Właściwości i zastosowanie kostki granitowej

Kostka brukowa z granitu charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami, dzięki czemu ma ona szerokie zastosowanie w wykończeniu przydomowej przestrzeni. Popularne są zwłaszcza chodniki i podjazdy wykonane z tego materiału, ale świetnym rozwiązaniem są także schody z kostki granitowej, które stanowić mogą znakomite uzupełnienie chodników i podjazdów w przestrzeni wokół domu. Dodatkowo, dzięki dużym możliwościom aranżacyjnym, dzięki takim schodom nasz ogród może wyglądać bardzo estetycznie i elegancko.

Dzięki temu, że granit jest najtwardszą i najbardziej wytrzymałą ze skał, które spotkać można w środowisku naturalnym, nawierzchnia wykonana z granitu jest praktycznie niezniszczalna i opiera się każdym warunkom atmosferycznym, a także zagrożeniom mechanicznym. Kostka granitowa jest bardzo odporna na skrajne temperatury, które występują w naszym klimacie i nie chłonie wilgoci. Charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie, jest wytrzymała. Nie traci z biegiem lat swoich właściwości technicznych i będzie cieszyć swoją estetyką przez długi czas. Jej wysoka wytrzymałość i trwałość sprawiają, że nie wymaga ona dodatkowej konserwacji. Aby zadbać o czystość kostki granitowej wystarczy ją regularnie zamiatać i czyścić myjką ciśnieniową lub wężem ogrodowym. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kostce granitowej.

Dzięki swym właściwościom może ona cieszyć estetyką przez bardzo długi czas. W sprzedaży dostępnych jest wiele rozmiarów, a także kolorów kostki granitowej. Daje to wiele możliwości aranżacyjnych, które zastosować można przy budowie schodów zewnętrznych z kostki brukowej z granitu. O ile układanie kostki brukowej na równiej powierzchni przy zachowaniu wszelkich zasad jest stosunkowo łatwe, o tyle budowa schodów z kostki będzie nieco bardziej skomplikowana. Choć również nie powinna sprawić większych trudności. W przypadku schodów mamy więcej powierzchni, przy których powinniśmy kontrolować poziom i wymiary, występuje także więcej skomplikowanych w wykonaniu elementów. Nie tylko stopnie, ale także palisady z kostki powinny być równe. Powinniśmy także zadbać o dobre wykonanie elementów brzegowych.

Polecana pompy ciepła - zobacz najlepsze promocje!

Budowa schodów z kostki granitowej

Przygotowanie nawierzchni pod schody z kostki granitowej

Pierwszym etapem budowy schodów z kostki granitowej jest wyznaczenie odpowiedniego dla nich miejsca. Powinniśmy ustalić ilość stopni, ich szerokość i wysokość oraz kąt nachylenia, jaki będą miały nasze schody zewnętrzne z kostki granitowej. Następnie cały obszar odpowiednio oznaczamy i wygradzamy najlepiej przy użyciu sznurka. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o charakterystyce i zastosowaniu kostki granitowej, sprawdź tu.

W dalszej kolejności powinniśmy wybrać ok. 20 cm-25 cm wierzchniej warstwy gleby. Ubytek ten należy następnie wypełnić zasypem piaskowo cementowym. W przypadku słabszego, bardziej piaszczystego gruntu, powinniśmy dodatkowo wykonać podbudowę z suchego betonu, sprawi to, że grunt o takich właściwościach zagęści się i wzmocni.

Układanie kostki granitowej oraz porady, jak wykończyć schody z kostki granitowej, producenci oraz ceny i montaż
Schody z kostki granitowej - opinie, cena, porady dla budujących

Układanie elementów brzegowych z kostki

Gdy przygotowaliśmy już podłoże w odpowiedni sposób, możemy przystąpić do układania elementów brzegowych naszych schodów. Warto zaznaczyć, że elementy brzegowe stanowią niejako odpowiednik fundamentu w przypadku schodów betonowych. Każdy z elementów brzegowych powinniśmy dodatkowo sadowić na przygotowanej wcześniej zaprawie murarskiej albo na suchym betonie. Pozwala to wzmocnić i usztywnić całą konstrukcję schodów.

Układanie stopni schodów z kostki granitowej

Kolejnym etapem po wykonaniu elementów brzegowych jest układnie kostki na stopnie schodów. Każdą pojedynczą kostkę granitową należy ustawić ściśle obok siebie i dobijać ją specjalnym młotkiem. Młotek taki wykonany jest z gumy, dzięki czemu nie uszkadza kostki brukowej. W przypadku, gdy nie posiadamy takiego gumowego młotka, możemy także użyć zwykłego, podkładając deskę, aby nie uszkodzić powierzchni bruku.

Gdy ułożyliśmy już kostkę granitową, powinniśmy wypełnić przestrzeń pomiędzy poszczególnymi elementami czystym piaskiem kwarcowym. Czynność tą wykonujemy poprzez kilkukrotne zasypywanie piaskiem i zamiatanie. Pozwala to, aby materiał ten dobrze i szczelnie wypełnił luki pomiędzy elementami kostki. Dobrym rozwiązaniem jest także polewanie schodów wodą w trakcie wypełniania piaskiem. Daje to możliwość jeszcze lepszego ubicia piasku w utworach pomiędzy kostkami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rodzajach kostki brukowej?

Wykończenie nawierzchni schodów z granitu

Na koniec schody z bruku granitowego należy oczyścić z wszelkich zabrudzeń, które mogą się pojawić na nawierzchni i zabezpieczyć ich powierzchnię przy użyciu specjalnych impregnatów. Zabrudzenia usuwa się kwasem solnym lub innymi specjalnymi środkami chemicznymi. Zabezpieczenie nawierzchni utrwala wygląd schodów i chroni granit przed uciążliwymi zabrudzeniami, jak między innymi oleje czy smary.

Układanie schodów z kostki brukowej - dodatkowe porady, ceny

Najtrwalszym materiałem do wykonania schodów z kostki brukowej jest granit. Możemy także wykonać schody z polbruku, czyli z betonowej kostki brukowej. Takie schody z polbruku też będą wyglądać estetycznie, choć mają nieco słabsze właściwości techniczne i są mniej odporne na zniszczenia i czynniki atmosferyczne. Są jednak tańszą alternatywą dla schodów wykonanych z kostki granitowej. Schody zewnętrzne z kostki betonowej układa się w ten sam sposób jak te z kostki granitowej.

Cena kostki granitowej, z której wykonać możemy schody, zależy od kilku czynników, takich jak jakość materiału, a także kolor i dodatkowe walory. Cena za tonę kostki granitowej zawiera się w przedziale od ok. 200 zł do ok. 600 zł. Tańszym rozwiązaniem jest kostka betonowa, która kosztuje od ok.190 zł do ok. 300 zł za tonę. W przypadku, gdy chcemy zlecić wykonanie schodów firmie, powinniśmy wziąć pod uwagę koszty materiału i robocizny. W cenę wliczone będą między innymi materiał, pomiar, projekt, przygotowanie podłoża, wykonanie palisady z kostki i nawierzchni z kostki. Za gotowe schody z bruku granitowego zapłacimy od ok. 150 zł/m² do ok. 250 zł/m², natomiast gotowe schody z kostki betonowej to ceny od ok. 100 zł/m² do ok. 150 zł/m². Jeśli planujesz zakup, sprawdź także ten artykuł z cenami kostki granitowej.

Schody z granitowej kostki brukowej to bardzo estetyczne rozwiązanie w przydomowym ogrodzie. Materiał ten jest bardzo wytrzymały i solidny, dzięki czemu będzie nam służył przez długie lata. Kostka granitowa daje naszym schodom wiele możliwości aranżacyjnych. Jest to jednak rozwiązanie dosyć kosztowne. Tańszym rozwiązaniem są schody zewnętrzne z betonowej kostki brukowej, która jednak ustępuje właściwościami swojemu granitowemu odpowiednikowi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny