oleole oleole oleole oleole oleole

Samodzielne cyklinowanie, szlifowanie i lakierowanie parkietu - instrukcja krok po kroku

Drewniane podłogi i schody są bardzo efektownymi ozdobami mieszkań. Niestety po pewnym czasie mogą stawać się matowe i bardziej podatne na uszkodzenia. Nie musimy ich wtedy wymieniać. Wystarczy wykonać cyklinowanie, które przywróci pierwotny wygląd naszych drewnianych podłóg. Przy odrobinie umiejętności możemy wykonać cyklinowanie parkietu samodzielnie.

Planujesz wykonanie parkietu? Chciałbyś dowiedzieć się, jakie będą koszty? Kliknij w ten link i oblicz bezpłatnie!

Samodzielne cyklinowanie parkietu

Czym jest cyklinowanie parkietu i kiedy należy je wykonać?

Proces cyklinowania polega na wyszlifowaniu całej powierzchni podłogi i usunięciu wszystkich powłok lakierniczych oraz zniszczonej warstwy drewna. Proces ten wykonuje się za pomocą cykliniarki, którą wyposażamy w tarcze ścierne o odpowiedniej granulacji. Niektórzy podejmują się cyklinowania ręcznego (z użyciem papieru ściernego). Jednak takie działania nie przyniosą idealnego rezultatu i nie są polecane przez specjalistów.

Warto pamiętać, że cyklinowanie parkietu przeprowadza się zwykle raz na kilka lat. Regularne cyklinowanie wpłynie na zwiększenie odporności oraz trwałości podłogi, a dodatkowo zapewni jej elegancki wygląd. Do cyklinowania nadają się zarówno parkiety, mozaiki, podłogi drewniane jak i niektóre rodzaje paneli podłogowych. Jeśli nasza podłoga nie jest zbyt zniszczona, wówczas wystarczy przeprowadzić jednokrotne cyklinowanie. Po oczyszczeniu powierzchni trzeba już tylko nałożyć nowy lakier, wosk bądź impregnat (w zależności od gatunku drewna).

Niestety w przypadku mocno zniszczonych parkietów jeden proces cyklinowania może okazać się niewystarczający. Trzeba wtedy powtórzyć proces dwu lub trzykrotnie. Kilkukrotne cyklinowanie usunie silnie zniszczoną warstwę drewna oraz umożliwi naniesienie preparatów ochronnych.


Korzystne oferty na układanie parkietu

Jeżeli szukasz sprawdzonego fachowca od układania parkietów - skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy. W odpowiedzi na wypełniony formularz otrzymasz atrakcyjne oferty od sprawdzonych firm.

Pamiętajmy, że cyklinowanie nie może być przeprowadzone na bardzo zniszczonych parkietach. Jeśli klepki odpadają, poruszają się lub posiadają widoczne braki, wówczas pozostaje nam jedynie zerwanie starej nawierzchni i zastąpienie jej nowym parkietem.

Samodzielne cyklinowanie parkietu – czy się opłaca?

Samodzielne cyklinowanie parkietu nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy jedynie ściśle stosować się do instrukcji obsługi cykliniarki. Przydatna będzie też wiedza z zakresu szlifowania i restaurowania drewna. Jeśli zastosujemy się do wszystkich zasad, wówczas samodzielne prace przyniosą zadowalający efekt, a ich koszt nie będzie zbyt wysoki.

Samodzielne cyklinowanie, szlifowanie i lakierowanie parkietu - instrukcja krok po kroku 2

Warto zauważyć, że stawka wykwalifikowanego fachowca wynosi ok. 30 zł/m2. Zatem cyklinowanie pokoju o powierzchni 25 m2 będzie kosztowało ok. 750 zł. Tymczasem wypożyczenie dobrej jakościowo cykliniarki kosztuje 40-60 zł za dobę.  Przy odrobinie wprawy wykonamy cyklinowanie pokoju przez 2 dni. Zatem samodzielne działania będą nas kosztowały jedynie 80-120 zł. Samodzielne cyklinowanie parkietu będzie tym bardziej opłacalne, im większą powierzchnie chcemy odrestaurować.

