Montaż brodzika – prace przygotowawcze

Właściwy wybór syfonu, kabiny oraz brodzika prysznicowego

Duży wybór armatury łazienkowe ułatwia podejmowanie decyzji zakupowych. Syfony umywalkowe, kabiny prysznicowe czy brodziki na nóżkach to najczęściej poszukiwane elementy wykończenia łazienek. Dostępne są także niskie brodziki bez nóżek, na stelażu czy z odpływem liniowym, których montowanie bezpośrednio na podłodze warto zlecić doświadczonej ekipie. Natomiast instalację tradycyjnego brodzika głębokiego czy płytkiego na nóżkach można wykonać z powodzeniem samodzielnie.

Parametry, którymi należy się kierować podczas zakupu brodzika akrylowego czy konglomeratowego to zdecydowanie rodzaj i umiejscowienie wlotu do kanalizacji oraz dostępna przestrzeń. Lokalizacja wlotu jest istotna z uwagi na późniejsze dostosowanie spadku rury od syfonu. Podczas montowania brodzika ważne jest, aby odpływ prawidłowo kierował wodę w dół do kanalizacji. Podobnie działa syfon umywalkowy. W przypadku budowy domu od podstaw już na etapie projektowania budynku można zaplanować właściwy wlot do kanalizacji w zależności od tego czy brodzik będzie na nóżkach, bez nóżek czy na stelażu.

Odpowiednio rozplanowane miejsce pod kabinę prysznicową

W przypadku remontu już istniejącej łazienki nie ma zbyt dużego wyboru. Lokalizacja brodzika akrylowego czy konglomeratowego powinna ściśle korelować z umiejscowieniem odpływu czy obecnym syfonem. Podłączenie brodzika w innym miejscu związane będzie z gruntownym remontem i reorganizacją pomieszczenia. Wszelkie porady dotyczące lokalizacji można uzyskać w marketach budowlanych u doradców klienta, którzy specjalizują się w brodzikach na stelażach czy na nóżkach.

Jeśli łazienka wykańczana jest od zera, to warto zaplanować brodzik w takim miejscu, aby nie przeszkadzał w użytkowaniu pomieszczenia. Najczęściej wybierane są miejsca na łączeniu dwóch ścian tak, aby wykorzystać przestrzeń optymalnie. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest także montaż brodzika bez nóżek bezpośrednio na podłodze lub odpływ liniowy i płytki podłogowe z odpowiednim spadkiem. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także ten artykuł o wyborze brodzika posadzkowego.

Niezbędne przybory i materiały potrzebne do mocowania brodzika

Oprócz wybranego modelu brodzika i syfonu warto mieć przy sobie kilka potrzebnych narzędzi i elementów montażowych, które ułatwią całą czynność. Jednym z nich będzie elastyczna rura przyłączeniowa, dzięki której montowanie brodzika będzie komfortowe. Mocowanie armatury ułatwią tak proste narzędzia jak ołówek, poziomica i rysik, czyli niezbędnik każdego majsterkowicza.

Z uniwersalnych sprzętów warto zaopatrzyć się w wiertarkę czy wkrętarkę. Jako dopełnienie ich pomocne będą różnego rodzaju kołki rozporowe czy zaczepy. Szczelność całej instalacji prysznicowej zapewniona jest przez użycie odpowiednich uszczelek, silikonu uszczelniającego oraz klejów montażowych.

Mocowanie brodzika prysznicowego na nóżkach

Regulacja i instalacja nóżek oraz uchwytów do panelu

Brodzik z nóżkami można samodzielnie doregulować, aby można było wykonać skuteczne podłączenie syfonu oraz panelu maskującego. Każda nóżka powinna być takiej samej wysokości. Najlepiej będzie to sprawdzić poprzez dokręcenie wszystkich nóżek i postawienia brodzika na posadzce.

Ewentualne poprawki należy nanieść natychmiast, aby móc potem zamontować brodzik na odpowiedniej wysokości. Po dokręceniu nóżek można również dodatkowo posłużyć się poziomicą, aby sprawdzić odpowiedni poziom. Dla prawidłowej eksploatacji brodzika ważne jest, aby stał on idealnie równo.

Kolejnym etapem jest zamocowanie uchwytów do panelu bocznego. W celu sprawdzenia poprawności montażu można przymocować na próbę panel boczny czy ponownie sprawdzić wysokość poziomicą. Po wstępnych pracach można przejść do kolejnych czynności.



Podłączenie syfonu brodzikowego

Aby zamontować prawidłowo syfon do brodzika, należy najpierw dokładnie zaznaczyć miejsce na podłodze, które zobrazuje lokalizację otworu w brodziku. Warto w pierwsze kolejności podłączyć syfon do wlotu kanalizacyjnego przy pomocy elastycznej rury wcześniej przygotowanej. Podczas prac z syfonem należy być ostrożnym, aby nie doprowadzić do przypadkowego rozszczelnienia go. Warto o tym pamiętać także wtedy, kiedy montowany jest syfon umywalkowy.

W przypadku zbyt długiej rury kanalizacyjnej, można posłużyć się piłką do metalu, aby ją nieznacznie podciąć. Dobrze jest obciętą końcówkę odpowiednio oszlifować, aby dalsza instalacja przebiegła bez problemów. Wszelkie dołączone do zestawu uszczelki należy zamontować zgodnie z instrukcją od producenta.

Nowy zamontowany brodzik w pustej łazience, a także samodzielny montaż brodzika w łazience krok po kroku
Jak zamontować brodzik krok po kroku, czyli samodzielny montaż brodzika, porady, instrukcje

Montaż brodzika i syfonu

Kolejnym krokiem jest ostateczne ustawienie brodzika w wybranym miejscu. W zależności od wybranego modelu można przymocować go do ściany przy pomocy kleju montażowego, silikonu czy specjalnych uchwytów. Po tak wykonanym mocowaniu brodzika można przejść do ostatecznego podłączenia syfonu. Przez otwór odpływowy brodzika należy przeprowadzić górną część syfonu, aby została połączona z dolną częścią.

Uszczelki wokół syfonu i otworu w brodziku powinny być dokładnie założone, aby zagwarantować szczelność całej instalacji. Dopiero teraz można ściągnąć folię ochronną z brodzika, która chroniła przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi podczas montażu. Na koniec można przeprowadzić próbę szczelności. Wystarczy odkręcić wodę i obserwować czy woda prawidłowo przepływa przez syfon do kanalizacji, a posadzka wokół pozostaje sucha.

Prace wykończeniowe po podłączeniu brodzika

Zabudowa brodzika prysznicowego

Ostatnie prace polegają na zabudowie i silikonowaniu brodzika niezależnie od tego czy będzie on niski czy głęboki. W przypadku brodzika ustawionego bezpośrednio na podłodze prace te są mocno skrócone. Nóżki zamocowane do brodzika warto przykleić do podłogi przy pomocy silikonu czy kleju, tak aby uzyskać pełną stabilność konstrukcji.

Do wcześniej zamontowanych uchwytów można zamontować panel boczny. Następnie wszystkie możliwe szczeliny należy wypełnić silikonem uszczelniającym. Obszar nakładania silikonu można zabezpieczyć taśmą malarską, ale należy ją ściągnąć niezwłocznie przed rozpoczęciem schnięcia produktu.

Panel boczny można dowolnie wykończyć. Popularnym rozwiązaniem jest wyłożenie płytek czy paneli wykorzystywanych również na podłodze. Dzięki temu można uzyskać ciekawy efekt końcowy.

Montaż kabiny prysznicowej - porady

Silikon z reguły potrzebuje 24 godzin, aby całkowicie wysechł. Warto odczekać ten czas przed montażem kabiny prysznicowej. Tą poradę praktyczną warto zapamiętać. W zależności od konstrukcji kabiny można zacząć pracę od montażu dolnych i górnych profili lub innych elementów przeszkleń.

W przypadku głębokiego brodzika dobrym rozwiązaniem będzie otwierany system jezdny. Jeśli jednak wybór padnie na niski brodzik to można rozważyć tradycyjne otwieranie. Brodzik akrylowy czy wykonany z innego materiału będzie idealnie komponował się z różnego rodzaju przeszkleniami czy chromowanymi krawędziami skrzydeł.

ikona podziel się Przekaż dalej