Schemat instalacji elektrycznej - o tym warto pamiętać?

Instalacja elektryczna musi być bardzo dobrze przemyślana. Zbyt pochopne rozmieszczanie konkretnych elementów lub zainstalowanie zbyt małej ilości obwodów, może przynieść wiele negatywnych skutków. Dlatego należy krok po kroku przemyśleć każdy detal znajdujący się w schemacie.

Warto pamiętać o:

  • Wyborze optymalnej instalacji - do wyboru mamy instalację podtynkową, wtynkową oraz natynkową. Pierwsze rozwiązanie polega na chowaniu przewodów w tzw. peszlach. Uszkodzone przewody wymienimy bez konieczności kucia ścian. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest instalacja wtynkowa. Polega ona na ułożeniu przewodów bezpośrednio na ścianach, po czym są one później przykrywane dość grubą warstwą tynku. W przypadku tego typu instalacji należy zapamiętywać krok po kroku, w których miejscach znajdować się będą przewody. Niestety w przypadku awarii instalacji potrzebne jest skuwanie tynku, by móc dostać się do uszkodzonych przewodów. Instalacja natynkowa najczęściej schowana jest w specjalnych rurkach lub listwach znajdujących się bezpośrednio przy podłodze.
  • Zarchiwizowaniu miejsc, w których znajdują się przewody - mając ukryte przewody, warto w czasie ich montażu dokonać zdjęć, w których dokładnie będą znajdować się miejscach. Gdy będziemy chcieli wywiercić dziurę w ścianie, by zamontować obraz lub szafkę, będziemy mieli pewność, że nie uszkodzimy instalacji.
  • Dopasowaniu puszki instalacyjnej - wybierając puszkę instalacyjną, także należy patrzeć przyszłościowo. Głębsza puszka pozwoli na późniejsze zamontowanie inteligentnego systemu sterowania domem. Bardzo możliwe, że za kilka lub kilkanaście lat, takie instalacje będą w każdym domu uchodziły za standard. Jeśli interesuje cię także koszt wykonania instalacji elektrycznej w domu, w oszacowaniu budżetu pomoże ten kalkulator kosztów budowlanych.

Schemat instalacji elektrycznej dla konkretnych pomieszczeń

Schemat instalacji elektrycznej w mieszkaniu

Planując, w jaki sposób będą przebiegać obwody elektryczne krok po kroku, należy pamiętać o rosnącej liczbie urządzeń elektrycznych, z których korzystamy. Zmieniające się przyzwyczajenia do coraz lepszego oświetlenia powoduje, że instalacja elektryczna musi wykazywać się jeszcze większą wydajnością. Oświetlenie mieszkania nie ogranicza się tylko do pojedynczych lamp wiszących na środku sufitu. Coraz chętniej korzystamy z dodatkowego oświetlenia o zmiennym natężeniu oraz barwie światła. Kinkiety, lampy stojące, oczka sufitowe, a nawet podświetlenie mebli - rozwiązań jest coraz więcej. Dobrze jest zatem uwzględnić chęć metamorfozy mieszkania, która może opierać się na zwiększeniu ilości źródeł światła, lub korzystaniu z dodatkowych urządzeń elektrycznych.

Schemat elektryczny w kuchni i jadalni

Kuchnia jest miejscem, w którym schemat instalacji elektrycznej wymaga szczegółowego dopracowania. Optymalnie jest przy każdym blacie roboczym, nad kuchenką, zlewem, a także kącikiem jadalnianym, zamontować dodatkowe źródło oświetlenia. Istotne jest także odpowiednie rozplanowanie gniazd elektrycznych. Schemat instalacji elektrycznej musi zawierać w sobie rosnącą ilość sprzętów AGD, z których korzystamy na co dzień. Robot kuchenny, ekspres do kawy, wyciskarka do soków, grill elektryczny, blender, parowar - to tylko niektóre z urządzeń, z którymi mamy do czynienia każdego dnia. Dodatkowo urządzeniami, które wymagają stałego zasilania są lodówka, zamrażarka, piekarnik, płyta grzewcza, zmywarka czy też mikrofalówka. Istotne jest zatem uwzględnienie odpowiedniej ilości gniazdek elektrycznych, ale także ich rozmieszczenia. Warto zaplanować dodatkowe obwody elektryczne służące do podłączenia oświetlenia halogenowego lub LED-owego. Porady na temat instalacji elektrycznej zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Instalacja elektryczna w łazience musi być zrobiona precyzyjnie i zabezpieczona przed działaniem wilgoci. Rozmieszczenie punktów jest związanie z funkcjonalnością
Schemat instalacji elektrycznej - jak powinny być poprowadzone kable w domu