Prace przygotowawcze przed cyklinowaniem parkietu

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac warto zapoznać się z instrukcją obsługi cykliniarki oraz specyfiką jej pracy. Zdobądźmy wszystkie niezbędne informacje i przygotujmy niezbędne narzędzia. Z pewnością przydadzą nam się tarcze o różnej granulacji. Do początkowego szlifowania nadają się tarcze o granulacji 40. Do szlifowania ostatecznego przeważnie wybiera się tarcze o granulacji 100. Jeśli chcemy otrzymać bardzo gładką powierzchnię i wykonać szlifowanie dodatkowe, wówczas najlepiej sprawdzi się tarcza o granulacji 120.

Bardzo ważne jest także przygotowanie pomieszczenia. Wynieśmy wszystkie meble, zdejmijmy firanki, zasłonki, żaluzje. Zdemontujmy listwy przyprogowe. Dobrze będzie też zabezpieczyć karnisze, kinkiety i żyrandole. Podczas cyklinowania wytworzą się bardzo duże ilości drobnego pyłu, zatem odpowiednie zabezpieczenie pokoju pozwoli nam uniknąć żmudnego czyszczenia po zakończeniu prac renowacyjnych.

Cyklinowanie parkietu w kilku etapach

Etap 1 – szlifowanie parkietu


Korzystne oferty na układanie parkietu

Jeżeli szukasz sprawdzonego fachowca od układania parkietów - skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy. W odpowiedzi na wypełniony formularz otrzymasz atrakcyjne oferty od sprawdzonych firm.

Prace rozpoczynamy od dokładnego odkurzenia całego pomieszczenia. W ten sposób usuniemy wszystkie drobiny, które mogłyby doprowadzić do zarysowania powierzchni. Cyklinowanie rozpoczynamy od użycia tarczy z gruboziarnistym papierem ściernym. Pamiętajmy, że papier podczas cyklinowania będzie się szybko ścierał, dlatego warto go regularnie wymieniać.

Powierzchnie cyklinujemy w odpowiednich kierunkach. Podłoga z mozaiki musi być szlifowana ukośnie do brzegów włókien. Z kolei podłoga z desek musi być cyklinowana równolegle. Przestrzegajmy tych zasad na każdym etapie prac. Cyklinowanie kontynuujmy do czasu, aż powierzchnia będzie równomiernie oczyszczona. Z reguły nie udaje się dokładnie oszlifować miejsc znajdujących się bezpośrednio przy ścianach. Należy przeszlifować je ręcznie lub użyć specjalnej szlifierki krawędziowej. Po wstępnym szlifowaniu oczyszczamy podłogę z pyłu i wietrzymy pomieszczenie.

Etap 2 – niwelowanie ubytków w parkiecie

Po zakończeniu szlifowania należy dokładnie obejrzeć cały parkiet. Poszukajmy głębszych rys i ubytków, które nadają się do zaszpachlowania. Do maskowania ubytków używamy specjalnego płynu wypełniającego, połączonego z pyłem powstałym na wskutek szpachlowania. W ten sposób nasz wypełniacz będzie miał dokładnie taki sam kolor jak podłoga. Po jego nałożeniu czekamy aż do pełnego wyschnięcia i w razie potrzeby przecieramy papierem ściernym o drobnej granulacji.

Samodzielne cyklinowanie, szlifowanie i lakierowanie parkietu - instrukcja krok po kroku 3

Etap 3 – polerowanie parkietu

Polerowanie przeprowadzamy za pomocą cykliniarki wyposażonej w papier ścierny o granulacji 100-120. Niektórzy używają też specjalnych końcówek polerskich, które zwiększają gładkość i połyskliwość polerowanej powierzchni. Podczas polerowania cykliniarka powinna poruszać się dokładnie w tych samych kierunkach jak podczas szlifowania. Prace przeprowadzamy aż do uzyskania jednolitej, gładkiej powierzchni. Powierzchnie przy rogach i ścianach możemy dodatkowo wypolerować ręcznie delikatnym papierem ściernym. Po zakończeniu prac odkurzamy całą powierzchnie i wietrzymy pomieszczenie.

Etap 4 – lakierowanie parkietu

Po zakończeniu polerowania nasz parkiet jest już w zasadzie gotowy do lakierowania. Jednak warto poczekać z tą czynnością przynajmniej 24 godziny. Pamiętajmy, że podczas polerowania wytworzył się delikatny pył, który unosi się w powietrzu. Musimy odczekać tyle czasu, by pył opadł i mógł być całkowicie usunięty z pomieszczenia. Jeśli wykonamy lakierowanie z zapylonym pomieszczeniu, wówczas na parkiecie pojawią się maleńkie ślady pyłu (którego nie da się później usunąć).

Pamiętajmy też, by odpowiednio dobrać lakier nawierzchniowy do gatunku drewna i typu podłogi. Do lakierowania możemy użyć wałka lub pędzla – owe narzędzia powinny być nowe. Czwarty etap prac możemy wykonywać w temperaturze 15-25 oC. Warto delikatnie uchylić okno by zabezpieczyć się przed toksycznymi oparami. Pamiętajmy jednak by w pomieszczeniu niebyło przeciągu, który mógłby przynieść ze sobą drobne zanieczyszczenia. Polakierowaną podłogę należy pozostawić do wyschnięcia. Jeśli chcemy otrzymać bardzo gładką i błyszczącą powierzchnię, możemy ją poddać procesowi dodatkowego polerowania.

Wskazówki końcowe

Podczas cyklinowania parkietu warto zwrócić uwagę na właściwy dobór papieru ściernego. Prace rozpoczynamy zawsze od papieru grubszego, a kończymy na papierze o granulacji 100-120. Nie poleca się natomiast nagłego przejścia z papieru 30 na papier o granulacji 100. Tak duże przejście pomiędzy granulacjami uniemożliwi nam wygładzenie rys powstałych po papierze gruboziarnistym. Znacznie lepiej będzie zastosować papier o granulacji 40, następnie 60, a na koniec 100 lub 120.

Pamiętajmy też, by regularnie opróżniać worek z pyłem. Maksymalne zapełnienie worka nie powinno przekroczyć 1/3 jego objętości. Opróżnianie pojemnika z pyłem należy wykonywać w masce ochronnej. Ważne jest także zastosowanie zasad bezpieczeństwa. Podczas wszystkich etapów naszej pracy nie możemy palić papierosów ani wprowadzać do pomieszczenia źródeł ognia. Pamiętajmy, że pył ze szlifowania jest łatwopalny, a niedostosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa może skutkować zaprószeniem ognia.

Jeżeli nie chcesz wykonywać tych prac samodzielnie - sprawdź też cennik cyklinowania parkietów w całej Polsce.

Ocena: 4,5/5 (głosów 20)
, aktualizacja 2 kwietnia 2019
Zobacz cenniki usług powiązanych z tym artykułem
Komentarze (1)
  • 17 listopada 2017 03:11 - mareckimarek napisał(a) ocena: -5 głosowało: 5

    Za dużo z tym zachodu jak na mój gust. Zleciłem cyklinowanie fachowcowi z Parkietlux, szybko załatwił sprawę i gotowe. Tak to bym musiał urlop brać specjalnie i latać po sklepach, żeby kupić wszystko co potrzebne.

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Szlifierka wielofunkcyjna - rodzaje, ceny, opinie, najlepsze marki
Szlifierka wielofunkcyjna - rodzaje, ceny, opinie, najlepsze marki
Szlifierka Parkside - modele, opinie, ceny, porady zakupowe
Szlifierka Parkside - modele, opinie, ceny, porady zakupowe
Parkiety przemysłowe - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady
Parkiety przemysłowe - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady
Parkiet bukowy - ceny, opinie, wiodący producenci, parametry użytkowe
Parkiet bukowy - ceny, opinie, wiodący producenci, parametry użytkowe
Szlifierka oscylacyjna Makita – modele, opinie, ceny, porady
Szlifierka oscylacyjna Makita – modele, opinie, ceny, porady
Parkiet jesionowy - opinie, ceny, właściwości, trwałość, wiodący producenci
Parkiet jesionowy - opinie, ceny, właściwości, trwałość, wiodący producenci
Olejowanie podłogi drewnianej krok po kroku - poradnik praktyczny
Olejowanie podłogi drewnianej krok po kroku - poradnik praktyczny
Szlifierki do drewna - rodzaje, ceny, opinie, popularne marki
Szlifierki do drewna - rodzaje, ceny, opinie, popularne marki
Szlifierki do gipsu - rodzaje, marki, producenci, opinie, ceny
Szlifierki do gipsu - rodzaje, marki, producenci, opinie, ceny
Szlifierka taśmowa - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady
Szlifierka taśmowa - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady
Szlifierka oscylacyjna - zastosowanie, modele, opinie, ceny, porady przy wyborze
Szlifierka oscylacyjna - zastosowanie, modele, opinie, ceny, porady przy wyborze
Szlifierka kątowa – rodzaje, producenci, opinie, ceny, zalety, wady
Szlifierka kątowa – rodzaje, producenci, opinie, ceny, zalety, wady
Szlifierki trzpieniowe - rodzaje, wiodące modele, ceny, opinie
Szlifierki trzpieniowe - rodzaje, wiodące modele, ceny, opinie
Szlifierka wolnoobrotowa - wiodące marki, opinie, ceny, porady
Szlifierka wolnoobrotowa - wiodące marki, opinie, ceny, porady
Lakiery do parkietu - rodzaje, zastosowanie, ceny, opinie, porady
Lakiery do parkietu - rodzaje, zastosowanie, ceny, opinie, porady
Parkiety Jawor - przegląd oferty, ceny, opinie, porady przy zakupie
Parkiety Jawor - przegląd oferty, ceny, opinie, porady przy zakupie
Kleje do parkietu - rodzaje, opinie, ceny, porady, producenci
Kleje do parkietu - rodzaje, opinie, ceny, porady, producenci
Klepka dębowa parkietowa - ceny, opinie, właściwości, porady
Klepka dębowa parkietowa - ceny, opinie, właściwości, porady
Parkiet dębowy - cena, montaż, rodzaje i wymiary desek
Parkiet dębowy - cena, montaż, rodzaje i wymiary desek
Jaki parkiet podłogowy wybrać? Dębowy, sosnowy, bukowy, a może drewno egzotyczne?
Jaki parkiet podłogowy wybrać? Dębowy, sosnowy, bukowy, a może drewno egzotyczne?
Podłoga dębowa czy bukowa? Co wybrać do salonu?
Podłoga dębowa czy bukowa? Co wybrać do salonu?
Podłogi drewniane - który rodzaj drewna wybrać na podłogę?
Podłogi drewniane - który rodzaj drewna wybrać na podłogę?
Cennik cyklinowania i układania parkietu 2019 po województwach
Cennik cyklinowania i układania parkietu 2019 po województwach
Cennik podłóg drewnianych 2019 - ile kosztuje parkiet z różnego rodzaju drewna?
Cennik podłóg drewnianych 2019 - ile kosztuje parkiet z różnego rodzaju drewna?
Parkiet drewniany - dębowy, bukowy, a może drewno egzotyczne
Parkiet drewniany - dębowy, bukowy, a może drewno egzotyczne
Jak zapobiec żółknięciu dębowej podłogi drewnianej?
Jak zapobiec żółknięciu dębowej podłogi drewnianej?
Przygotowanie parkietu do renowacji i cyklinowania krok po kroku
Przygotowanie parkietu do renowacji i cyklinowania krok po kroku
Renowacja parkietu i jego odnowienie, czyli co zrobić ze starym parkietem? Porady, ceny, opinie
Renowacja parkietu i jego odnowienie, czyli co zrobić ze starym parkietem? Porady, ceny, opinie
Ile kosztuje ułożenie parkietu w salonie?
Ile kosztuje ułożenie parkietu w salonie?

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij