Saunowanie dla każdego – rodzaje saun i ich właściwości
Pierwsze sauny były znane ludzkości już w czasach starożytnych. Ich zastosowanie oraz pozytywny wpływ jaki wywiera para na nasze zdrowie jest znany od wieków. Rodzajów saun jest wiele i najczęściej wynika to miejsca geograficznego w którym były przed latami stosowane. Każda z nich ma swoje właściwości, które są dostosowane do schorzeń jakie towarzyszyły rodzimym wynalazcą saun. Poznaj rodzaje saun i dowiedz się przy jakich schorzeniach z nich korzystać.
Sauna sucha – fińska
Jest to rodzaj sauny, który najczęściej możemy spotkać na okolicznych basenach i w salonach urody. Jak wygląda? Sauna fińska to pomieszczenie wyłożone drewnem, które jest świetnym izolatorem dla temperatury. Wzrost temperatury w saunie powoduje piec, w którym znajdują się nagrzane kamienie. Nagrzane kamienie polewa się wodą, aby zwiększyć poziom wilgotności powietrza. Sauny drewniane (sprawdź na www.sauna.pl) mają bardzo długą tradycję, która wywodzi się z krajów skandynawskich. Ich pierwotnym celem było utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny. W czasach, gdy Europejczycy nie znali mydła, korzystali z metody wypocenia własnego organizmu w celu oczyszczania się z toksyn.
Korzystanie z sauny suchej podzielić można na dwa etapy. W pierwszym nagrzewamy się w saunie, w drugim polewamy się kubłem z zimną wodą. Sauny suche to prawdziwy luksus, na który teraz może pozwolić sobie każdy. Aby móc korzystać z tradycyjnych rytuałów Finów w domu, sprawdź ofertę gotowych projektów saun dostępnych na stronie sauna.pl. A jeśli, któraś z gotowych saun nie spełnia Twoich oczekiwań skontaktuj się aby móc zrealizować swój indywidualny projekt. Ciesz się niezależnością i korzystaj z naturalnych sposobów na zdrowie.
U kogo sprawdzi się sauna fińska?
Dzięki wysokiej temperaturze otrzymanej w wyniku nagrzewania kamieni, korzystając z sauny pozytywnie wpływamy na choroby zwyrodnieniowe stawów. Dzięki detoksykującemu działaniu suchych saun, ich użytkowanie jest zalecane osobom cierpiącym na przewlekłe choroby układu rozrodczego. Ponadto, zmiany temperatur w trakcie prawidłowo wykonanego rytuału saunowania, dobrze wpływają na nasze ukrwienie, a tym samym na nasz metabolizm.
Sauna parowa – rzymska
Sauny rzymskie znacznie mniej obciążają organizm od swojej europejskiej poprzedniczki. Temperatura w saunie oscyluje między 50 a 110 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza wynosi do 65 proc. Ze względu na niższą temperaturę w porównaniu z sauną fińską, sauna rzymska jest miejscem, z którego możemy częściej i dłużej korzystać. Proces saunowania w saunie parowej składa się z trzech etapów. Podobnie jak w przypadku suchej sauny najpierw nagrzewamy się i ochładzamy wodą. Ważne, aby zacząć ochładzanie od głowy i w dolnym kierunku serca. Ostatnim etapem jest odpoczynek, wykonanie tej fazy jest bardzo ważne.
Pozytywny wpływ suchej sauny
Badania pokazują, że korzystanie z sauny raz w tygodniu pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, sprzyja wyciszeniu organizmu. Poprzez wysoką wilgotność nawilża błony śluzowe – jest to więc idealna opcja dla osób walczących z chorymi zatokami. Systematyczność w leczeniu dolegliwości jest bardzo ważna, z suchej sauny można korzystać codziennie. Jeśli masz problem z chorobami układu oddechowego, sucha sauna jest idealną opcją dla Ciebie.
artykuł sponsorowany