Ściany i sufity w domu i mieszkaniu - czym i jak je wykończyć?
Czym i jak wykończyć ściany i sufity w mieszkaniu?
Wykończenie ścian i sufitów w mieszkaniu to istotny etap jego aranżacji. Od tego rozpoczyna się proces urządzania mieszkania. Istnieje wiele sposobów na wykończenie ścian i sufitów, na rynku dostępne są wszelkie potrzebne materiały. Wykończyć ściany i sufity można samemu.
Podstawowe metody wykończenia ścian i sufitów
Tynkowanie ścian i sufitów – rodzaje gładzi szpachlowych
Najważniejszym etapem wykończenia wnętrz jest tynkowanie ścian i sufitów. Do tego celu na rynku dostępne są tynki gipsowe, cementowo-wapienne i polimerowe. Wszystkie te gładzie, mają postać suchych mieszanek do połączenia z wodą.
Tynkowanie ścian najlepiej wykonać przy pomocy tynków gipsowych, umożliwiają one uzyskanie gładkiej powierzchni bez konieczności użycia później gładzi gipsowej. W wilgotnych pomieszczeniach może się jednak odspajać od podłoża i pękać. Szpachla cementowa jest dużo bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i odporna na wilgoć niż szpachla gipsowa.
Wapienne gładzie są odporne na porastanie pleśniami i wilgoć. Podobnie jak szpachla gipsowa, szpachla wapienna umożliwia uzyskanie dużej gładkości, cechuje ją także dobra przyczepność do podłoża. Gładzie polimerowe cechuje duża elastyczność i odporność na wilgotność.
Malowanie ścian i sufitów – rodzaje farb
Tynkowanie ścian to pierwszy krok przy wykończeniu mieszkania, kolejny to malowanie ścian i sufitów. Powierzchnie malowane są farbami akrylowymi lub farbami lateksowymi. Na rynku dostępna pełna gama kolorów.
Producenci prześcigają się w produkcji farb mających rozmaite właściwości i reklamują swoje farby jako zmywalne, niekapiące, antyalergiczne, ekologiczne, odporne na zabrudzenia itd. Farby nakłada się wałkami, a przy łączeniach ścian i sufitów korzysta się z pędzli lub specjalnych wałków narożnych (zwykle i tak niezbędne jest wykończenie pędzlem).
Ważnym elementem przed przystąpieniem do malowania ścian i stropów jest ich zagruntowanie. Grunt nakłada się na wcześniej otynkowane powierzchnie. Celem gruntowania jest uzyskanie powierzchni bez przebarwień i stworzenie odpowiedniego podkładu na ścianie, do którego przylgnie farba docelowa.
Wykańczanie ścian – tapety, płytki ceramiczne, terakota
W dawnych latach tapety były bardziej popularne, choć współcześnie również są stosowane. Wykleja się nimi zwykle całe powierzchnie ścian lub ich fragmenty. Tapety najczęściej są papierowe lub winylowe, a ich warstwa nośna czasami wykonana jest z flizeliny.
Czasami tapety papierowe wzmacniane są włóknem drzewnym, nadającym jej specyficzną fakturę. Taka tapeta nosi nazwę raufazy, z reguły ma biały kolor i maluje się ją po przyklejeniu do ściany. W ostatnich latach popularne są fototapety, czyli wielkoformatowe zdjęcia drukowane na foli samoprzylepnej lub specjalnym papierze.
W kuchniach i łazienkach ściany często wykańczane są płytkami ceramicznymi - glazurą. Płytki ceramiczne dostępne są na rynku w różnych wymiarach, kolorach, fakturach, wzorach. Na ścianach stosuje się także płytki łazienkowe z gresu, które są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Sufit podwieszany – estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie
Sufit podwieszany i sufity napinane – konstrukcja i materiały
Bardzo modnym, estetycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem przy wykończeniu stropów jest sufit podwieszany. Zastosowanie tego rozwiązania daj możliwość ukrycia mało estetycznych instalacji, rur, pęknięć i nierówności na stropie. Jako okładzinę stosuje się najczęściej płyty gipsowo-kartonowe.
Sufit podwieszany montuje się w następujący sposób: płyty są przykręcane do rusztu metalowego z profili ze stali ocynkowanej, który następnie jest mocowany do stropu. Przy konstrukcji stosuje się profile stalowe sufitowe CD umożliwiające mocowanie ich do specjalnych wieszaków sufitowych, następnie wkręconych w strop oraz profile przyścienne UD, które montowane są do ścian i stabilizują całą konstrukcję.
Sufity napinane są specyficznym rodzajem sufitów podwieszanych. Wykonuje się je z tkaniny termokurczliwej z PVC, którą naciąga się na specjalnych listwach przymocowanych do ścian. Następnie nagrzewa się ją, aby odpowiednio się napięła. Materiał do sufitów napinanych dostępny jest w różnych kolorach.
Oświetlenie sufitu podwieszanego i podświetlane sufity napinane
Dobrym pomysłem przy klasycznych sufitach podwieszanych jest oświetlenie za pomocą punktorów a przy sufitach napinanych podświetlenie. W sufitach podwieszanych bardzo często i chętnie umieszczane jest oświetlenie punktowe, stosowane są także belki świetlówkowe oraz taśmy z oświetleniem LED.
Oświetlenie sufitu podwieszanego daje znakomite efekty, szczególnie w przypadku, gdy ma on warstwy na różnych wysokościach. Można zastosować różne warianty oświetlenia, a lampy umieścić w miejscach, które dają ciekawe efekty światła i cienia.
Sufity napinane podświetla się poprzez wycięcie otworów na lampy i przewody wentylacyjne i montowanie opraw lamp na stropie. Ciekawy efekt można uzyskać, podświetlając go od wewnątrz lampami LED-owymi wykorzystując materiał z nadrukowanymi obrazami.
Sposoby na ciekawą aranżację – sztukaterie, kamień, naklejki na ścianę, szkło
Ściany i sufity można ozdobić także sztukateriami z gipsu lub tworzyw sztucznych: poliuretanu lub spienionego polistyrenu. Coraz popularniejszym sposobem wykańczania ścian jest stosowanie płytek kamiennych, które mogą mieć różne kolory, faktury, rozmiary i formy.
W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się naklejki na ścianę. Stosowane są często w pokojach dziecinnych. Innym modnym sposobem jest wykańczanie ścian szkłem. Często zastępuje ono tradycyjną glazurę.
Sposobów na wykończenie ścian i sufitów jest sporo i nie są one wcale trudne w realizacji. Materiały wykorzystywane przy wykończeniach są szeroko dostępne na rynku i nie muszą dużo kosztować.