałem w prace podczas budowy domu, ale niestety praca nie pozwalała, żeby dużo czasu na budowie spędzić...z tym dachem to w sumie największy problem był z wyborem między wełną a pianką pur. Porównałem skuteczność, szczelność i inne parametry i tak padło na piankę, nie żałuję. Szybko, szczelnie i fachowo mi zrobili, a gdyby ktoś szukał namiarów to firma Kadri się w tym specjalizuje.

 • 01 grudnia 2016 09:12 - seweryn66 napisał(a) ocena: -2 głosowało: 2

  moim zdaniem samodzielne remonoty to głupota. narażamy się na stres, nerwy, wpadki. bez sensu. to nie o to chodzi, żeby się narobić. mi pomogła. DOradziła w każdej materii, jakie produkty są solidne, jakie materiały, gdzie najtaniej się je kupi. to były bardzo cenne wskazówki

 • 23 grudnia 2016 02:12 - morisluu napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Mi też w aranżacji pomogła właśnie pani Terczyńska, niesamowite! Teraz widzę, że nie tylko ja byłam zadowolona. Pomoc profesjonalisty to jednak pomoc profesjonalisty :)

 • 14 marca 2019 11:03 - ~Sam robię - a fachowcy to są .... różni napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Pianki są rakotwórcze - wpadłem na to jak kupowałem kolejną do uszczelniania okien. Poczytajcie co jest napisane na etykietach tych drobnym druczkiem - "Prawdopodobnie powoduje raka". Pytałem w sklepie czy są takie które nie powodują i okazuje się że nie. ... Powiedziano mi że wszystko dziś powoduje raka więc po co się przejmować. Tylko nie za bardzo chce do płyt OSB z formaldehydem, do wełny mineralnej z formaldehydem dokładać jeszcze kolejne świństwo. Ale oczywiście jak ktoś chce to wolna wola.

 • 20 czerwca 2019 11:06 - ~Antypur napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Wyjdzcie sobie na strych i odsloncie pianke na krokwi. Szczegolnie po kilku latach po piankoeaniu poddasza. Zobaczcie jak grzyb wam zjada krokwie.

  Pozdro.

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Poddasze użytkowe i nieużytkowe a podatek od nieruchomości
Poddasze użytkowe i nieużytkowe a podatek od nieruchomości
Projekty poddasza mieszkalnego - jakich zasad przestrzegać?
Projekty poddasza mieszkalnego - jakich zasad przestrzegać?
Poddasze użytkowe - definicja, wysokość, warunki adaptacji na mieszkalne
Poddasze użytkowe - definicja, wysokość, warunki adaptacji na mieszkalne
Wykończenie poddasza - jak wykończyć skosy na poddaszu krok po kroku
Wykończenie poddasza - jak wykończyć skosy na poddaszu krok po kroku
Garderoba na poddaszu - 5 najlepszych pomysłów na aranżację garderoby ze skosami
Garderoba na poddaszu - 5 najlepszych pomysłów na aranżację garderoby ze skosami
Pokój na poddaszu - projekty i pomysły na aranżacje małego pokoju na poddaszu
Pokój na poddaszu - projekty i pomysły na aranżacje małego pokoju na poddaszu
Profile do regipsów - rodzaje, ceny, materiały, opinie, porady
Profile do regipsów - rodzaje, ceny, materiały, opinie, porady
Aranżacja poddasza - 10 porad, jak urządzić poddasze
Aranżacja poddasza - 10 porad, jak urządzić poddasze
Płyty gipsowo włóknowe – cena, zastosowanie, porady
Płyty gipsowo włóknowe – cena, zastosowanie, porady
Systemy sufitów podwieszanych – jak wygląda konstrukcja, co wybrać?
Systemy sufitów podwieszanych – jak wygląda konstrukcja, co wybrać?
Jakie materiały na sufit napinany sprawdzają się najlepiej?
Jakie materiały na sufit napinany sprawdzają się najlepiej?
10 powodów, dla których warto kupić mieszkanie na poddaszu
10 powodów, dla których warto kupić mieszkanie na poddaszu
Systemy suchej zabudowy - zastosowanie i ceny
Systemy suchej zabudowy - zastosowanie i ceny
Łazienka na poddaszu - inspiracje, pomysły i koszty
Łazienka na poddaszu - inspiracje, pomysły i koszty
Czy w mieszkaniu na poddaszu mieszka się wygodnie?
Czy w mieszkaniu na poddaszu mieszka się wygodnie?
Ocieplenie poddasza - styropianem, pianką poliuretanową czy wełną mineralną? Zalety i wady
Ocieplenie poddasza - styropianem, pianką poliuretanową czy wełną mineralną? Zalety i wady
Jaka powinna być wysokość ścianki kolankowej na poddaszu?
Jaka powinna być wysokość ścianki kolankowej na poddaszu?
Poddasze mieszkalne - jak je zaaranżować, aby było przytulne i funkcjonalne?
Poddasze mieszkalne - jak je zaaranżować, aby było przytulne i funkcjonalne?
Koszt ocieplenia poddasza wełną mineralną i jej alternatywami
Koszt ocieplenia poddasza wełną mineralną i jej alternatywami
Tani dom z poddaszem użytkowym
Tani dom z poddaszem użytkowym
Izolacja poddasza - przegląd materiałów na ocieplenie poddasza, ceny, porady
Izolacja poddasza - przegląd materiałów na ocieplenie poddasza, ceny, porady
Aranżacje poddasza – najlepsze pomysły i rozwiązania
Aranżacje poddasza – najlepsze pomysły i rozwiązania
Urządzanie poddasza - praktyczne porady, sprawdzone rozwiązania, ciekawe pomysły
Urządzanie poddasza - praktyczne porady, sprawdzone rozwiązania, ciekawe pomysły
Jak i czym ocieplić dach? Poradnik praktyczny krok po kroku
Jak i czym ocieplić dach? Poradnik praktyczny krok po kroku

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij