Inwestorzy porównując ceny różnych technologii budowy ścian zewnętrznych, zwykle skupiają się na samym materiale ściennym: bloczkach, pustakach i zaprawie. Zapominają, że wybierając ścianę dwuwarstwową muszą nie tylko zakupić materiał konstrukcyjny, ale również i termoizolacyjny (np. styropian lub wełnę), do tego dochodzą spore koszty robocizny oraz czas potrzebny na wykonanie warstwy ocieplenia.

Porównanie ceny ściany jednowarstwowej do warstwowej

Postanowiliśmy sprawdzić ceny obu technologii ścian zewnętrznych na przykładzie typowego domu o powierzchni 150 metrów kw. z poddaszem użytkowym. Taki dom ma średnio 160 metrów kw. ścian zewnętrznych.

Aby nasza kalkulacja była możliwie bliska rzeczywistości, porównaliśmy ceny w obrębie jednej technologii: betonu komórkowego marki Ytong. Ten popularny i sprawdzony materiał ma w swojej rozległej gamie produktów zarówno te do budowy ścian z ociepleniem, jak i ścian jednowarstwowych (sprawdź tu).

Ściana jednowarstwowa czy dwuwarstwowa?

Koszt metra kw. bloczków Ytong Energo+* o grubości 36,5 do budowy ściany jednowarstwowej wynosi średnio około 110 zł. Co przy 160 metrach kw. ścian zewnętrznych daje nam koszt zakupu materiałów na ściany zewnętrze: 17 600 zł. Do tego trzeba doliczyć koszty robocizny ok. 60 zł za wymurowanie 1m2 ściany jednowarstwowej. Daje nam to w sumie 27 200 zł.

A jak wygląda sytuacja, gdy wybierzmy ścianę dwuwarstwową z ociepleniem? Koszt metra kw. bloczków Ytong PP4 o grubości 24 cm do budowy ściany dwuwarstwowej wynosi 65 zł/m2. Zakup materiałów na wszystkie ściany zewnętrzne domu to zatem koszt 10 400 zł. Do tego dochodzą koszty robocizny ok. 50 zł za wymurowanie 1m2 ściany dwuwarstwowej. Daje nam to w sumie 18 400 zł.

Ściana jednowarstwowa (zobacz więcej) przy takiej pobieżnej kalkulacji zdaje się być prawie półtorej razy droższa od ściany dwuwarstwowej. I zwykle taką informację uzyskamy w firmie handlowej sprzedającej materiały budowlane lub w firmie wykonawczej.

Ale to tylko zakup samych bloczków z robocizną, a przecież przy obu typach ścian trzeba doliczyć jeszcze prace tynkarskie, dodatkowo w przypadku ściany dwuwarstwowej dochodzą koszty wykonania termoizolacji. Prace ociepleniowe (materiał z robocizną + tynk zewnętrzny) kosztują na rynku średnio 110 zł za metr kwadratowy. Prace tynkarskie wynoszą w przedziale 30-60 zł/m2 w zależności od technologii (przyjmijmy 30 zł).

Koszt wykonania ściany jednowarstwowej powiększone o dodatkowe 60 zł za metr kw. za wyprawę tynkarską z obu stron wynosi w całości ok. 36 800 zł. Z kolei całkowity koszt wykonania metra kw. ściany dwuwarstwowej zamyka się w kwocie 255 zł (65 zł za bloczki + 50 zł za robociznę-murowanie + 30 zł za tynk wewnętrzny + 110 zł za ocieplenie i tynk zewnętrzny), czyli przy 160 metrach kw. ścian koszt realizacji wyniesie 40 800 zł. Ceny obu technologii praktycznie się zrównują – z lekką przewagą na korzyść ściany jednowarstwowej Ytong Energo+.

