Sanitariat i armatura - ile kosztują, co wybrać, na co zwrócić uwagę

Ile kosztują urządzenia sanitarne w domu?

Przy urządzaniu oraz remoncie domu lub mieszkania bardzo istotny jest dobry wybór urządzeń sanitarnych. Łazienka to miejsce, gdzie dbamy o higienę. Kuchnia natomiast jest miejscem, gdzie przygotowujemy posiłki. Warto więc zadbać o to, by armatura kuchenna i armatura łazienkowa  w naszym domu były jak najlepszej jakości, a przy tym w przystępnej cenie. Przyjrzyjmy się zatem opiniom o urządzeniach sanitarnych i ich cenom.

Armatura sanitarna – najważniejsze informacje

Mianem armatura sanitarna określa się zawory czerpalne, baterie, zawory i kurki odcinające, regulacyjne, a także wyposażenie rurociągów. W znaczeniu potocznym armatura sanitarna to podstawowe wyposażenie łazienek i kuchni, które służy do doprowadzenia lub odprowadzenia wody lub towarzyszy tym urządzeniom.

Armaturą sanitarną nazwiemy zatem w tym przypadku:

 • baterie łazienkowe i kuchenne
 • krany łazienkowe i kuchenne
 • prysznice i zestawy prysznicowe
 • umywalki i zlewozmywaki
 • muszle klozetowe i instalacje.

Armaturą sanitarną nazywane są potocznie także całe różnego rodzaju  akcesoria kuchenne lub łazienkowe np.  uchwyty na słuchawki prysznicowe, wieszaki na ręczniki, mydelniczki.

W tym artykule zajmiemy się najważniejszymi  elementami armatury sanitarnej, czyli tymi, które biorą udział w doprowadzaniu lub odprowadzaniu wody w łazienkach oraz kuchniach.

Armatura kuchenna – opinie i ceny

Armatura kuchenna – zlewozmywak

Ważny element wyposażenia kuchni to  zlewozmywak. Może on być jednokomorowy, 1,5-komorowy lub dwukomorowy. Spotyka się zlewozmywaki z ociekaczem lub bez ociekacza. Jeśli chodzi o kształt to można spotkać zlewozmywak okrągły, prostokątny, trapezowy lub narożny.

Materiały z których są konstruowane to:

 • stal emaliowana
 • stal nierdzewna
 • granit
 • kwarc
 • materiały ceramiczne.

Ceny zlewozmywaków  zależą od materiału, z jakiego zostały wykonane oraz od ich rodzaju. Najtańszy zlewozmywak to ceny ok. 100 zł, a koszty najdroższych wynoszą nawet 8 500 zł.

Bateria kuchenna

Armatura kuchenna to także baterie. Bateria kuchenna stojąca montowana jest w otworze zlewozmywaka lub w blacie. Jest najczęściej spotykanym współcześnie rodzajem baterii. Bateria kuchenna stojąca podpinana jest do instalacji z ciepłą i zimną wodą pod zlewozmywakiem przy pomocy złączy elastycznych. Baterie ścienne do kuchni instalowane są do złączy ciepłej i zimnej wody, które wychodzą ze ściany. W starym budownictwie baterie ścienne były najczęściej spotykanym rozwiązaniem. Opinie na ich temat są takie, że mniej praktyczne od baterii stojących.

Spotyka się baterie jednouchwytowe, czyli takie, gdzie za pomocą jednego uchwytu opartego na głowicy reguluje się temperaturę i strumień wody oraz rodzaj jej strumienia. Najpopularniejsze i wciąż mające dobre opinie są baterie kuchenne dwuuchwytowe. Czyli takie, które posiadają dwa kurki: do ciepłej i zimnej wody. Jeśli chodzi o dozowanie wody można również spotkać baterie bezdotykowe.

Kran do kuchni może mieć wylewkę stałą, ale spotykana jest także bateria z wyciąganą wylewką. W tym urządzeniu wylewka połączona jest z instalacją wężem podobnym do prysznicowego. Bateria z wyciąganą wylewką to bardzo praktyczne rozwiązanie koszty w granicach. Kran do kuchni to koszty od ok. 80 zł do ponad 1 000 zł.

Armatura łazienkowa opinie i ceny

Armatura łazienkowa – umywalki i muszle klozetowe

Umywalki mogą być wykonane z takich materiałów jak:

 • granit
 • marmur
 • stal nierdzewna
 • stal emaliowana
 • szkło
 • tworzywa sztuczne (ABS i akryl)
 • drewno

Natomiast muszle klozetowe najczęściej wykonuje się z porcelitu lub z innego rodzaju ceramiki. Czasami można także spotkać na rynku ubikacje z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. Deska sedesowa tradycyjnie powstaje z tworzywa sztucznego (ABS, duroplast, PVC), czasem także drewna, HDF lub stali nierdzewnej.

Ceny umywalek wynoszą: od ok. 100 zł do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za bardzo ekskluzywne modele. Muszle klozetowe to koszty w granicach 900 – 1900 zł.

Armatura łazienkowa – krany

Podobnie jak kuchenne, tak samo łazienkowe baterie, mogą być stojące lub ścienne; jednouchwytowe  lub dwuuchwytowe oraz bezdotykowe. W zasadzie niewiele się różnią od swoich kuchennych odpowiedników i często mogą być stosowane zamiennie.

Opinie dotyczące tych rodzajów są analogiczne do baterii kuchennych. W przypadku łazienki dodatkowo można spotkać baterie do wanny z prysznicem. Innym rodzajem baterii spotykanych w łazienkach są baterie prysznicowe, które mocuje się do ściany.

Ceny baterii łazienkowych, podobnie jak kuchennych, zaczynają się od ok. 80 zł, a najdroższe, ekskluzywne  modele to koszty ponad 1 000 zł.

Jeśli chodzi o montaż to baterie pod prysznic dzielimy na: baterie naścienne (natynkowe), montowane bezpośrednio do rur w łazience oraz podtynkowe, których instalacje wymaga doprowadzenia do rur poprzez kucie ściany. Jak każdy rodzaj baterii w domu, także baterie prysznicowe mogą być jednouchwytowe  oraz dwuuchwytowe.

Ceny baterii prysznicowych zależą od wielu czynników, m.in. od ich rodzaju. Najtańsze baterie do kabiny prysznicowej to koszty od ok. 100 zł, natomiast ceny najdroższych modeli tego rodzaju baterii mogą znacznie przekroczyć 1 000 zł.

Armatura sanitarna jest jednym z najważniejszych elementów wyposażania gospodarstwa domowego. Dzięki tym urządzeniom dbamy o higienę. Przed zakupem i montażem warto poznać ceny i opinie na temat poszczególnych elementów armatury sanitarnej, aby dobrze wybrać wyposażenie, za pomocą którego będziemy dbali o czystość w naszym domu.