Schemat instalacji elektrycznej w łazience

Instalacja elektryczna w łazience wymaga precyzyjnego szlifu. Jest to pomieszczenie, w którym zwykle podłączone są takie urządzenia jak pralka, suszarka, bądź grzejnik elektryczny. Dodatkowo musi znaleźć się gniazdko na podłączenie suszarki do włosów, lokówki, prostownicy lub innych sprzętów tego typu. Takie gniazdka powinny być wyposażone w specjalną klakpę bryzgoszczelną, dzięki czemu stają się jeszcze bezpieczniejsze.

Skupiając się na efektywnym oświetleniu, schemat elektryczny powinien wydzielać w łazience kilka stref:

  • nad toaletą (jeżeli znajduje się w jednym pomieszczeniu)
  • nad wanną lub prysznicem
  • nad umywalką i lustrem
  • pozwalającą na ogólne oświetlenie całego pomieszczenia

Schemat elektryczny na schodach i w korytarzach

Zwykle takie pomieszczenia wyróżniają się bardzo małym metrażem, przez co w czasie urządzania sprawiają najwięcej problemu. Schemat elektryczny obejmujący korytarz, schody oraz pozostałe ciągi komunikacyjne nie musi być mocno rozbudowany. Istotne jest miejsce, w którym będą znajdować się źródła światła. Największe natężenie musi znajdować się w strefie, w której szykujemy się do wyjścia - często przy drzwiach wejściowych zawieszone jest duże lustro. Warto zatem podświetlić nie tylko samo pomieszczenie, ale również lustro lub garderobę znajdującą się w korytarzu. Natomiast na schodach w zupełności wystarczy oświetlenie boczne. Ważne jest zamontowanie wyłącznika schodowego na dole i na górze - dzięki którym z dowolnego miejsca będziemy mogli włączać światło nad klatką schodową. Jeśli interesują cię schematy elektryczne domu jednorodzinnego, przeczytaj także nasz artykuł: Instalacje elektryczne w domu - co warto przewidzieć przed budową?

Schemat elektryczny - najczęściej popełniane błędy

Obwody elektryczne - zbyt mała ilość

Najczęściej popełnianym błędem jest schemat instalacji elektrycznej w mieszkaniu, składający się tylko z jednego obwodu. Średnio jeden obwód elektryczny może zasilać aż do 20 źródeł światła bądź do 10 gniazd elektrycznych. Obwody elektryczne nie powinny zamykać również konkretnych kondygnacji w budynku. W przypadku wystąpienia awarii możemy spodziewać się poważnych problemów z zasilaniem poszczególnych urządzeń elektrycznych. Instalacja elektryczna powinna obejmować wystarczającą ilość obwodów, składających się z:

  • przynajmniej dwóch obwodów przypadających na jedną kondygnację budynku
  • obwodów rozdzielających między sobą źródła stałego światła, z urządzeniami podłączonymi do instalacji na stałe
  • obwodu łączącego we współpracujące ze sobą urządzenia (np. Komputer, monitor, drukarka)

Uszkodzenie instalacji elektrycznej podczas montażu

Gdzie znaleźć pewnego elektryka?

Szukasz sprawdzonego fachowca, który wykona instalacje elektryczne w Twoim domu? Wypełnij ten formularz, a otrzymasz oferty od sprawdzonych fachowców.

Sprawdź!

Wszelkie prace montażowe odwzorowujące schemat elektryczny, muszą być wykonywane z odpowiednią precyzją. Wszelkie uszkodzenia warstwy izolacyjnej mogą doprowadzić do wystąpienia poważnych awarii, w tym zwarcia instalacji elektrycznej. Kolejnym błędem jest wykorzystanie nieprawidłowych materiałów do montażu instalacji. Schemat instalacji elektrycznej w mieszkaniu nie może zawierać w sobie elementów wykonanych ze stali. Z biegiem lat na stalowych elementach może wystąpić korozja przyczyniająca się do uszkodzenia przewodów.

