Schody i tarasy z kostki brukowej - porady i ceny

Kostka brukowa to doskonały materiał, który może posłużyć nie tylko do wykonania nawierzchni podjazdu, chodników czy alejek ogrodowych. Ze względu na swoje walory użytkowo-dekoracyjne jest często wykorzystywana jako nawierzchnia tarasu. Coraz częściej wykonuje się również schody z kostki. Tarasy z kostki brukowej to funkcjonalność, trwałość oraz ogromne możliwości aranżacyjne. Obecnie kostka brukowa przybiera rozmaite struktury, kształty i występuje w przebogatej kolorystyce. Warto więc rozważyć jej wykorzystanie nie tylko w standardowej odsłonie.

Jeśli szukasz sprawdzonych brukarzy w  Twojej okolicy, sprawdź usługę Szukaj Wykonawcy, gdzie po wprowadzeniu odpowiednich danych otrzymasz oferty od sprawdzonych firm.

Kostka brukowa

Dlaczego taras z kostki to dobry wybór?

Nawierzchnia tarasu jest jedną z ważniejszych decyzji przy planowaniu jego funkcjonalności i estetyki. Tarasy z kostki brukowej cieszą się popularnością z wielu rozmaitych powodów. Przede wszystkim koszt takiego przedsięwzięcia nie jest nadmiernie wysoki. Po wtóre taras z kostki granitowej czy betonowej charakteryzuje się trwałością, a skoki temperatury, właściwe dla naszego klimatu, nie mają wpływu na zmianę właściwości użytkowych tego budulca i samej nawierzchni.

Nie bez znaczenia pozostaje wygląd tego materiału. Kostka na taras to budulec, który występuje na rynku w wielu różnych wzorach i barwach. Dzięki czemu można dopasować wygląd tarasu do pozostałych elementów kompozycji przestrzeni ogrodowej oraz samego domu.

Kostka na taras to ponadto wybór bezpieczny. Ze względu na swoją mniej lub bardziej chropowatą powierzchnię, chroni mieszkańców przed poślizgnięciem się, jest więc komfortowa w użytkowaniu. Płyty tarasowe z kostki są stosunkowo łatwe w układaniu, a dzięki zastosowaniu impregnacji, można osiągnąć rezultat w postaci wysokiej odporności na zabrudzenia.

W porównaniu z innymi materiałami sprzedawanymi jako nawierzchnia tarasu (deski tarasowe czy w porównaniu do kamiennych płyt tarasowych) kostka brukowa wypada bardzo dobrze ze swoimi nielicznymi wadami. Nie znajdziemy na rynku materiału zupełnie idealnego, natomiast kostka brukowa posiada cechy, które plasują ją w czołówce świetnych budulców na taras.

Przykładowo gres lub klinkier jest jeszcze łatwiejszy w utrzymaniu w czystości niż kostka, jednak tego rodzaju płytki można układać jedynie na bardzo równym podłożu betonowym. Z kolei drewniane płyty tarasowe są bardzo atrakcyjne wzorniczo, jednak mogą zmieniać barwę pod wpływem promieni słonecznych, wymagają konserwacji i są dość nietrwałe. Płyty na taras z kompozytów są również dość popularne ze względu na łatwość montażu, jednak łatwo je uszkodzić, zarysować, a wtedy przestają być estetyczne.

Taras z kostki wydaje się w związku z tym jednym z najlepszych wyborów. Jest co prawda trudniejszy w utrzymaniu w czystości niż taras gresowy, jednak dzięki zastosowaniu impregnatów oraz używaniu odpowiednich preparatów czyszczących, można zachować jego piękny wygląd przez długie lata.

Taras z kostki - najlepszy sposób wykonania tarasu

Wykonanie tarasu z kostki na gruncie jest tańsze, szybsze i bardziej sprawne niż mozolenie się z płytą betonową i układaniem płytek różnego autoramentu. Tarasy z kostki brukowej powstają w około jeden do trzech dni, podczas gdy budowa tarasu na płycie trwa nierzadko kilka tygodni, a nawet miesiąc. Aby jeszcze ułatwić wykonanie tego zadania, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy. Wypełniasz krótki formularz i bez dodatkowych opłat otrzymujesz oferty od sprawdzonych brukarzy w Twojej okolicy.

