Tapeta na meble - o czym pamiętać, dobierając okleiny meblowe

Oklejanie mebli tapetą nie należy do trudnych czynności (a wręcz przeciwnie), lecz zanim kupimy okleinę meblową, warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że tapeta na szafę, tapeta na meble kuchenne lub innego typu meble, będzie spełniała swoje właściwości.

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, gdzie ma znajdować się nasza folia samoprzylepna na meble i na jakie meble ma być przyklejona. Jest to dość ważne, zwłaszcza gdy wybieramy tapety na meble kuchenne, ponieważ w kuchni zazwyczaj jest dość duża wilgotność, a dodatkowo przy gotowaniu wytwarza się para. Warto też wspomnieć, że tapeta na meble w kuchni jest bardziej narażona na zabrudzenia.

Dodatkowo musimy pamiętać o tym, by okleiny meblowe były odpowiednio dopasowane do aranżacji naszych mieszkań. Jeśli planujemy oklejać meble tapetą w kuchni, z powodzeniem możemy zdecydować się na gładkie bądź imitujące drewno tapety, ale nie zaszkodzi również wprowadzenie tapet o kulinarnych wzorach.

Co więcej, musimy pamiętać o doborze wielkości okleiny meblowej, ponieważ przy wąskich meblach, nieopłacalne będzie kupno tapety bardzo szerokiej. Dlatego przed zakupem tapety na szafę lub inny mebel powinniśmy zmierzyć szerokość i długość mebli, a do tego wymiaru odpowiednio dobrać wielkość okleiny na szafę. Tapeta na meble to nie jedyny sposób, który pozwoli ci tchnąć w pomieszczenie nowego ducha. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym są także dekoracje ścienne. Przeczytaj ten artykuł z inspiracjami na naklejki na ścianę.

Oklejanie mebli tapetą - z jakich rodzajów tapet możemy skorzystać

Tapety na meble kuchenne, okleina na szafę, tapety dla chłopców i dla dziewczynek czy okleiny na inne meble, dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i wzorniczej. Dzięki temu z powodzeniem dobierzemy idealną tapetę do naszych potrzeb, tak by pasowała ona do wystroju wnętrza.

Wielkim powodzeniem cieszą się okleiny meblowe imitujące drewno. Po naklejeniu ich na meble wyglądają one bardzo estetycznie i elegancko. Można je stosować zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych pomieszczeń. Podobnie jest w przypadku tapet gładkich, które dostępne są w przeróżnych wersjach kolorystycznych. Taki rodzaj tapet wielokrotnie wykorzystywany jest jako tapeta na szafę.

Innym rozwiązaniem dla osób lubiących wzory, jest okleina na szafę i inne meble z motywem kwiatowym, roślinnym, czy nawet zwierzęcym. Te propozycje odpowiednie są dla pomieszczeń urządzonych w bardziej nowoczesnym stylu, co nie oznacza, że nie można ich wkomponować do tradycyjnych mieszkań, lecz wtedy powinniśmy znać się trochę na aranżacji wnętrz.

Zupełnie inną możliwością są okleiny meblowe, które imitują kamień, beton i blachę. Te tapety na meble wymagają odpowiedniego dopasowania do pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem są również okleiny imitujące lustro bądź nawet i witraż. Do wyboru mamy również tapety, które swym wyglądem nawiązują do tkanin, np. koronki, czy też skóry.

Zobacz polecane naklejki i ozdoby

Ile kosztuje folia samoprzylepna na meble i jak ją zaaranżować

Cena za folie samoprzylepne na meble nie jest wysoka. Koszt całkowitej zmiany wyglądu naszych mebli będzie na pewno o wiele niższy niż zakup nowych mebli. Dodatkowo okleinami tymi możemy oklejać nie tylko szafy czy komody, ale można również oklejać nimi stoły, drzwi czy ramy łóżek.

Cena za folie wynosi z reguły około 18 zł za okleinę w rozmiarze 45 × 200 cm. Z kolei tapeta w rozmiarze 67,5 × 200 cm, może nas kosztować około 25 zł, a w rozmiarze 90 × 210 cm cena wzrośnie do około 30 zł. Oczywiście ceny zależą od tego, na jaki rodzaj tapety się zdecydujemy, jakiego producenta wybierzemy i gdzie zakupimy nasze okleiny. Jednym z najdroższych rozwiązań są okleiny imitujące szkło, ponieważ ich koszt to około 70 zł za okleinę w rozmiarze 45 × 150 cm.

Tapety na meble są bardzo wdzięcznym produktem, dzięki któremu będziemy mogli w prosty i tani sposób odnowić wszystkie swoje pomieszczenia. Pamiętajmy jednak o odpowiednim doborze rodzaju okleiny do danego pokoju i wystroju jego wnętrza. Przykładowo bardzo estetycznie będzie wyglądało oklejenie szafek oraz drzwi w przedpokoju. Wtedy całość spoi się ze sobą.

Interesująco będzie wyglądał pokój dla chłopca i dla dziewczynki, w którym zamiast standardowych i stonowanych barw, pojawi się trochę koloru. Dla dziewczynki możemy z powodzeniem dobrać piękne np. kwiatowe wzory w pastelowych kolorach, a dla chłopców polecamy bardziej zwariowane barwy, które możemy ze sobą łączyć w dowolny sposób. Wszystko to zależy tylko i wyłącznie od naszej inwencji twórczej i od tego, jaki efekt chcemy uzyskać oraz co podoba się naszym dzieciom. Okleina na meble to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny