Schody ażurowe - co warto wiedzieć?

Schody ażurowe są coraz chętniej wybierane do mieszkań dwukondygnacyjnych oraz domów jednorodzinnych. Wszystko za sprawą ich eleganckiego wyglądu. Czy schody ażurowe sprawdzą się również w Twoim budynku? Przeanalizuj wady i zalety, by móc podjąć najwłaściwszą decyzję.

Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Dzięki niej otrzymasz dostęp do najlepszych ofert sprawdzonych fachowców.

Schody ażurowe wewnętrzne w domu

Czym właściwie są schody ażurowe?

Mianem ażurów określamy schody, które nie posiadają podstopnic. Podstopnica to innymi słowy pionowe elementy, które znajdują się pomiędzy trepami. Brak stopnic sprawia, że schody nabierają formę ażurową. Przebywając pod nimi widzimy osobę wchodzącą na górę. Pełne schody drewniane nie mają takiej możliwości. Często wyglądają też bardziej masywnie i mogą ograniczać większą przestrzeń użytkową. Ażurowe schody to bardzo modne rozwiązanie na wewnętrzne schody. To jedne z ciekawszych rodzajów schodów drewnianych.

Czy schody ażurowe są mniej trwałe?

Brak podstopnic nie oznacza mniejszej trwałości. Przy prawidłowym przygotowaniu można wykonać ażurowe, trwałe schody o dowolnym formacie oraz kształcie. Konstrukcje bez podstopnic mogą być równie trwałe jak samonośne schody pełne. W domach jednorodzinnych nadal największą popularnością cieszą się schody drewniane układne na beton. Jest to najbardziej żywotne rozwiązanie. Schody wewnętrzne montowane na beton wytrzymują duże obciążenia i mogą przybierać znacznie większe rozmiary. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także: Jakie są optymalne wymiary schodów?

Jednak ,tak jak każde rozwiązanie, posiadają również swoje wady. Nie sprawiają wrażenia lekkich (tak jak schody ażurowe), a dodatkowo ograniczają większą przestrzeń pomieszczenia.

Schody samonośne czy montowane na beton?

Schody samonośne

Oba rozwiązania zdobyły swoich zwolenników oraz przeciwników. Schody samonośne wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem oraz szybkością montażu. Możemy je wykorzystać w niewielkim mieszkaniu dwukondygnacyjnym bądź w domu jednorodzinnym. Schody ażurowe wyglądają lekko oraz nowocześnie. Świetnie sprawdzają się przy antresolach i mogą nadać wnętrzom nowoczesnego charakteru. Lekkie, ażurowe schody zabiegowe z łatwością dopasujemy do każdego wnętrza. Dzięki niewielkiej wadze nie obciążą nadmiernie stropu. Co więcej, zyskamy możliwość zagospodarowania przestrzeni znajdującej się pod stopniami. Będzie to szczególnie ważne w małych mieszkaniach, w których warto zagospodarować każdą przestrzeń. Jeśli mamy miejsce, takie ażurowe schody nadadzą się także jako schody na strych użytkowy. Popularnym rozwiązaniem są także schody spiralne.

Schody układane na beton

Schody układane na beton wyglądają bardziej masywnie i zajmują znacznie więcej miejsca. Będą zatem lepszym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach o większym metrażu. Schody drewniane układa się tu na przygotowanym uprzednio nośniku betonowym. Prace budowlane będą bardziej czasochłonne i wygenerują większe wydatki. Drewno stanowi jedynie element wykończeniowy i zostaje wykorzystane zarówno na stopniach jak i na podstopnicach.

Schody wewnętrzne na betonie mogą wytrzymać w idealnym stanie nawet przez kilkadziesiąt lat. Jednak zajmą dużo przestrzeni i obciążą strop. Czasem ich budowa nie jest możliwa ze względu na nadmierny ciężar konstrukcji betonowej. Dlatego przy mniej masywnych stropach jedynym możliwym do wykonania rozwiązaniem stają się schody samonośne. Jeśli zastanawiasz się, jakie schody wybrać do domu, porady znajdziesz w tym artykule.

Czy schody ażurowe mają jakieś wady?

Niestety tak. Ich lekka i bardzo elegancka konstrukcja może być mniej wygodna w codziennym użytkowaniu. Dotyczy to w szczególności małych schodów spiralnych, w których stopnie znajdują się w większym oddaleniu od siebie. Wąskie, wysoko osadzone trepy oraz brak podstopnic nie sprawdzą się w przypadku budynków użytkowanych przez dzieci. Tego rodzaju schody ażurowe są raczej rozwiązaniem dla osób dorosłych. W przypadku dzieci lepiej sprawdzą się schody zabiegowe o dobrze dopasowanej wysokości oraz szerokości trepów. Poziom bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników możemy też podwyższyć poprzez zastosowanie dodatkowych elementów. Będą to nisko osadzone barierki (istnieje możliwość wykonania podwójnej balustrady przeznaczonej dla osoby dorosłej oraz dziecka). Na poprawę bezpieczeństwa wpłyną też dodatkowe poprzeczki pomiędzy stopniami. Dzięki nim zmniejszymy szczelinę podstopnic i uniemożliwimy dziecku upadek pomiędzy trepami.

Polecane schody w najlepszych cenach

A może schody policzkowe lub dywanowe schody?

Schody policzkowe oraz schody dywanowe dają wiele ciekawych możliwości aranżacyjnych. Mogą zostać wykonane w technologii samonośnej i sprawdzić się zarówno w dużym domu, jak i niewielkim mieszkaniu. Schody dywanowe to takie, w których nie montuje się belek policzkowych (wang). Cały ciężar konstrukcyjny spoczywa na stopniach, podstopniach oraz balustradzie. Tego rodzaju schody drewniane muszą być pełne i bardzo masywne. Jednak dywanowe schody (zarówno schody z drewna, jak i schody metalowe) nie zajmą zbyt dużo miejsca i zapewnią bardzo ciekawy efekt wizualny. Schody policzkowe są ich przeciwieństwem. W tym wypadku stopnie zamykają się po obu stronach w belkach policzkowych. Wangi posiadają specjalnie wyfrezowane wcięcia, w które wpuszczane są stopnie. Tego typu schody drewniane często przybierają formę ażurową. Świetnie zestawiają się w kompozycji ze szkłem i metalowymi poręczami. Schody policzkowe stanowią coraz popularniejszą formę schodów ażurowych. Możemy je bez trudu dopasować do budynków mieszkalnych o dowolnym metrażu.

Wybierając pomiędzy schodami policzkowymi a dywanowymi, zwróćmy szczególną uwagę na precyzję ich wykonania. Stopnie pozbawione belek policzkowych, jak i te osadzone w wangach bardzo źle znoszą błędy wykonawcze. Dlatego do ich budowy warto zatrudnić sprawdzonego fachowca, znającego technologię montażową i posiadającego stosowne doświadczenie.

Ustalamy optymalny kształt schodów

Wybierając schody ażurowe musimy też pomyśleć o ich kształcie. To właśnie od tego czynnika zależeć będą walory wizualne oraz komfort przemieszczenia się po stopniach. Największą popularnością cieszą się:

Schody zabiegowe

Ich kierunek przypomina kształt litery L. Schody zabiegowe nie posiadają spocznika, jednak mogą być bardzo wygodne oraz bezpieczne w codziennym użytkowaniu. Brak spocznika sprawia, że niektóre stopnie przybierają zróżnicowaną szerokość (węższą od środka i szerszą na zewnątrz). Projektując tego rodzaju schody wewnętrzne musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Pierwsza dotyczy szerokości środka stopni. Trepy powinny być zaprojektowane w taki sposób, by szerokość ich środka była wszędzie taka sama. Ważną z punktu widzenia bezpieczeństwa zasadą jest także utrzymanie minimalnej szerokości stopni na stronie wewnętrznej. Przyjmuje się, że stopnie na schody zabiegowe nie powinny mieć mniej niż 10 cm szerokości na stronie wewnętrznej. Aby policzyć koszty wykonania schodów w domu, wykorzystaj ten kalkulator kosztów budowy domu.

Schody jednobiegowe

To dość często spotykana forma samonośnych schodów ażurowych. Stopnie biegną w jednej linii i wszystkie przybierają te same formaty. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku długich korytarzy oraz większych pomieszczeń. Warto jednak zaznaczyć, że schody jednobiegowe nie powinny posiadać więcej niż 17 stopni. Jest to ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowników. Jeden ciąg stopni sprawdzi się w przypadku antresoli oraz przy nisko osadzonym stropie. Z pewnością nie jest to rozwiązanie dedykowane do wysokich pomieszczeń.

Schody spiralne

Są bardzo popularne i chętnie wybierane do mieszkań dwukondygnacyjnych. Spiralne schody wewnętrzne zajmują niewielką powierzchnię. Dobrze sprawdzą się prowadząc na poddasze użytkowe. Ich ażurowa konstrukcja wprowadza do pomieszczeń wrażenie lekkości. Kształt spirali dobrze sprawdzi się w pomieszczeniu o niewielkim metrażu. Warto także dodać, iż tego rodzaju schody drewniane biegną wokół słupa podporowego. Stopnie przypominają swoim kształtem spirale i wiodą na górną kondygnację. Od strony zewnętrznej powinna znajdować się stabilna barierka, która zwiększy bezpieczeństwo użytkowników.

Schody dwubiegowe

To największe konstrukcje ażurowe, które możemy wykonać we własnym domu lub mieszkaniu. Dwubiegowe schody wewnętrzne posiadają dodatkowy spocznik na połowie wysokości. Obecność spocznika zwiększa komfort oraz bezpieczeństwo użytkowe. Dlatego dwubiegowe schody drewniane są szczególnie polecane do aranżacji, po których przemieszczają się dzieci. Dzięki spocznikowi wszystkie stopnie mogą posiadać dokładnie taki sam, powtarzalny format. Co więcej, schody nie są zbyt strome. Dodatkowa barierka zwiększy poziom bezpieczeństwa i umożliwi bezproblemowe wchodzenie oraz schodzenie z górnej kondygnacji. Jedyną wadą schodów dwubiegowych jest duża powierzchnia. Jest to podstawowe ograniczenie sprawiające, że tego typu schody wewnętrzne nie sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Jeśli schody drewniane to jedna z opcji, jaką bierzesz pod uwagę, przeczytaj ten artykuł, gdzie znajdziesz szereg porad na temat tego rozwiązania.

Ocena: 4,8/5 (głosów 8)
, aktualizacja 11 czerwca 2019
Zobacz cenniki usług powiązanych z tym artykułem
Zobacz więcej artykułów na temat:
schody drewniane schody wewnętrzne ażur
Komentarze
Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Schody policzkowe - opis, rodzaje, opinie, ceny, porady
Schody policzkowe - opis, rodzaje, opinie, ceny, porady
Schody spiralne – rodzaje, zalety, wady, opinie, ceny, porady
Schody spiralne – rodzaje, zalety, wady, opinie, ceny, porady
Schody stalowe - zalety, wady, opinie, ceny, porady przy wyborze
Schody stalowe - zalety, wady, opinie, ceny, porady przy wyborze
Schody w salonie - rodzaje, materiały, opinie, ceny, inspiracje
Schody w salonie - rodzaje, materiały, opinie, ceny, inspiracje
Schody jesionowe - zalety, wady, opinie, cena, porady
Schody jesionowe - zalety, wady, opinie, cena, porady
Schody dębowe - ceny, opinie, zalety, wady, na co zwrócić uwagę przy zamówieniu?
Schody dębowe - ceny, opinie, zalety, wady, na co zwrócić uwagę przy zamówieniu?
Schody młynarskie - rodzaje, opis, ceny, opinie, najlepsi producenci
Schody młynarskie - rodzaje, opis, ceny, opinie, najlepsi producenci
Schody granitowe - opinie, ceny, właściwości, porady przed wyborem
Schody granitowe - opinie, ceny, właściwości, porady przed wyborem
Schody na poddasze - rodzaje, ceny, opinie, porady
Schody na poddasze - rodzaje, ceny, opinie, porady
Zabudowa pod schodami - szafa i inne pomysły, opinie, praktyczne porady, ceny
Zabudowa pod schodami - szafa i inne pomysły, opinie, praktyczne porady, ceny
Schody samonośne drewniane - cena, konstrukcja, sposób montażu
Schody samonośne drewniane - cena, konstrukcja, sposób montażu
Ile kosztują schody prefabrykowane? Przegląd cen i dostępnych opcji
Ile kosztują schody prefabrykowane? Przegląd cen i dostępnych opcji
Bezpieczne schody - co to oznacza?
Bezpieczne schody - co to oznacza?
Funkcjonalne oświetlenie schodów dzięki inteligentnym sterownikom
Funkcjonalne oświetlenie schodów dzięki inteligentnym sterownikom
10 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę wybierając schody wewnętrzne
10 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę wybierając schody wewnętrzne
Buk, dąb, czy jesion? Jakie schody drewniane wybrać?
Buk, dąb, czy jesion? Jakie schody drewniane wybrać?
Jakie oświetlenie schodów sprawdzi się najlepiej w domu? Sprawdzamy!
Jakie oświetlenie schodów sprawdzi się najlepiej w domu? Sprawdzamy!
Schody dywanowe - czy sprawdzą się w domu?
Schody dywanowe - czy sprawdzą się w domu?
Płyty ażurowe – jak wykorzystać je w ogrodzie?
Płyty ażurowe – jak wykorzystać je w ogrodzie?
Jakie są optymalne wymiary schodów?
Jakie są optymalne wymiary schodów?
Schody strychowe na poddasze - co i za ile wybrać?
Schody strychowe na poddasze - co i za ile wybrać?
Schody kręcone czy zabiegowe? Zobacz wady, zalety i ceny
Schody kręcone czy zabiegowe? Zobacz wady, zalety i ceny
Jak dobrać płytki na schody i ile kosztuje ich ułożenie?
Jak dobrać płytki na schody i ile kosztuje ich ułożenie?
Schody drewniane - jaka cena za schody dębowe, bukowe i inne
Schody drewniane - jaka cena za schody dębowe, bukowe i inne
Koszt wykończenia schodów wewnętrznych - schody drewniane vs. schody z płytek ceramicznych
Koszt wykończenia schodów wewnętrznych - schody drewniane vs. schody z płytek ceramicznych
Rodzaje schodów wewnętrznych w domku jednorodzinnym
Rodzaje schodów wewnętrznych w domku jednorodzinnym

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij