Schody drewniane - jaka cena za schody dębowe, bukowe i inne

Wiele schodów wewnętrznych ulokowanych w budynków mieszkalnych wykańcza się drewnem - zarówno schody pełne jak i ażurowe. Jest to bardzo wdzięczny materiał, który zapewni trwałość całej konstrukcji i pozwoli cieszyć się jej pięknem na długie lata. Podczas przygotowań do tego przedsięwzięcia warto zapoznać się z walorami poszczególnych gatunków drewna oraz ofertami sprawdzonych fachowców. Pamiętajmy, że w przypadku wewnętrznych schodów drewnianych najważniejsza jest jakość wykonania, która gwarantuje wysoką żywotność całej konstrukcji.

Jeżeli chciałbyś obliczyć, ile będzie kosztowało wykończenie schodów w Twoim domu, skorzystaj z tego kalkulatora. Pamiętaj również, aby przed wyborem wykonawcy porównać oferty od kilku firm. Wypełnij ten formularz, opisz swoje oczekiwania, a fachowe firmy same zgłoszą się do Ciebie!

Schody drewniane

Jakie drewno nadaje się na schody drewniane?

Jednym z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej trwałych gatunków drewna rodzimego jest dąb. Charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na obciążenia, ściskanie, wilgoć oraz na intensywne użytkowanie. Odpowiednio zadbane schody wewnętrzne z dębu są równie żywotne jak konstrukcje z drewna egzotycznego (teaku oraz bangkirai). Warto przy tym zaznaczyć, że schody z drewna dębowego mogą być o kilkadziesiąt procent tańsze. Drewno egzotyczne jest w prawdzie bardzo wytrzymałe i efektowne, jednak również stosunkowo drogie.

Nieco tańszą alternatywą są schody z jesionu oraz buku. Te dwa gatunki rodzimego drewna świetnie sprawdzają się w prywatnych mieszkaniach. Co prawda wymagają systematycznej konserwacji, jednak są dość tanie i funkcjonalne. Przy systematycznym lakierowaniu schodów z jesionu czy buku możemy otrzymać bardzo żywotną oraz elegancką konstrukcję.

Schody drewniane - jaka cena za schody dębowe, bukowe i inne 2

Wybierając drewno na schody wewnętrzne unikajmy gatunków miękkich i podatnych na ścieranie. Schody z drewna sosnowego czy wiśniowego mogą się wydawać najtańsze. Jednak ich trwałość (w porównaniu z konstrukcjami dębowymi, bukowymi, czy jesionowymi) jest kilkukrotnie mniejsza. Schody wykonane z delikatnych gatunków drewna szybko pękają, a powierzchnia stopni ulega szybkiemu ścieraniu oraz zniszczeniu. Takie rozwiązanie z pewnością nie będzie zadowalać wymagających użytkowników.

Schody drewniane samonośne czy konstrukcje na betonie?

W ofertach handlowych znajdziemy konstrukcje samonośne (najczęściej w postaci gotowych schodów ażurowych) oraz schody betonowe (najczęściej schody drewniane pełne), w których powierzchnia stopni musi dopiero zostać wykończona drewnem. Oba typy schodów mogą stanowić funkcjonalny element wyposażenia budynków mieszkalnych. Jednak każdy typ sprawdza się w nieco innych przypadkach. 

 • Schody samonośne – znajdziemy wiele funkcjonalnych, gotowych schodów samonośnych, które wymagają jedynie krótkiego montażu. Tego typu gotowe schody są stosunkowo lekkie i dobrze sprawdzają się w małych pomieszczeniach mieszkalnych. Schody wewnętrzne samonośne wprowadzają do pomieszczenia wrażenie lekkości i świetnie komponują się w aranżacjach nowoczesnych oraz rustykalnych. Często wykorzystuje się je przy poddaszach użytkowych oraz w niewielkich, piętrowych domkach letniskowych. Dużym atutem montażu schodów samonośnych jest błyskawiczny czas wykonania. Ciekawe są na przykład schody dwubiegowe lub zabiegowe. Dobrze nadają się jako schody strychowe.
 • Schody na beton – są bardzo popularne i powszechnie stosowane zarówno w starym jak i nowym budownictwie. Drewno nakłada się na powierzchnię betonu w celu poprawienia estetyki oraz zwiększenia funkcjonalności schodów. Dobre jakościowo drewniane schody na nośniku betonowym są w stanie wytrzymać w idealnym stanie przez kilkanaście, bądź nawet kilkadziesiąt lat. Z pewnością będą bardziej żywotne niż konstrukcje samonośne. Podstawa z betonu może jednak niekiedy stanowić zbyt duże obciążenie i zajmować za dużą powierzchnię pomieszczenia. W tym wypadku lepiej będzie kupić lekkie schody zabiegowe samonośne o spiralnym bądź zabiegowym kształcie.

Ile trzeba zapłacić za drewniane schody samonośne?

Ceny jakie firmy proponują za schody samonośne  zabiegowe zależą od ich specyfikacji technicznej, kształtu oraz rodzaju drewna zastosowanego w produkcji. Dobre jakościowo schody dębowe będą kosztowały ok. 7-10 tys. zł. Dodatkowym wydatkiem będzie koszt montażu, który waha się pomiędzy 250, a 450 zł. Nieco tańsze są konstrukcje z jesionu, buku oraz sosny. Cena za dobre jakościowo, samonośne schody jednobiegowe o powierzchni 8 metrów kształtują się od 4 do 6 tys. zł.

Schody drewniane - jaka cena za schody dębowe, bukowe i inne 3

Cena wykonania drewnianych schodów na nośniku betonowym


Korzystne oferty na układanie parkietu

Jeżeli szukasz sprawdzonego fachowca od układania parkietów - skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy. W odpowiedzi na wypełniony formularz otrzymasz atrakcyjne oferty od sprawdzonych firm.

Na ceny wykonania drewnianych schodów największy wpływ ma jakość drewna oraz powierzchnia pozioma konstrukcji. Musimy jednak pamiętać, że powierzchnia schodów nie odpowiada ilości zużytego materiału. W rzeczywistości fachowiec zużyje o ok. 15% więcej drewna niż wynosi powierzchnia schodów. Wynika to z konieczności docinania stopni i zużycia materiału w czasie obróbki. Uśredniona cena wykonania drewnianych schodów o powierzchni poziomej wynoszącej 8 metrów prezentuje się następująco:

 • Materiał (drewno dębowe) – 1 100 zł – 1 800 zł
 • Materiał (buk, jesion, sosna) – 650 – 1 000 zł
 • Cena robocizny – 400 - 800 zł
 • Balustrada (materiał i montaż) – 1 000 – 2 500 zł

Widzimy zatem, że całkowity koszt schodów dębowych (o powierzchni poziomej 8 m2) będzie wydatkiem oscylującym pomiędzy 2 500 a 5 100 zł. Nieco tańsze będą wewnętrzne schody bukowe, jesionu bądź sosny za które przyjdzie nam zapłacić 2 050-4 300 zł.Do tego trzeba doliczyć koszt balustrady.

Koszty wykończenia schodów różnymi materiałami

Kryteria, którymi warto się kierować podczas wyboru schodów drewnianych

Sprawdź ceny polecanych desek podłogowych

Wybierając schody drewniane powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na gatunek drewna. Pamiętajmy, że od gatunku drewna zależeć będzie funkcjonalność i trwałość całej konstrukcji (niezależnie od tego czy mamy do czynienia ze schodami samonośnymi czy na nośniku betonowym).

Zastanówmy się jakie schody drewniane będą się najlepiej komponowały w naszym wnętrzu. Schody samonośne zabiegowe są z reguły nieco większym wydatkiem, ale lepiej sprawdzają się w przypadku małych i wąskich pomieszczeń. Ich cena zawiera jednak również balustrady - przy konstrukcji betonowej ceny balustrady nie są włączone. Jeśli mamy jakieś wątpliwości dotyczące wyboru optymalnej konstrukcji, zwróćmy się o pomoc do doświadczonego fachowca, który cieszy się dobrą opinią. Najlepiej nie powierzać wykonania schodów fachowcom o nieznanej renomie.

Jeśli chcemy idealnie wybrać schody do charakterystyki pomieszczenia, zlećmy wykonanie fachowego projektu uwzględniającego również wykonanie balustrady. Jest to w zasadzie podstawa, bez której nie warto przystępować do żadnego wyboru konstrukcji. Dobry projekt da nam gwarancje, że nasze schody będą się świetnie komponowały z resztą otoczenia. Co ciekawe, koszt wykonania projektu wcale nie jest drastycznie wysoki i waha się pomiędzy 50-250 zł (wyższa cena dotyczy jedynie konstrukcji o skomplikowanych kształtach). Niektóre firmy wliczają nawet koszt projektu w cenę wykonania bądź zakupu drewnianych schodów.

Nieco inaczej jest, gdy rozważamy schody strychowe. Wtedy można użyć gotowych konstrukcji chowanych w sufit.Schody strychowe oczywiście nie muszą być cały czas otwarte.

Warto również pamiętać, że przed wyborem wykonawcy schodów warto porównać oferty przynajmniej od kilku wykonawców. Jak je pozyskać? Wystarczy wypełnić ten formularz, a sprawdzone firmy same przedstawią Ci oferty na schody. Do Twojej decyzji będzie należało, z którą z nich chcesz współpracować.

Ocena: 4,4/5 (głosów 41)
, aktualizacja 1 lipca 2019
Zobacz cenniki usług powiązanych z tym artykułem
Komentarze (3)
 • 06 lutego 2019 04:02 - ~Dominik napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

  (Dobre jakościowo schody dębowe będą kosztowały ok. 7-10 tys. zł.) Górnej granicy nie ma , dobre jakościowo schody mogą kosztować 20 , 30 i więcej tys. zł . Wszystko zależy od klienta , im prościej tym taniej .

 • 14 marca 2019 02:03 - ~sss napisał(a) ocena: -7 głosowało: 13

  montaż 450 zł :D hahaha może odrazu za darmo, nie lepiej jeszcze wykonawca powinien zrobić patalnie inwestorce, loda inwestorowi i zapłacić za całość

 • 31 lipca 2019 07:07 - ~miniamanna napisał(a) ocena: -5 głosowało: 5

  Zawsze takie drewniane schody nam się podobały, więc jak stawialiśmy dom od razu pomyśleliśmy o takim rozwiązaniu. Przyjechali fachowcy z firmy Domax e-domax.pl , zmierzyli co potrzeba i już. Możemy cieszyć się ślicznymi drewnianymi schodami. Moim zdaniem świetna opcja.

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Schody drewniane na beton - najlepsze rodzaje drewna, ceny, opinie
Schody drewniane na beton - najlepsze rodzaje drewna, ceny, opinie
Renowacja schodów drewnianych krok po kroku – poradnik praktyczny
Renowacja schodów drewnianych krok po kroku – poradnik praktyczny
Schody w ofercie Leroy Merlin - rodzaje, ceny, ciekawe propozycje
Schody w ofercie Leroy Merlin - rodzaje, ceny, ciekawe propozycje
Schody bukowe – opinie, zalety, wady, ceny, porady
Schody bukowe – opinie, zalety, wady, ceny, porady
Schody w salonie - rodzaje, materiały, opinie, ceny, inspiracje
Schody w salonie - rodzaje, materiały, opinie, ceny, inspiracje
Schody jesionowe - zalety, wady, opinie, cena, porady
Schody jesionowe - zalety, wady, opinie, cena, porady
Schody dębowe - ceny, opinie, zalety, wady, na co zwrócić uwagę przy zamówieniu?
Schody dębowe - ceny, opinie, zalety, wady, na co zwrócić uwagę przy zamówieniu?
Schody młynarskie - rodzaje, opis, ceny, opinie, najlepsi producenci
Schody młynarskie - rodzaje, opis, ceny, opinie, najlepsi producenci
Schody granitowe - opinie, ceny, właściwości, porady przed wyborem
Schody granitowe - opinie, ceny, właściwości, porady przed wyborem
Schody na poddasze - rodzaje, ceny, opinie, porady
Schody na poddasze - rodzaje, ceny, opinie, porady
Zabudowa pod schodami - szafa i inne pomysły, opinie, praktyczne porady, ceny
Zabudowa pod schodami - szafa i inne pomysły, opinie, praktyczne porady, ceny
Podłoga dębowa czy bukowa? Co wybrać do salonu?
Podłoga dębowa czy bukowa? Co wybrać do salonu?
Schody samonośne drewniane - cena, konstrukcja, sposób montażu
Schody samonośne drewniane - cena, konstrukcja, sposób montażu
Ile kosztują schody prefabrykowane? Przegląd cen i dostępnych opcji
Ile kosztują schody prefabrykowane? Przegląd cen i dostępnych opcji
Jak zapobiec żółknięciu dębowej podłogi drewnianej?
Jak zapobiec żółknięciu dębowej podłogi drewnianej?
10 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę wybierając schody wewnętrzne
10 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę wybierając schody wewnętrzne
Buk, dąb, czy jesion? Jakie schody drewniane wybrać?
Buk, dąb, czy jesion? Jakie schody drewniane wybrać?
Jakie oświetlenie schodów sprawdzi się najlepiej w domu? Sprawdzamy!
Jakie oświetlenie schodów sprawdzi się najlepiej w domu? Sprawdzamy!
Schody ażurowe - co warto wiedzieć?
Schody ażurowe - co warto wiedzieć?
Schody dywanowe - czy sprawdzą się w domu?
Schody dywanowe - czy sprawdzą się w domu?
Jakie są optymalne wymiary schodów?
Jakie są optymalne wymiary schodów?
Schody strychowe na poddasze - co i za ile wybrać?
Schody strychowe na poddasze - co i za ile wybrać?
Klasy drewna konstrukcyjnego – jakie drewno wybrać?
Klasy drewna konstrukcyjnego – jakie drewno wybrać?
Schody kręcone czy zabiegowe? Zobacz wady, zalety i ceny
Schody kręcone czy zabiegowe? Zobacz wady, zalety i ceny
Koszt wykończenia schodów wewnętrznych - schody drewniane vs. schody z płytek ceramicznych
Koszt wykończenia schodów wewnętrznych - schody drewniane vs. schody z płytek ceramicznych
Rodzaje schodów wewnętrznych w domku jednorodzinnym
Rodzaje schodów wewnętrznych w domku jednorodzinnym

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij