Schody na poddasze – kręte, drewniane czy zabudowane?

Projekty domów parterowych z poddaszem

Najnowszy trend w projektowaniu domów jednorodzinnych oparty jest głównie na zabudowie parterowej. W takich projektach uwzględnione jest często zagospodarowanie przestrzeni użytkowej na poddaszu lub też pozostawienie tego obszaru do późniejszego wykorzystania. Projekty domów parterowych z poddaszem użytkowym czy do aranżacji muszą jednak na etapie planowania uwzględniać schody prowadzące na górę.

Na rynku obecne są różne modele schodów, począwszy od tanich składanych, a kończąc na droższych zabudowanych projektach. Poddasze użytkowe będzie wymagać schodów stabilniejszych, które będą ułatwiać dojście do pokoju pod dachem. Natomiast schody na poddasze wykorzystywane okazjonalnie mogą być składane i chowane w suficie.

Kręcone schody na poddasze - schody strychowe

Kręte schody prowadzące do pokoju czy schowka na poddasze zajmują niewiele miejsca. Ich pionowa konstrukcja często zawarta jest na średnicy nie większej niż 2 metry. Zdecydowanie jednak im większy ten rzut pionowy będzie, tym będą one bezpieczniejsze. Takie schody charakteryzują się nakładanymi stopniami na jednym centralnym słupie. Takie kręcone schody są o nieregularnym kształcie, a odległość stopni można dostosować dzięki tzw. tulejom dystansowym.

Z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców wymagany jest montaż barierki wzdłuż stopni oraz balustrady osłaniającej wyjście schodów na poddaszu. Schody typu kręconego prowadzące na poddasze użytkowe będą dobrym rozwiązaniem z uwagi na ich ciekawy design i niewielką powierzchnię. Warunkiem jest jednak odpowiednie ocieplenie poddasza, aby przez otwór w stropie nie uciekało ciepłe powietrze.

Schody drewniane jednobiegowe jako rodzaj schodów strychowych

Innym rodzajem schodów prowadzących na strych czy do pokoju na poddaszu mogą być schody drewniane o jednym biegu. Od tradycyjnych schodów wewnętrznych różnią się przede wszystkim wielkością oraz jakością wykonania. Otwór w stropie powinien być umieszczony pomiędzy drewnianymi belkami tak, aby zmniejszyć ryzyko uderzenie się głową o konstrukcję dachu. Najlepiej będzie, jeśli spocznik górny będzie znajdować się w miejscu o najwyższej wysokości. 

Schody jednobiegowe na poddasze nie zajmują dużo miejsca i mogą być usytuowane wzdłuż ściany. Podobnie jak w przypadku schodów krętych poddasze powinno być ocieplone i zabudowane w celu ochrony przed utratą ciepła z niższej kondygnacji. Aby schody nie były nadmiernie strome, to powinny mieć co najmniej 4 metry długości. Najczęściej wybierane są prefabrykowane elementy, które składają się w jedną całość. A może zainteresuje cię także ten artykuł o schodach nożycowych na poddasze?

Schody strychowe - tanie składane schody na poddasze

Najpopularniejszym rozwiązaniem wykorzystywanym w projektach domów parterowych z poddaszem nieużytkowym są schody składane. Jest to praktyczne rozwiązanie z uwagi na to, że są tanie, wygodne i nie wymagają przeznaczenia na nie dużej przestrzeni. Rozłożone schody schowane nie wyglądają zbyt korzystnie, ale po złożeniu stają się całkowicie niewidoczne.

Schody składane mogą być kilkusegmentowe czy też wyposażone w dodatkową ochronę termoizolacyjną na klapie. Dostępne są także modele harmonijkowe czy nożycowe wykonane z aluminium czy stali. Drabinka może być natomiast wykonana z drewna czy z metalu. Jeśli prowadzą one na poddasze nieocieplone, to powinno się zadbać o zabezpieczenie mostków termicznych. Utrata ciepła przez klapę pozbawioną izolacji termicznej może być znaczna.

Ciekawą alternatywą dla ręcznie wysuwanych schodów strychowych są modele z napędem elektrycznym. Dzięki temu można zdalnie sterować rozkładaniem się schodów, co zdecydowanie wpływa pozytywnie na jakość ich użytkowania. Często jednak cena jest czynnikiem skutecznie odstraszającym inwestorów. Jeśli poddasze używane jest sporadycznie, to nie zawsze konieczny będzie zdalny system sterowania.

Wybrane modele schodów na poddasze – ceny schodów strychowych

Czynniki warunkujące cenę schodów na poddasze

Schody prowadzące na strych czy do pokojów na poddaszu mogą być wykonane z różnych materiałów, od których zależna będzie cena inwestycji. Najtańszą opcją jest wybór surowego drewna, a dokładniej świerku, buka czy sosny. Warto je jednak w warunkach domowych zabezpieczyć lakierobejcą czy impregnatem z lakierem. Schody drewniane są proste w konstrukcji, dlatego można je również wykonać samodzielnie korzystając z zakupionych gotowych elementów. Taka opcja pozwoli zaoszczędzić pieniądze, który były przeznaczone na robociznę.

Droższym rozwiązaniem są schody na poddasze wykonane z aluminium czy metalu wysokiej jakości. Są łatwe w czyszczeniu i trwałe. Dzięki tulejom dystansowym można dostosować ich wysokość do stropu. Wybierając schody składane, czynnikiem wpływającym na cenę będzie zdecydowanie rodzaj mechanizmu otwierającego. Jeśli będzie model przeznaczony do ręcznego rozsuwania, to cena będzie niższa w porównaniu z modelem wyposażonym w elektryczny moduł sterowania zdalnego.

Przegląd dostępnych na rynku modeli schodów na poddasze

Polecanym producentem schodów na poddasze jest firma Fakro. W swoje ofercie posiada między innymi model LST, czyli schody nożycowe z klapą termoizolacyjną. Skrzynia schodów wykonana jest przy użyciu drewna i listew wykończeniowych. Takie schody można z łatwością zamontować z uwagi na specjalne kątowniki przeznaczone do szybkiego montażu. Drabinka pomalowana jest metodą proszkową, a bezpieczne jej chowanie gwarantuje sprawna konstrukcja.

Metalowe schody na poddaszu w pustym pokoju, a także materiały opinie o producentach, montaż, modele
Schody na poddasze, czyli modele, sposób montażu, materiały, producenci

Kolejną ofertą są schody Loft od firmy Kama Design. Pozwalają stworzyć niezwykły klimat i dopasować się do wnętrz w stylu industrialnym. Jest to model niezwykle trwały, który posiada dodatkowo wysokie walory estetyczne. Schody Loft sprawdzą się zarówno w nowym budownictwie, jak i w starych kamienicach. Na życzenie klienta schody mogą być wykonane wyłącznie z metalu lub też z dodatkiem elementów drewnianych.

Wykaz wybranych modeli schodów na poddasze wraz z cenami

Nazwa modelu

Przykładowa cena

Schody strychowe FAKRO LST

882,53 zł

Schody metalowe LOFT industrialne Kama Design

2500,00 zł

Schody strychowe elektryczne MINKA Type 18 Univers

9999,00 zł

Fontanot Pixima Steel Spiralne stalowe na planie koła K13001

5450,00 zł

Jak wybrać i zamontować schody na poddasze?

Wybór schodów na poddasze należy uzależnić od kilku czynników. Jednym z nich jest projekt poddasza. W zależności od tego czy ma być ono użytkowe czy nieużytkowe to schody powinny być otwarte lub chowane. Wybierając schody do gotowego otworu należy dokładnie zmierzyć jego powierzchnię. Ważna będzie także wysokość niższej kondygnacji, aby odpowiednio dopasować długość wybranych schodów.

Montaż schodów uzależniony jest od obecnego ocieplenia poddasza. Jest to istotne w przypadku schodów składanych. W przypadku stropu ocieplonego kaseta schodów powinna być umieszczona na tym samym poziomie co sucha zabudowa. Ustawienie i zamontowanie schodów składanych nie jest trudne z uwagi na dokładne instrukcje obsługi, które są dołączane przez producenta. W przypadku mało estetycznego połączenia schodów z sufitem bez problemów można dokupić różnego rodzaju listwy wykończeniowe, które poprawią walory estetyczne całości.

ikona podziel się Przekaż dalej