Najlepsze sposoby na samodzielne szpachlowanie ścian
Szpachlowanie ściany jest dość prostą czynnością, którą możemy wykonać samodzielnie. Do usuwania rys, pęknięć i wgłębień wystarczy nam gładź szpachlowa, papier ścierny oraz paca ze stali nierdzewnej. Musimy jednak pamiętać, że ta stosunkowo prosta czynność wymaga dużej precyzji oraz cierpliwości. Zobacz nasze porady i poradnik szpachlowania ścian krok po kroku.
Chcesz policzyć, ile kosztuje położenie gładzi gipsowej w Twoim domu? Kliknij tu i zrób to samodzielnie!
Z tego artykułu dowiesz się:
Przygotowania i techniki szpachlowania ścian i sufitów
Przed rozpoczęciem szpachlowania warto zabezpieczyć pomieszczenie oraz zgromadzić wszystkie niezbędne narzędzia. Pamiętajmy, że szlifowana gładź szpachlowa jest silnie pyląca i unosi się w pomieszczeniu przez dłuższy czas. Dlatego warto wystawić wszystkie meble i sprzęty. Dobrze będzie też zabezpieczyć podłogi, karnisze oraz parapety. Dokładne przygotowanie pomieszczenia pozwoli nam uniknąć żmudnego i trudnego sprzątania.
Po uprzątnięciu i przygotowaniu pomieszczenia przystępujemy do przygotowania ściany. Jeśli powierzchnia była już wcześniej malowana warto sprawdzić jej przyczepność. Jeśli stare powłoki malarskie kruszą się i odchodzą od ściany, musimy je zeskrobać. Do usuwania starych powłok dobrze nadaje się druciana szczotka oraz szpachelka. W następnej kolejności przystępujemy do delikatnego poszerzenia pęknięć. Dzięki temu łatwiej nam będzie nanieść gładź do środka szczeliny.
Po usunięciu starych powłok i poszerzeniu pęknięć przystępujemy do czyszczenia ściany. Należy dokładnie usunąć zabrudzenia oraz pył, który osiadł podczas przygotowywania podłoża. Pamiętajmy, że nawet bardzo mała warstwa pyłu może utrudnić przywieranie gładzi szpachlowej, a to z kolei może się wiązać z jej szybkim odpadnięciem ze ściany. Do oczyszczenia powierzchni warto użyć odkurzacza lub szczotki. Dobrze będzie też dokładnie przewietrzyć pomieszczenie i odczekać kilka godzin przed rozpoczęciem kolejnego etapu.
Gruntowanie powierzchni przed szpachlowaniem ścian i sufitów
Gruntowanie należy przeprowadzać na wszystkich chłonnych powierzchniach. Dobry jakościowo preparat gruntujący ujednolici chłonność podłoża, a jednocześnie zwiększy przyczepność naszej gładzi szpachlowej. Warto równomiernie nanieść go na całą powierzchnię. Do nanoszenia preparatu na ściany twarde możemy użyć dowolnego narzędzia (pędzli lub wałków). Z kolei do starych ścian o niewiadomej twardości lepiej będzie użyć delikatnego wałka. Po zagruntowaniu całej powierzchni musimy poczekać do jej pełnego wyschnięcia (najczęściej wystarczy doba). Po tym czasie możemy przejść do kolejnego etapu.
Przygotowanie zaprawy do szpachlowania ścian
W ofertach handlowych znajdziemy zaprawy gotowe oraz produkty, które trzeba samodzielnie rozmieszać z wodą. Gotowa gładź szpachlowa dobrze sprawdza się w szpachlowaniu niewielkich ubytków oraz drobnych pęknięć. Pamiętajmy jednak, że zakup gotowej masy ograniczy nam możliwość kontrolowania jej gęstości. Dlatego w przypadku większych nierówności polecany jest zakup sproszkowanej zaprawy. Rozcieńczamy ją z wodą, ściśle stosując się do zaleceń producenta. Masę dokładnie mieszamy za pomocą wiertarki z mieszadłem. W zaprawie nie może być nawet najdrobniejszych grudek.
Co ważne, rozrabiamy taką ilość masy gipsowej, którą możemy nałożyć przez maksymalnie godzinę. Po upływie tego czasu zaprawa zaczyna się wiązać, co znacznie utrudnia bądź wręcz uniemożliwia jej nałożenie na ścianę. Jeśli mamy do szpachlowania większą powierzchnię, lepiej będzie rozrabiać masę kilkukrotnie. Może i będzie to bardziej czasochłonne, jednak zyskamy gwarancję, że zaprawa będzie miała optymalne właściwości.
Cekolowanie - maskowanie nierówności i wypełnianie ubytków w ścianach
Na oczyszczone i zagruntowane ubytki szczelnie nakładamy masę szpachlową. Warto zadbać o całkowite wypełnienie wszystkich wgłębień. Jeśli pozostawimy w środku pęcherzyki powietrza, wówczas powłoka będzie bardziej narażona na odpadanie.
Do maskowania nierówności i wypełniania ubytków używamy dwóch szpachelek o różnych rozmiarach. Węższą szpachelką nabieramy masę szpachlową oraz wprowadzamy ją do wgłębień w ścianie. Szersza szpachelka dobrze sprawdza się do wygładzania oraz równomiernego rozprowadzenia masy po większej powierzchni. Po zakończeniu tego etapu warto dokładnie wyczyścić narzędzia. Pamiętajmy, że wszystkie zaprawy gipsowe przyspieszają korozję metalu.
Szpachlowanie ścian
Szpachlowanie przeprowadzamy w momencie, gdy masa nałożona na ubytki dokładnie zaschnie. Na samym początku warto przetrzeć papierem ściernym większe wypukłości powstałe po nałożeniu poprzedniej warstwy. Następnie nakładamy gładź szpachlową, która będzie stanowiła ostateczną, gładką powierzchnię ściany.
Prace rozpoczynamy od sufitów i trudnodostępnych miejsc. Przydatnym narzędziem będzie paca ze stali nierdzewnej. Szpachlowanie sufitów rozpoczynamy od otworu okiennego i kierujemy się w głąb pomieszczenia. W następnym etapie rozpoczynamy szpachlowanie ścian, kierując się zawsze od podłogi, ku sufitowi. Jeśli na danym fragmencie ściany pojawi się konieczność nałożenia grubszej warstwy gładzi, lepiej będzie podzielić ten proces na dwa etapy.
Maksymalna grubość pojedynczej warstwy gładzi szpachlowej wynosi 3 mm. Następną warstwę możemy nanieść dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej. Dzięki temu gładź szybko wysycha i nie spływa z pionowych powierzchni.
Gładzenie i szlifowanie ścian i sufitów
To ostatni etap naszych prac. Warto go wykonać po całkowitym zaschnięciu gładzi. Do szlifowania najlepiej nadaje się drobnoziarnisty papier ścierny (o granulacji od 100 do 150) lub siatka do szlifowania. Podczas szlifowania usuwamy drobne rysy i wypukłości pozostałe po szpachlowaniu. Warto dokładnie obejrzeć ściany z każdej strony. Bardzo przydatna będzie lampa halogenowa, którą przykładamy do zaszpachlowanej powierzchni. W ten sposób wszystkie, nawet najdrobniejsze nierówności będą bardzo dobrze widoczne. Osoby, które nie posiadają profesjonalnych lamp halogenowych mogą użyć zwykłej, mocnej latarki.
Po zakończeniu szlifowania należy już tylko wyczyścić pomieszczenie i usunąć drobinki pyłu. Jeśli nasza ściana będzie malowana, warto oczyścić ją szczotką lub odkurzaczem ze specjalną końcówką. W ten sposób usuniemy drobiny pyłu, które mogłyby stanowić utrudnienie podczas nanoszenia farby malarskiej.
O czym warto pamiętać podczas samodzielnego szpachlowania ścian?
Przede wszystkim o tym, że gładź gipsowa powoduje przyspieszoną korozję metalu. Dlatego przed rozpoczęciem prac powinniśmy zadbać o wszystkie metalowe powierzchnie (przede wszystkim o metalowe futryny oraz elementy rur grzewczych, które będą długotrwale narażone na kontakt z gipsem). Warto pokryć je dobrym jakościowo preparatem antykorozyjnym, lub powłoką, która nie dopuści do bezpośredniego kontaktu z gipsem.
Warto też pamiętać o wyborze odpowiedniego typu gładzi. Najczęściej stosuje się gładź gipsową, która jest łatwa do szpachlowania i odznacza się dużą funkcjonalnością. Jednak w przypadku bardzo wilgotnych pomieszczeń, lepiej będzie zastosować gładź polimerową bądź cementową. Tego typu produkty są uodpornione na działanie wilgoci, a dodatkowo charakteryzują się większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.
A co, jeżeli jednak wolisz sprawdzić oferty firm?
Jeżeli nie jesteś pewien, czy na pewno chcesz samodzielnie położyć gładź gipsową, sprawdź oferty od sprawdzonych lokalnych wykonawców. Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób - wystarczy, że wypełnisz ten formularz. Na jego podstawie otrzymasz oferty od sprawdzonych lokalnych wykonawców, którzy mają wolne terminy i są chętni na realizację Twojego zlecenia.