Samodzielny montaż w domu - co można zrobić samodzielnie?
Nie musisz być złotą rączką, mieć ogromnego doświadczenia czy uczestniczyć w pracach remontowych, by móc samodzielnie zrobić w domu kilka przeróbek. Dzięki temu, że część prac weźmiesz na siebie, masz możliwość zaoszczędzenia sporej kwoty pieniędzy. Są to tak łatwe działania, że z pewnością sobie poradzisz. Dowiedz się, co możesz samodzielnie zamontować w domu.
Montowanie podłogi
Początkujący majsterkowicz z powodzeniem poradzi sobie z założeniem podłogi. To właśnie jedna z tych czynności remontowych, które można wykonać w pełni samodzielnie, bez wcześniejszego doświadczenia. Najłatwiejsze wydaje się założenie wykładziny. Obojętnie, czy wybierzesz wykładzinę dywanową, czy bardziej nowoczesne linoleum, w każdym przypadku praca jest bardzo prosta.
Nieco trudniejsze jest układanie paneli podłogowych, jednak z pewnością sobie z tym poradzisz. Wystarczy przeczytać dobrej jakości tekst o tym, jak powinno się to robić i wziąć sobie do serca dobre rady majsterkowiczów. Układanie paneli jest szybkie i schematyczne, więc już po jednej lub dwóch próbach będzie wszystko szło błyskawicznie.
Renowacja starego parkietu
Jeśli nie chcesz kłaść nowej podłogi, a jedynie wydobyć z parkietu drewnianego dawny blask, możesz to oczywiście zrobić samodzielnie. Tutaj warto zacząć od cyklinowania, czyli zeszlifowania nieco powierzchni klepek. Dzięki temu podłoga znów będzie wyglądała na nową. Podczas cyklinowania parkietu ściągniesz z niej całą warstwę starych farb i olejów. Dodatkowo cyklinowanie pozwoli ci usunąć wszelkie pyły, które gromadzą się zawsze w czasie remontu. Przyda się do tego szlifierka kątowa lub odpowiednie urządzenie przeznaczone do cyklinowania.
Teraz możesz przystąpić do położenia odpowiedniej warstwy zabezpieczającej. Masz do wyboru olej lub lakier do drewna. Każde z nich ma swoje wady i zalety, jednak wybór sprowadza się do jednego – jakie są twoje preferencje. Podłoga olejowana będzie bardziej błyszcząca niż lakierowana. Różnic jest więcej, jednak zarówno dobrej jakości lakier, jak i olej z wyższej półki mają podobny stopień zabezpieczenia podłogi przed zanieczyszczeniami i wilgotnością.
Samodzielne zamontowanie drzwi i okien?
Bardzo często firmy, które zajmują się sprzedażą i rozprowadzaniem drzwi wewnętrznych i okien od razu oferują także montaż. Czasami jednak trzeba za to specjalnie zapłacić i wtedy możesz zdecydować się na zrobienie tych prac samodzielnie. Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie jest to trudne, jednak faktycznie przyda się trochę wiedzy na początek.
W tym przypadku bardzo istotna jest dokładność, bowiem nieodpowiednie zamontowanie drzwi i okien może być przyczyną błyskawicznej utraty ciepła. Nawet, jeśli kupisz najbardziej dźwiękoszczelne produkty o niskim wskaźniku przenikania ciepła, może szybko okazać się, że nie będą spełniały swojego zadania. Dlatego warto dowiedzieć się jak najwięcej na ten temat, także o tym, w jaki sposób można wyregulować zamontowane już drzwi.
Samodzielny montaż armatury
To sprawa, którą najczęściej zrzucamy na barki specjalistów, jednak armaturę łazienkową i kuchenną można zamontować samodzielnie. Fakt faktem – nie jest to może najprostsze i możesz potrzebować pomocnika, jeśli jednak trochę na ten temat poczytasz, nie będzie większego problemu. Nawet z takimi wyzwaniami, jak założenie stelażu podtynkowego.
Oczywiście samodzielnie możesz założyć wszystkie baterie łazienkowe. Obecnie są one bardzo intuicyjne i do każdej z nich dołączona jest odpowiednia instrukcja. Podłączenie wody nie jest wielkim wyzwaniem, a sam montaż trwa bardzo krótko. Należy tylko uważać, by nie porysować wanny czy umywalki. Samodzielnie możesz także złożyć grzejniki. Wystarczy je podpiąć do wyprowadzonych wcześniej rurek i odpowietrzyć. Najnowsze grzejniki są wyposażone w specjalne odpowietrzniki ręczne, które możesz otworzyć za pomocą klucza lub śrubokrętu. Dzięki nim nawet w trakcie sezonu, kiedy grzejnik okaże się zapowietrzony, będziesz mógł szybko uporać się z problemem. Odpowiednie zamontowanie grzejnika będzie gwarancją, że idealnie wykorzystasz potencjał grzewczy i oszczędzisz trochę na kosztach eksploatacyjnych.