Spotykamy różne rodzaje sauny. Sauna mokra, której inna nazwa to łaźnia parowa lub łaźnia rzymska to taki rodzaj sauny, gdzie temperatura powinna wynosić od 70°C do 90°C, a wilgotność powietrza od 25% do 39%. Sauna sucha, której inna nazwa to sauna fińska jest tradycyjnym typem sauny, pochodzącym z krajów skandynawskich. Sauna fińska powinna mieć takie właściwości jak temperatura w granicach od 90°C do 110°C oraz wilgotność powietrza 10%.

Sauna parowa z kolei to taka sauna, w której właściwości przedstawiają się w następujący sposób: wilgotność powietrza dochodzić powinna do 100%, a temperatura wahać się w przedziale od 40°C do 50°C. Innym rodzajem sauny jest sauna parowo ziołowa, nazywana również tylarium. Właściwości takiej sauny to temperatura w granicach od 45°C do 65°C oraz wilgotność powietrza w przedziale od 40% do 65%. A może zainteresuje cię także ten artykuł o saunie suchej?

Innym rodzajem sauny jest sauna infrared. Tego typu sauna to sauna na podczerwień. Zamiast rozgrzanej wody, wysoką temperaturę w takiej saunie uzyskuje się poprzez promieniowanie podczerwone. Sauna infrared jest polecana dla takich użytkowników, którzy z różnych przyczyn najczęściej zdrowotnych nie powinni korzystać z typowych rodzajów sauny.

Sauna mokra - zastosowanie, opinie

Zalety sauny mokrej

Jak już wspomniano na wstępie sauna mokra wywodzi się ze starożytnej kultury rzymskiej. Jako tradycyjna łaźnia rzymska wykonana jest zwykle z płytek ceramicznych, zamiast drewna. Wyposażona powinna być w specjalną wytwornicę pary, nazywaną również generatorem pary. Generator ten umiejscowiony jest poza sauną. Taki generator pary sterowany jest przy użyciu sterownika. Łaźnię rzymską powinno się także wspomagać dopływem świeżego powietrza, co daje przyjemne przewietrzanie takiego pomieszczenia.

Korzystając z sauny mokrej mamy możliwość szybszego pozbycia się toksyn oraz szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu. Inną zaletą kąpieli w łaźni parowej jest jej działanie orzeźwiające. Stosunkowo łagodna temperatura oraz bardzo wysoka wilgotność powietrza mogą działać na ciało jak masaż, ponadto mogą one obniżać napięcie mięśni oraz odprężać umysł. Warto również zwrócić uwagę na to, że w łaźni parowej kłęby pary penetrują skórę, dzięki czemu dokładnie ją oczyszczają. Nadaje to skórze wyjątkowej gładkości oraz miękkości po kąpieli. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o saunach.

Gorąca para oddziałuje bardzo zdrowo na skórę, wskazana jest także przy chorobach dróg oddechowych oraz przy bólach reumatycznych. Gwarantuje głębokie odprężenie w odpowiednim środowisku, w najprzyjemniejszej formie. Kąpiel w saunie mokrej oczyszcza organizm, a także pobudza krążenie. Para ułatwia wchłanianie kosmetyków pielęgnujących. Maseczki odżywcze powinno się stosować na skórę przed ostatnim wejściem do sauny mokrej. Ciepła para spowoduje, że wnikają one głęboko i regenerują naskórek. Można także stosować preparaty do regeneracji włosów, ujędrniające balsamy jak również olejki do skóry.

Sauna mokra ma bardzo wiele zalet dla zdrowia - stanu skóry, płuc, ogólnego działania organizmu. Jednak w niektórych przypadkach o wiele lepiej sprawdza się sauna sucha.
Sauna mokra - zalety, wady, opinie, właściwości, porównanie łaźni rzymskiej do sauny suchej

Wady sauny mokrej

Łaźnia rzymska nie jest jednak najlepszym miejscem dla osób mających problem z cerą. Osoby, które mają problem z trądzikiem lub łojotokiem powinny zasięgnąć porady lekarza specjalisty, dermatologa, czy mogą sobie pozwolić na kąpiel w takiej saunie. Również osoby cierpiące na astmę zdecydowanie powinny unikać kąpieli w saunie mokrej. Podobnie w przypadku infekcji, szczególnie bardzo rozwiniętej nie jest wskazane korzystanie z sauny mokrej, gdyż taka infekcja może się znacznie pogłębić

Inne schorzenia, które stanowią zagrożenie przy kąpieli w łaźni parowej to ostre stany reumatyczne, gruźlica, różnego rodzaju guzy, jaskra, wrzody, niewydolność serca, niewydolność krążeniowa, niewydolność wieńcowa, zakrzepowe zapalenie żył, a także nadciśnienie. Korzystanie z sauny mokrej jest także niewskazane dla osób cierpiących na epilepsję oraz klaustrofobię.

Z łaźni rzymskiej nie powinny także korzystać kobiety w ciąży. Kąpiel w łaźni parowej jest niewskazana również dla osób w podeszłym wieku oraz dla dzieci poniżej 6 roku życia. Warto również wspomnieć o tym, że nie powinno się korzystać z sauny mokrej z pustym żołądkiem, zaraz po posiłku, pod wpływem alkoholu i innych używek, a także zaraz po intensywnym wysiłku fizycznym. A może zainteresuje cię także artykuł o zaletach korzystania z sauny?

Sauna w domu - ciekawe promocje

Porównanie sauny mokrej do sauny suchej i sauny parowej

Najważniejszymi różnicami pomiędzy sauną mokrą, a innymi rodzajami sauny są ich właściwości takie jak temperatura i wilgotność powietrza wewnątrz pomieszczenia. Właściwości te zostały scharakteryzowane przy okazji opisu rodzajów sauny. Warunki, które panują w saunie mokrej umożliwiają dłuższy pobyt w niej niż w innych rodzajach sauny. W saunie mokrej można przebywać nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Musimy jednak pamiętać o tym, aby zachować umiar i nie bić rekordów długości przebywania w saunie. Sauna sucha daje nam możliwość przebywania tam 8 do 15 min, natomiast w saunie parowej można przebywać ok. 15 min.

Po każdym wejściu do sauny powinniśmy się zrelaksować i schłodzić rozgrzane ciało. Sauna mokra pozwala na dłuższe przebywanie wewnątrz, jednak sauna sucha sprawia, że osoba, która zażywa w niej kąpieli, szybciej się wprawdzie poci, lecz skóra wysusza się w ekspresowym tempie, ponadto po skorzystaniu z sauny suchej włosy pozostają gorące przez bardzo długi czas i mogą nawet zacząć parzyć. Sprawia to, że sauny suche są coraz częściej wypierane przez sauny mokre.

Dodatkowo w każdym z rodzajów sauny zastosować można różnego rodzaju olejki eteryczne, zioła i inne substancje wytwarzające zapachowe. Zabieg ten sprawia, że w saunie wydziela się przyjemny zapach, aromat, a także mamy możliwość zażycia aromaterapii. Po skorzystaniu z każdego rodzaju sauny powinniśmy pamiętać o tym, aby prawidłowo schłodzić rozgrzane ciało. Sprawdź także ten artykuł o tym, jak korzystać z sauny.

Popularność sauny rośnie z każdym rokiem na całym świecie, jak również w Polsce. Coraz więcej osób pragnie zakosztować dobrodziejstw płynących z korzystania z kąpieli saunowych. Ze względu na warunki panujące wewnątrz sauny takie jak wilgotność powietrza oraz temperatura wyróżniamy najważniejsze rodzaje kąpieli saunowych. Sauna mokra, nazywana również łaźnią parową oraz łaźnią rzymską tradycje swoje czerpie ze starożytnej kultury rzymskiej i cechuje się łagodniejszymi warunkami panującymi wewnątrz w porównaniu do sauny suchej, zwanej łaźnią fińską lub staro szwedzką, a także od sauny parowej. Ma ona zarówno swoje wady, jak i zalety, jednak wypiera z rynku inne rodzaje saun.

ikona podziel się Przekaż dalej