Instalacja elektryczna wymaga dokładnego sprawdzenia wszystkich połączeń. Poluzowane złączki mogą stać się przyczyną pożaru. Sprawdź także cennik usług elektrycznych 2017.

Schemat instalacji elektrycznej z nierównomiernym rozłożeniem faz to bardzo częsty błąd. Zasilanie trójfazowe jest konieczne przy niektórych sprzętach, zwłaszcza kuchennych
Schemat instalacji elektrycznej - jak powinny być poprowadzone kable w domu

Schemat instalacji elektrycznej z nierównomiernym rozłożeniem faz

Najczęściej schemat elektryczny w domach jednorodzinnych obejmuje zasilanie trójfazowe. To błędem jest podłączenie wszystkich urządzeń elektrycznych wyłącznie do jednej fazy. W przypadku wystąpienia awarii może dojść do poważnych uszkodzeń konkretnego sprzętu lub całej instalacji.

Schemat instalacji elektrycznej - rodzaje

Rodzaje schematów instalacji elektrycznych

Wśród schematów instalacji elektrycznych wyróżniamy:

  • Schemat jednokreskowy - inaczej schemat ideowy. Daje podstawowe informacje o elementach zawartym w układzie. Schemat jednokreskowy nie pokazuje rzeczywistego rozmieszczenia konkretnych elementów w pomieszczeniu.
  • Schemat rozwinięty - jest szczegółowym schematem obrazującym nie tylko rozmieszczenie poszczególnych elementów, ale także ich konkretną rolę.
  • Schemat montażowy - pozwala na odczytanie rzeczywistego rozmieszczenia konkretnych elementów instalacji elektrycznej. Dodatkowo zyskujemy informację na temat każdego elementu, który został zawarty w tym schemacie.
  • Schemat oprzewodowania - informuje nas o połączeniach urządzeń wraz z listwami zaciskowymi. Także wskazuje na rzeczywiste rozmieszczenie wszystkich elementów.
  • Schemat funkcjonalny - najczęściej wykorzystywany przy cyfrowych układach sterowania.

Jak czytać schematy instalacji elektrycznych w domu jednorodzinnym?

Najpopularniejszym schematem, z jakim mamy do czynienia, jest schemat ideowy. Podaje on podstawowe informacje na temat tego, jakie konkretne elementy znajdują się w instalacji. Dodatkowo dowiemy się jak podłączyć przewody instalacji elektrycznych. Takie informacje jednak potrzebne są fachowcom zajmującym się profesjonalnym montażem. We własnym zakresie możemy dowiedzieć się jak czytać schematy instalacji elektrycznych w domu jednorodzinnym.

Często na forach internetowych pada pytanie o schemat instalacji do ciągników Ursus c 330 oraz c 360. Jest to temat dotyczący nie tylko rolników, ale również osób uczących się poprawnego czytania schematów. Schemat dla modeli c 330 oraz c 360 wyróżnia się tym, że jest on opisany w siedmiu kolorach - czarnym, czerwonym, niebieskim, brązowym, szarym, zielonym i żółtym.

Dzięki prostemu oznakowaniu i zastosowaniu kolorów przewodów elektrycznych, właściciele ciągników c 330 i c360, nie muszą wykazywać się zaawansowaną wiedzą w celu podłączenia konkretnych elementów. Schemat instalacji elektrycznej w mieszkaniu jest bardziej skomplikowany. W odróżnieniu od prostych schematów dla ciągników Ursusa c 330 i c 360 będzie posiadał takie oznaczenia jak:

  • L- przewód fazowy
  • PE - przewód uziemiony
  • L+ - biegun dodatni
  • L- - biegun ujemny
  • D - drut
  • A - aluminium
  • F - stal miękka
  • Bez oznaczenia - miedź

Oprócz liter w schematach obowiązują także symbole. W ten sposób wykonawca będzie wiedział, jak podłączyć przewody instalacji elektrycznych. Odczytywanie krok po kroku schematu, pozwala na zastosowanie się do jego wytycznych. Istotne jest, by instalacją elektryki w domu jednorodzinnym zajmowała się wyłącznie osoba posiadająca uprawnienia do wykonywania takich czynności.

ikona podziel się Przekaż dalej