Jednak w przypadku ściany jednowarstwowej inwestor zyskuje przegrodę w pełni paroprzepuszczalną oraz odporną na uszkodzenia mechaniczne (np. uderzenia piłką). Aby ściana dwuwarstwowa miała podobne parametry przepuszczalności pary wodnej co przegroda jednowarstwowa, trzeba by zakupić wysokiej jakości wełnę mineralną, wtedy koszty ocieplenia znacznie rosną powyżej zakładanych przez nas 110 zł za metr kw. wykonania termoizolacji. W takim przypadku ściana jednowarstwowa jest realnie tańszą opcją.

Można więc powiedzieć, że wybierając ścianę jednowarstwową ocieplenie otrzymujemy w gratisie – jest ono bowiem już zawarte w ciepłym murze.

porównanie czasu budowy: ściana jedno- i dwuwarstwowa

Domek Sieradz

Koszt materiałów to jednak nie wszystko. Ważny jest przecież również czas. Przy budowie ścian z bloczków Ytong Energo+ o grubości 36,5 cm nakład roboczy na wymurowanie metra kw. ściany wynosi 0,61 roboczogodziny/metr kw. (zgodnie z Katalogiem Nakładów Rzeczowych KNR BC-01). Do tego trzeba doliczyć prace tynkarskie od wewnątrz i na zewnątrz ściany (0,36 r-g/m2 + 0,4 r-g/m2) co daje nam w rezultacie 1,37 roboczogodziny/metr kw. na wykonanie w całości muru wraz z tynkami.

Z kolei przy ścianie dwuwarstwowej (zobacz więcej) dochodzą dodatkowe prace związane z ociepleniem. Samo murowanie przy grubości ściany 24 cm wynosi 0,45 r-g/m2, ale trzeba doliczyć tynkowanie od środka (0,36 r-g/m2) i przede wszystkim wykonanie ocieplenia wraz z tynkiem, co jest najbardziej pracochłonnym elementem tej części robót – wynosi aż 3,1 r-g/m2! W rezultacie na zbudowanie ściany dwuwarstwowej trzeba aż 3,91 roboczogodziny/metr kw.

Innymi słowy, czas potrzebny na wykonanie jednego metra kw. ściany przy wyborze technologii ściany jednowarstwowej Ytong Energo+ o grubości 36,5 cm wynosi 1 godzinę i 22 minut, a w przypadku technologii ściany dwuwarstwowej Ytong PP4 o grubości 24 cm to aż 3 godziny i 55 minut. Na każdym metrze ściany jednowarstwowej zyskujemy zatem ponad 2 i pół godziny czasu!

Ściana jednowarstwowa oznacza znacznie krótszy czas budowy – powstaje prawie trzy razy szybciej od ściany dwuwarstwowej. Dla inwestora to szybszy termin ukończenia domu, co ma niebagatelne znacznie dla całej inwestycji, często przecież realizowanej z kredytu bankowego. Do tego dochodzą oszczędności wynikające z ograniczenia kosztów stałych związanych z utrzymaniem budowy.

Kalkulując więc wybór technologii do budowy ścian zewnętrznych naszego domu, warto zatem mieć na uwadze te trzy ważne aspekty: koszty materiałów, koszty robocizny oraz czas budowy. I choć na pierwszy rzut oka bloczki do budowy ściany jednowarstwowej są droższe od bloczków na ściany dwuwarstwowe, to w ostatecznym rozrachunku ściana wykonana w technologii jednowarstwowej jest bardziej opłacalna.

* Ytong Energo+ to najcieplejszy beton komórkowy na rynku. Ściana z tego materiału już przy grubości zaledwie 36,5 cm spełnia obecne normy termiczne dla ścian zewnętrznych, które wynoszą od 1 stycznia 2017 roku U≤0,23 W/(m2K). Ściana wymurowana z bloczków Ytong Energo+ o grubości 36,5 cm ma współczynnik przenikania ciepła U=0,23 W/(m2K), a przy grubości 48 cm ma U=0,17 W/(m2K), co spełni nawet zaostrzenie norm cieplnych dla ścian zewnętrznych w 2021 roku.

Zespół prasowy Xella Polska

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej