Schody w domu – rodzaje, materiały, jak je wykończyć krok po kroku?

Schody w domu – jak je wykończyć krok po kroku?

W domach jednorodzinnych konieczne są schody pomiędzy piętrami i prowadzące na poddasze. Na rynku dostępnych jest rodzajów schodów gotowych, które mają różne zastosowania i ceny. Najczęściej jednak schody wewnętrzne w naszym domu budowane są wraz z konstrukcją budynku.

Schody wewnętrzne – ich rodzaje

Schody wewnętrzne, w przeciwieństwie do schodów zewnętrznych i  terenowych, to takie schody, które mieszczą się we wnętrzach budynków, czyli np. w naszym domu. Są różne rodzaje schodów ze względu na ich kształt oraz na materiał z jakiego są wykonane.

Ze względu na materiał użyty do konstrukcji nasze schody wewnętrzne mogą być:

  • betonowe
  • żelbetowe
  • kamienne
  • ceglane
  • stalowe
  • drewniane
  • wykonane z materiałów mieszanych

Schody jednobiegowe prowadzą bezpośrednio pomiędzy kondygnacjami bez spocznika, schody dwubiegowe mają spocznik na półpiętrze, natomiast schody trójbiegowe mają dwa spoczniki.

Schody wachlarzowe skonstruowane są na planie półkola. Schody kacze zabiegowe to taki typ schodów, gdzie spocznik zastępowany jest stopniami o zmiennej szerokości. Schody spiralne, kręcone, znane też jako schody skrętne zbudowane są na planie zbliżonym do koła, podobnie jak schody kacze zabiegowe nie zajmują mało przestrzeni.

Schody wewnętrzne betonowe – wykończenie

Schody betonowe w stanie surowym – przygotowanie do wykończenia

Schody z betonu są najbardziej rozpowszechnione. W stanie wysokość pierwszego stopnia powinna być powiększona o grubość docelowych warstw podłogowych dolnej kondygnacji. Z kolei wysokość ostatniego stopnia musi być mniejsza  o grubość warstw podłogowych na górnej kondygnacji.

 Stopnie można obłożyć drewnem, płytkami podłogowymi lub wykładziną. Stopnice mogą być zlicowane z podstopnicami lub można zastosować  wysunięte noski stopni o szerokości 1-2 cm.

W przypadku, gdy schody poprowadzone są przy ścianie, ważnym elementem jest wykończenie cokołu. Istotną częścią schodów jest również balustrada. Jeżeli stopnie mają być podświetlone, wszystkie kable zasilające należy zainstalować przed przystąpieniem do ułożenia okładziny.

Ważne też, aby przed rozpoczęciem prac naprawić wszystkie ubytki w betonie, jakie uda się nam zaobserwować na powierzchni schodów.

Schody betonowe – wykończenie drewnem

Wykończenie schodów betonowych drewnem skutecznie imituje schody drewniane. Stopnice wykonywane są najczęściej z twardych gatunków drzewa, takich jak:

Do  podstopnic używa się również tańszych, miękkich gatunków, popularne są:

  • sosny
  • świerk

W przypadku, gdy stopnice są wykonane z drewna egzotycznego, podstopnice mogą być wykonane z płyt MDF okleinowanych naturalnym fornirem.

Elementy drewniane, które kładziemy na stopnice mają 3-5 cm grubości. Dawniej do tego celu stosowane było lite drewno. Współcześnie częściej stosuje się drewno klejone, w postaci litych fragmentów. Podstopnice bywają cieńsze, mają 1,5-2 cm lub są tej samej grubości jak stopnice.

Ważne, aby beton na schodach był bardzo dobrze wyrezonowany, gdyż drewno chłonie wilgoć. Powinno ono przed przyklejeniem poleżeć kilka dni w ogrzewanym pomieszczeniu. Stopnice przymocowuje się kołkami do betonu. Drewniane podstopnice łączy się ze stopnicami na pióro i wpust. Inny sposób łączenia to wsuwanie podstopnic w rowki wyfrezowane w stopniu.

Schody betonowe – wykończenie płytkami

Gdy decydujemy się na wykończenie schodów płytkami, w pierwszej kolejności należy nałożyć grunt lub emulsję. Kolejnym krokiem jest nałożenie kleju. Na równym podłożu najlepszym rozwiązaniem jest klejenie cienkowarstwowe. W przypadku, gdy podłoże nie jest gładkie, najlepiej zastosować klejenie średniowarstwowe.

Płytki na schody należy odpowiednio przyciąć. Układnie płytek na schodach rozpoczyna się od dołu, za każdym razem od podstopnic. Płytki należy pokryć warstwą kleju i przykleić do podstopnicy.

Płytki na stopniach nakładamy w analogiczny sposób. Ważne jest kontrolowanie poziomu za pomocą poziomicy. Nierówności można skorygować poprzez delikatne dociskanie.

Schody betonowe – wykończenie wykładziną

Wykładzina w porównaniu do płytek i drewna jest mniej trwałym materiałem. Aby wykładzina była solidnie przytwierdzona do schodów, używa się specjalistycznych klejów neoprenowych lub akrylowych.

Gdy pokrywamy schody jedną warstwą, wykładzinę należy zacząć kłaść od góry. Wykładzina może również być klejona fragmentami dociętymi na wymiar stopnic i podstopnic. Wtedy krawędzie zabezpiecza się noskami z PCV lub aluminium.

Wykładzina może zostać również przymocowana na specjalnych listwach montażowych. Listwy te są przytwierdzane do każdej stopnicy i podstopnicy.

Gotowe schody wewnętrzne – zastosowanie i cennik

Przykładowy cennik schodów gotowych

Dostępne na rynku są gotowe schody drewniane lub drewniane na konstrukcji metalowej. Cennik takich schodów waha się od kilkuset złotych do kilku lub kilkunastu tysięcy. 

Schody kacze zabiegowe o solidnej konstrukcji to ceny od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Solidne schody spiralne mają podobne ceny.

Ceny gotowych schodów zależą od materiałów użytych przy konstrukcji, wytrzymałości i innych czynników.

Wąskie schody na poddasze

Gdy chcemy wykonać schody na poddasze, często istnieje sytuacja, gdy nie mamy na to zbyt wiele miejsca.

Jako wąskie schody na poddasze najlepiej sprawdzą jednobiegowe schody drewniane, schody skrętne, schody kacze zabiegowe, których cennik przedstawiono powyżej.

Schody w naszym domu możemy samemu wykończyć na wiele sposobów. Można zakupić gotowe konstrukcje i samemu je zamontować. Ceny takich konstrukcji są stosunkowo niewielkie, a ich montaż nie jest trudny.