Ściana jednowarstwowa, czyli przyszłość energooszczędnego budownictwa
Osoby budujące dom skupiają się zazwyczaj na 3 głównych kryteriach: kosztach, czasie wykonania i stosunku ceny do jakości. Bardzo istotną kwestią jest również późniejsze utrzymanie domu, a dobra ochrona przed utratą ciepła to inwestycja, która zwraca się w postaci niższych kosztów ogrzewania.
Czy budując energooszczędny bądź pasywny dom, możemy pogodzić doskonałą izolację termiczną z szybką realizacją projektu i relatywnie niskimi kosztami? Ciekawą odpowiedzią na to pytanie są ściany jednowarstwowe Ytong Energo+, czyli nowy trend w energooszczędnym budownictwie.
Izolacja termiczna w materiale nośnym?
Każda osoba rozważająca budowę domu szybko zorientuje się, jak długo trwa ten proces przy zastosowaniu tradycyjnych metod. Pierwszy etap to murowanie, po którym na postawionych ścianach należy jeszcze ułożyć warstwę izolacji termicznej. Dopiero wówczas wykonawca może przejść do prac wykończeniowych. Inwestycja trwa dłużej niż przy wykorzystaniu najnowszych rozwiązań, generując wyższe koszty związane z materiałami i robocizną.
Wydatki da się jednak zoptymalizować, przyspieszając jednocześnie czas realizacji inwestycji. Wystarczy skorzystać z najnowszego trendu w energooszczędnym budownictwie – ścian jednowarstwowych takich jak Ytong Energo+, w przypadku których bloczki betonu komórkowego zawierają już izolację termiczną. Ściana nośna jest więc jednocześnie powierzchnią izolacyjną, na którą nie trzeba nanosić wełny mineralnej ani styropianu.
Korzyści wynikające z zastosowania tej technologii są łatwe do przewidzenia. Czas budowy skraca się o połowę, a jednocześnie nie musimy liczyć się z wydatkami na robociznę za ułożenie warstwy izolacji termicznej. To jeden z czynników, który przekłada się na niższe koszty całego przedsięwzięcia.
Ściana, która oddycha
Tradycyjne budownictwo jednorodzinne, w którym stosuje się ściany dwuwarstwowe, ma jeszcze jedną wadę. Warstwa muru i izolacji wykazują słabe lub wręcz zerowe właściwości przepuszczania pary wodnej. W praktyce oznacza to, że wewnątrz domu tworzy się niekorzystny dla domowników mikroklimat. Z kolei gromadząca się w ogrzewanych pomieszczeniach wilgoć sprzyja powstawaniu pleśni.
Beton komórkowy, z którego stworzone są bloczki Ytong Energo+, prócz doskonałej izolacji cieplnej charakteryzuje się oporem dyfuzyjnym na poziomie μ=5/10, co oznacza, że doskonale odprowadza wilgoć na zewnątrz bez utraty ciepła. Ściana, która jest zbudowana tych bloczków, oddycha podobnie jak ludzka skóra.
Ytong Energo+ wytrzymałość i perfekcyjna izolacja
Europejskie normy dla domów stają się coraz bardziej restrykcyjne. Aktualnie współczynnik przenikania ciepła w ścianach zewnętrznych nie może być wyższy niż 0,23 W/(m2K). Jednak od 2021 roku wytyczne dla domów mieszkalnych jeszcze się zaostrzą do poziomu U≤0,20 W/(m2K). Jak ściany jednowarstwowe wytrzymują konfrontację ze srogimi normami prawnymi?
Ytong Energo+ firmy Xella to nowoczesna technologia murowa dla budownictwa jednorodzinnego, która spełnia zarówno obecne, jak i przewidziane na przyszłość wytyczne. Ściana z bloczków Ytong Energo+ o grubości 48 cm odznacza się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 0,17 W/(m2K). W praktyce oznacza to, że dom wybudowany przy ich wykorzystaniu będzie spełniał normy budownictwa energooszczędnego jeszcze przez wiele lat.
Ściany jednowarstwowe prezentują jeszcze jedną interesującą właściwość. W słoneczne, mroźne dni nagrzewają się podobnie jak popularne w niektórych krajach domy z bali. Nagrzana przez słońce ściana nie tylko nie wyprowadza ciepła z wnętrza budynku, ale wręcz może je ogrzewać.
Warto dodać, że ściany jednowarstwowe są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia niż izolacja termiczna w tradycyjnych ścianach dwuwarstwowych. Ponadto cechuje je bezpieczeństwo, bo są stworzone z materiałów niepalnych.
To się opłaca!
W ostatecznej kalkulacji na temat wyboru metody budowy domu kluczową rolę odgrywają oczywiście koszty. Bloczki betonu komórkowego przeznaczone do budowy ściany jednowarstwowej są droższe od tradycyjnych materiałów wykorzystywanych w budownictwie, ale ich zastosowanie jak najbardziej może okazać się opłacalne. Na budowie zgromadzi się mniej odpadów, których wywóz również kosztuje, zużyte zostanie mniej zaprawy, a na gładką ścianę jednowarstwową można zużyć mniej tynku. W tradycyjnym budownictwie musielibyśmy liczyć się także z kosztami styropianu, kleju i mocowania oraz wspomnianą wcześniej zapłatą dla wykonawców. Już w tym momencie ściana jednowarstwowa może okazać się tańsza.
Stosując metodę jednowarstwową, wprowadzimy się do nowego domu znacznie szybciej, a to wartość dodana, którą nie zawsze łatwo przeliczyć na pieniądze. Istnieje również szansa, że przynajmniej o jeden sezon grzewczy więcej spędzimy w energooszczędnym i nowoczesnym budynku, w którym koszty ogrzewania będą niskie.
Ściany jednowarstwowe, jak Ytong Energo+, to przyszłość energooszczędnego budownictwa jednorodzinnego, która na naszych oczach staje się opłacalną ekonomicznie teraźniejszością.
materiał promocyjny Ytong www.ytong-silka.pl
To jak zima słońce ogrzewa to latem chynba tez przepuszcza to samo ciepło czyli upał ludzie.