Zanim rozpoczną się prace związane z układaniem kostki brukowej, należy obliczyć ilość potrzebnego materiału. W projekty tarasów z kostki brukowej można zaopatrzyć się w internecie lub wykonać je samodzielnie. W tym celu warto określić wymiar, jaki docelowo ma mieć taras z kostki. Kostka brukowa na taras może zostać przycięta, jednak żeby tego uniknąć, warto zrobić porządne pomiary.

Schody i tarasy z kostki brukowej - porady i ceny 2

Jak przed każdym położeniem bruku, również w tym przypadku należy przygotować podłoże. Teren powinien być odpowiednio nośny i niezbyt nasiąkliwy. Z kolei jeśli teren jest za mało przepuszczalny, należy zdjąć wierzchnią warstwę gleby i wykonać drenaż.

Co oczywiste, teren należy odpowiednio wyplewić i wyrównać. Należy go również ustabilizować poprzez zmoczenie gleby, tak aby osiadła. Naturalnie przed rozpoczęciem kolejnego etapu gleba powinna być już sucha.

Nawierzchnia tarasu powinna mieć podsypkę. Kostka brukowa na taras wymaga podsypki z piasku, kruszywa hutniczego lub mączki ceglanej. Powinna mieć około 3 centymetrów po wyrównaniu. Aby ułożyć płyty tarasowe w pierwszej kolejności rozpoczynamy od obrzeży, czyli krawężników.

Taras z kostki granitowej lub innego typu, układamy z zachowaniem kolejności czynności. Przede wszystkim budować należy pasami, należy przy tym unikać klęczenia czy siedzenia na podsypce. Jeżeli zauważymy, że któraś z kostek odstaje należy dobić ją gumowym młotkiem, jednak niezbyt mocno.

Podobnie jak przy układaniu bruku na podjeździe czy w ogrodzie, po ułożeniu bruku na tarasie, należy posypać go piaskiem a następnie wmieść go w szczeliny. W celu zamknięcia fug, kostka na taras powinna być oblana wodą. Po tej czynności należy ponownie wmieść piasek w szczeliny.

Deski tarasowe i inne akcesoria w super cenach - sprawdź!

Koszty tarasu z kostki

Kostka brukowa to, w zależności od jej rodzaju, koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za m2. W niektórych sklepach jest możliwość zakupu kostek na sztuki - wtedy zapłacimy od kilkudziesięciu groszy za sztukę wzwyż. Ceny w hurtowniach budowlanych są często bardzo atrakcyjne, jednak w większości firm obowiązują cenniki od 100 m2, przy mniejszej powierzchni cena jest wyższa i ustalana indywidualnie.

Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących tarasy można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Wykonanie tarasu, jakim jest na przykład taras z kostki granitowej możemy również zlecić wyspecjalizowanej firmie w której zakupimy również materiały, a pracownicy będą służyli radą przy wyborze bruku. Dostępne są również projekty tarasów z kostki brukowej w formie folderów i z cennikiem wykonania. Ceny za układanie kostki brukowej to mniej więcej od 30 złotych za m2 wzwyż, za układanie obrzeży zapłacimy kilkanaście złotych za mb.

Jeśli skorzystamy z fachowego wykonawstwa koszt finalny będzie wyższy, jednak będziemy mieli pewność, że nasz taras z kostki jest wykonany solidnie.

Budowa tarasu na gruncie jest mało czasochłonna i dosyć tania. Jednak kostka na taras powinna być kupowana u sprawdzonych dostawców i producentów. Aby kostka na taras zachowała swoje walory użytkowe i wizualne przez szereg lat, nie warto decydować się na daleko posuniętą oszczędność. Tarasy z kostki brukowej są wytrzymałe, trwałe, bezpieczne w eksploatacji oraz dekoracyjne, jednak pod warunkiem, że zostaną prawidłowo wykonane z dobrych jakościowo materiałów.

Jeśli robisz projekt swojego nowego tarasu, koniecznie sprawdź także wszystko, co musisz wiedzieć o zadaszeniu tarasu.

Schody z kostki brukowej - czy warto?

Schody z kostki, podobnie jak tarasy z kostki brukowej prezentują się elegancko i mogą współgrać ze stylem domu i ogrodu. Schody z kostki są trwałe i wytrzymałe, jednak podobnie jak taras z kostki, muszą zostać prawidłowo wykonane.

Schody i tarasy z kostki brukowej - porady i ceny 3

W przypadku schodów przyda się jednak większe doświadczenie wykonawcze i umiejętności niż w przypadku budowy tarasu. Budowa tarasu odbywa się najczęściej na jednym poziomie, w przypadku schodów pracuje się na kilku.

Aby mogły powstać schody z kostki brukowej, należy obliczyć wysokość, szerokość i ilość stopni. Ważny jest również stopień nachylenia. Na stronach internetowych firm brukarskich znajdziemy orientacyjne cenniki, pozwalające oszacować koszty robocizny, jeśli zdecydujemy się na fachowe wykonanie schodów z bruku.

Schody z kostki można wykonać z tego samego bruku, który posłużył jako kostka brukowa na taras. Warto więc już na etapie projektu oszacować ilość potrzebnego materiału. W przypadku zakupu większej ilości budulca możemy liczyć na niższe ceny u hurtowników i producentów. Kostka na taras i schody będzie również w wielu przypadkach tańsza, jeśli wykonanie zlecimy tej samej firmie.

Układanie schodów z kostki brukowej - porady

Schody z kostki układamy po przygotowaniu podłoża. Odbywa się ono w podobny sposób jak przy układaniu kostki brukowej na taras czy podjazd. Po wybraniu wierzchniej warstwy gleby wykonujemy podsypkę, na przykład piaskowo-cementową. Jeśli chodzi o kostkę brukową jako schody na balkon, szczególnie ważne są obrzeża stopni- tzw. elementy brzegowe. Muszą zostać osadzone na wylewce lub jeszcze lepiej na zaprawie murarskiej. Muszą być bardzo stabilne, w celu wzmocnienia i usztywnienia schodów.

Prawidłowo ułożone brzegi zaczynamy wypełniać kostką brukową. Układamy je w bliskim sąsiedztwie, w celu dociśnięcia używamy gumowego młotka. Tak jak płyty tarasowe, również schody z kostki brukowej wymagają zasypania piaskiem i wmiecenia go w szczeliny między nimi. Warto również polać schody z kostki wodą, a następnie znowu wmieść piasek. Celem tego zabiegu jest utrwalenie i wzmocnienie całej nawierzchni.

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, warto do wykonania schodów z kostki zatrudnić fachową ekipę wykonawców. Robocizna wyniesie nas mniej więcej od 50 do 100 złotych za m2.

Czy warto wykonać schody zewnętrzne z kostki brukowej? Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Są estetyczne, trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.

Dobrze tak zaplanować przestrzeń wokół domu, aby taras z kostki granitowej czy betonowej pasował aranżacyjnie do schodów. Kostka na taras i schody może być tego samego rodzaju - wtedy kompozycja będzie spójna. Jaki bruk wybrać? To już kwestia indywidualnych upodobań. Jednak kostka brukowa na taras i schody powinna być dobrego gatunku.

Jaki bruk wybrać na taras z kostki? O czym warto pamiętać układając kostkę? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszej publikacji Układanie kostki brukowej - ceny, porady, sprawdzone sposobyNajciekawsze promocje w internecie - sprawdź ceny!

Ocena: 4,6/5 (głosów 18)
, aktualizacja 1 maja 2019
Zobacz cenniki usług powiązanych z tym artykułem
Komentarze (4)
 • 29 marca 2017 09:03 - karokaro napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

  U mnie podwórko będzie wyłożone kostką brukową, więc na taras położymy deski kompozytowe ze sklepu dobretarasy.pl, żeby stanowił odróżniający się łącznik między domem a jego otoczeniem. Projekt wygląda bardzo dobrze, więc myślę, że w rzeczywistości będzie jeszcze lepiej.

 • 10 kwietnia 2019 10:04 - ~Kamil napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  A ktos wie jak z widełkami cenowymi na budowę tarasu??Bo wybieram właśnie producenta (chyba będzie to drogbruk) ale nie mam z czym porównać, jeśli chodzi o poznań i okolice

 • 23 kwietnia 2019 08:04 - ~Solid Bruk SC napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Zapraszam do kontaktu Fb/SolidBrukSC

 • 03 czerwca 2019 08:06 - ~Waldek napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Drogbruk to dobry wybór cenowo Kamil :)

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Impregnaty do kostki brukowej – rodzaje, ceny, opinie, porady użytkowe
Impregnaty do kostki brukowej – rodzaje, ceny, opinie, porady użytkowe
Schody tarasowe - rodzaje, ceny, opinie, polecane materiały
Schody tarasowe - rodzaje, ceny, opinie, polecane materiały
Funkcjonalny i nowoczesny podjazd z płyt brukowych
Funkcjonalny i nowoczesny podjazd z płyt brukowych
Bruk klinkierowy: jak go ułożyć?
Bruk klinkierowy: jak go ułożyć?
Właściwa podbudowa pod podjazd do domu – kluczowe wskazówki
Właściwa podbudowa pod podjazd do domu – kluczowe wskazówki
Cena kostki brukowej - sprawdź cenniki popularnych rodzajów kostki
Cena kostki brukowej - sprawdź cenniki popularnych rodzajów kostki
Płytki na balkon - rodzaje, opinie, ceny, porady przy wyborze
Płytki na balkon - rodzaje, opinie, ceny, porady przy wyborze
Schody z kostki granitowej - opinie, cena, porady dla budujących
Schody z kostki granitowej - opinie, cena, porady dla budujących
Układanie kostki granitowej - porady, instrukcje krok po kroku
Układanie kostki granitowej - porady, instrukcje krok po kroku
Tarasy kompozytowe - opinie, ceny, porady przy wyborze
Tarasy kompozytowe - opinie, ceny, porady przy wyborze
Układanie płyt ażurowych i kostki ażurowej krok po kroku
Układanie płyt ażurowych i kostki ażurowej krok po kroku
Kamienny dywan na taras - cena, opinie, sposób wykonania, właściwości, porady
Kamienny dywan na taras - cena, opinie, sposób wykonania, właściwości, porady
Schody betonowe zewnętrzne i wewnętrzne - cena, rodzaje, wykonanie, wykończenie
Schody betonowe zewnętrzne i wewnętrzne - cena, rodzaje, wykonanie, wykończenie
Cennik układania kostki brukowej 2019 we wszystkich regionach Polski
Cennik układania kostki brukowej 2019 we wszystkich regionach Polski
Koszt tarasu drewnianego lub tarasu z kompozytu - sprawdzamy ceny
Koszt tarasu drewnianego lub tarasu z kompozytu - sprawdzamy ceny
Cena kostki granitowej - zobacz, ile kosztują różne rodzaje kostki granitowej
Cena kostki granitowej - zobacz, ile kosztują różne rodzaje kostki granitowej
10 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę wybierając schody wewnętrzne
10 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę wybierając schody wewnętrzne
Wykończenie schodów zewnętrznych krok po kroku? Materiały, porady ceny
Wykończenie schodów zewnętrznych krok po kroku? Materiały, porady ceny
Taras drewniany krok po kroku - cena, projekt, wybór desek, samodzielna budowa
Taras drewniany krok po kroku - cena, projekt, wybór desek, samodzielna budowa
Czyszczenie kostki brukowej - zrób to sam! Poradnik
Czyszczenie kostki brukowej - zrób to sam! Poradnik
Standardowe wymiary kostki brukowej i jej waga
Standardowe wymiary kostki brukowej i jej waga
Najciekawsze projekty i wzory kostki brukowej
Najciekawsze projekty i wzory kostki brukowej
Jakie są optymalne wymiary schodów?
Jakie są optymalne wymiary schodów?
Jakie są rodzaje kostki brukowej?
Jakie są rodzaje kostki brukowej?
Co na taras? Płytki na taras, kostka brukowa, a może deski?
Co na taras? Płytki na taras, kostka brukowa, a może deski?

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij