Schody systemowe bez tajemnic

Konstrukcja, stopnie oraz zestaw akcesoriów montażowych – to otrzymujemy wtedy, kiedy zakupimy schody zabiegowe. Pamiętajmy, aby ich zamocowanie w przestrzeni powierzyć fachowcom, którzy zrobią to profesjonalnie i tak, by zapewnić domownikom pełnię bezpieczeństwa. Część kupujących samodzielnie montuje w swoim domu schody segmentowe.

Wspomnieć warto o tym, że najczęściej schody systemowe wykonane są z drewna, zdarzają się jednak wersje ze stali czy szkła, są one jednak w naszym kraju mniej popularne. Cała konstrukcja składa się tutaj z powtarzających się elementów w mniejszej lub większej ilości. Wszystko uzależnione jest od tego, do jakiej wysokości mają być one przystosowane.

Nowoczesne schody modułowe stosuje się często w nowych domach, w których zabrakło miejsca na klasyczną ich wersję. Schody modułowe montowane są także po przeprowadzeniu remontu, kiedy wydzielona została antresola albo zaistniała potrzeba połączenia dołu budynku z poddaszem użytkowym. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach wewnętrznych.

Specjaliści proponują, by przemyśleć także kwestię zakupu schodów metalowych, które wyróżniają się oryginalnym wzornictwem. Trzeba jednak pamiętać, że ich wersje kute mają bardzo wysokie ceny. Stosuje się do stworzenia schodów metalowych głównie stal nierdzewną albo żeliwo. Czasami używa się też stali węglowej albo kwasoodpornej. Kiedy jednak przyjrzymy się wspomnianym już cenom (około 18 000-20 000 złotych) za schody metalowe (materiały i robocizna) przekonamy się, że jest to rozwiązanie dla klientów o sporym budżecie.

Kupujący często nabywają schody zabiegowe w popularnych marketach budowlanych. Schody drewniane mają dołączoną do nich instrukcję montażu, bez której ich zainstalowanie byłoby właściwie niemożliwe. Schodami zabiegowymi coraz częściej interesują się ci, którzy postanawiają przeprowadzić gruntowny remont domu, tworząc w nim nową przestrzeń użytkową. Gdzie zwykle kupuje się schody drewniane? A może zainteresuje cię także ten artykuł o schodach w salonie?

Schody segmentowe – ceny, porady

Zakup zestawu schodów modułowych to zwykle koszt rzędu przynajmniej 3000 złotych, rzadko zdarzają się w sprzedaży tańsze modele. Zdecydowanie łatwiej zaś znaleźć te droższe. Nierzadko za schody modułowe zapłacimy 7000-8000 złotych. Oczywiście ceny uzależnione są zarówno od wielkości konstrukcji, jak i jakości użytych do jej przygotowania materiałów.

Za schody z Castoramy w wersji mini zapłacić trzeba około 1600 złotych, ta sieć marketów budowlanych ma jednak w sprzedaży zwykle komplety droższe, takie, których cena wynosi 3000-4500 złotych.

Schody z Leroy Merlin to średni wydatek rzędu 4000-5000 złotych. Wybór ich jest zaskakująco duży i zróżnicowany, nie brak także kompletów, których cena oscyluje wokół 10 000 złotych. Znajdzie się zatem zarówno rozwiązanie dla dysponujących niewielkim, jak i pokaźnym budżetem na zakup schodów drewnianych. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach drewnianych.

Najpopularniejsze modele schodów - sprawdź promocje!

Jakie informacje dotyczące schodów zabiegowych będą nam potrzebne do tego, byśmy mogli wybrać odpowiedni komplet dla siebie? Należy zwrócić uwagę na to, jaki powinien być ich układ, gdzie mają się znajdować, jakie są ich wymiary. Grubość stropu oraz wysokość kondygnacji to także ważne dane, które należy znać przed nabyciem schodów segmentowych.

Schody systemowe i schody modułowe na antresolę w pokoju, w tym schody zabiegowe i schody segmentowe oraz ich ceny
Schody systemowe modułowe – rodzaje, ceny, opinie, porady

A może schody prefabrykowane?

Popularność schodów prefabrykowanych jest obecnie relatywnie duża. Zapewne nie bez znaczenia są tutaj ich przystępne ceny oraz szeroki wybór ofert zaproponowanych przez producentów. Modele wykonane z prefabrykatów to głównie schody żelbetowe. Warto jednak podkreślić, że prefabrykaty tworzy się tu każdorazowo na specjalne zamówienie, nie ma gotowych kompletów.

Schody kręcone wielu ceni sobie chociażby ze względu na to, że zajmują one niewiele miejsca. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że dla niektórych (mowa choćby o osobach starszych czy małych dzieciach) wchodzenie po nich może okazać się dość uciążliwe.

Schody skrętne w roli konstrukcji umożliwiającej wejście na poddasze bądź antresolę stosuje się jednak stosunkowo często. O ich cenie trzeba powiedzieć, że należy do przystępnych. Ale nie tylko ona przyciąga do nich kupujących. Ich ciekawy i nowoczesny wygląd również ma tu niebagatelne znaczenie. Trzeba podkreślić, że schody spiralne są montowane głównie wewnątrz domów, ich umiejscowienie na zewnątrz wydaje się być bezzasadnym i niepraktycznym. Sprawdź także ten artykuł o schodach spiralnych.

Montaż schodów prefabrykowanych trwa względnie krótko, a ich wygląd spełnia oczekiwania kupujących. Wiedzieć warto, że znajdziemy wśród nich różne rodzaje konstrukcji:

  • wspornikową
  • płytową
  • policzkową.

Opcji do wyboru jest wiele, należy wybrać taką, która odpowiadała będzie konkretnemu kupującemu zarówno od kątem cen, jak i estetyki oraz funkcjonalności. Na przykład schody modułowe zabiegowe to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny