Ściemniacze LED - sposób działania, montaż, zastosowanie oraz wiele więcej bez żadnej ściemy
U większości z nas sterowanie oświetleniem domowym czy biurowym nadal odbywa się na zasadzie "włącz- wyłącz", gdzie jasność świecenia poszczególnych źródeł światła jest stała. A co, jeśli możemy nie tylko komfortowo sterować oświetleniem, ale również dowolnie dostosowywać jego natężenie do własnych potrzeb? Pozwalają na to ściemniacze oświetlenia, umożliwiające stopniowanie jasności światła w domach, mieszkaniach i biurach, a także w przestrzeniach użytkowych i przemysłowych. To nie tylko funkcjonalne i wygodne narzędzie, ale również ekonomiczne rozwiązanie pozwalające na znaczne oszczędności związane z poborem energii elektrycznej. Co więcej, ściemniacze za pomocą jednego kliknięcia pozwalają całkowicie wyłączyć światło na odległość!
Czym są i jak działają ściemniacze LED?
Ściemniacze LED to sterowniki umożliwiające regulowanie jasności źródeł światła w pomieszczeniach, a także na ich włączanie i wyłączanie za pomocą pilota lub aplikacji w telefonie.
W wielu mieszkaniach i biurach znajdują się lampy LED, które są nie tylko wydajne, ale również energooszczędne. Idealnie współgrają z nimi ściemniacze LED, bez względu na to, czy potrzebujemy rozwiązania 12V czy ściemniacze LED 230V. Co więcej, tego rodzaju urządzeniami można sterować w bardzo wygodny sposób za pomocą:
- fal radiowych (ściemniacze LED z pilotem)
- Wi-Fi
- Bluetooth
Ściemniacz światła pełni rolę potencjometru, który reguluje przepływ prądu elektrycznego do żarówki, pozwalając na modyfikację natężenia światła od maksymalnego rozświetlenia do całkowitego wygaszenia (0 – 100%). Obecnie tego typu potencjometrem stosowanym w nowoczesnych urządzeniach są w większości przypadków obwody elektroniczne, co pozwala na ich sterowanie na odległość.
Jeszcze kilka lat temu funkcja ściemniacza sprowadzała się wyłącznie do modyfikowania stopnia intensywności światła. Dzisiaj ściemniacze LED, oprócz wysokiej ergonomii i funkcji zdalnego sterowania, zapewniają również możliwość realnego oszczędzania energii oraz zarządzania czasem pracy samej żarówki.
Ściemniacz LED a rodzaj światła
Na dzisiejszym rynku oświetleniowym dostępne są ściemniacze współpracujące praktycznie ze wszystkimi typami żarówek:
- żarowe (tradycyjne)
- energooszczędne (żarówka musi być przystosowana do ściemniania)
- halogenowe
- energooszczędne LED (żarówka musi być przystosowana do ściemniania)
W zależności od źródła światła poszczególne ściemniacze różnią się między sobą konkretnymi parametrami technicznymi.
Ściemniacze są w stanie wydłużyć żywotność żarówek halogenowych nawet do 70%, co przekłada się na spore oszczędności związane zarówno z poborem energii elektrycznej, jak i wymianą samych źródeł światła.
Nie każdy ściemniacz LED nadaje się do zastosowania z konkretnymi rodzajami żarówek/świetlówek. Jest to związane z daną specyfiką poszczególnych źródeł światła. Dla przykładu popularne obecnie lampy LED wymagają zastosowania ściemniaczy LED, jednak tylko w przypadku lamp ściemnialnych.
Najczęściej wykorzystywanym dzisiaj rozwiązaniem są ściemniacze do lamp LED instalowane w puszce elektrycznej lub na szynie DIN. Mogą one być wyposażone we wbudowany interfejs użytkownika (np. w formie pokrętła z wyłącznikiem krańcowym) lub oferować możliwość współpracy z różnymi przyciskami (np. szklane włączniki dotykowe).
Warto więc przed zakupem konkretnego urządzenia ściemniającego światło dokładnie zapoznać się z parametrami i najważniejszymi informacjami o produkcie.
Ściemniacze do żarówki LED - instalacja
Ściemniacz LED jak podłączyć? Najczęściej ściemniacz do lampy LED instalowany jest w standardowej puszce montażowej o średnicy 60 mm. Oferowane są również modele przeznaczone do instalacji na szynie DIN. Konieczne jest więc sprawdzenie, z jakim konkretnym typem instalacji elektrycznej współpracuje wybrany model ściemniacza LED. Możliwe jest również wykorzystanie bardziej rozbudowanego i zaawansowanego technologicznie sterownika oświetlenia z funkcją ściemniania.
Ściemniacz posiada trzy podstawowe przewody montażowe:
- przewód zasilający – do podpięcia “fazy” na stałe
- przewód sterujący – naciśnięcie przycisku powoduje pojawienie się potencjału na tym przewodzie (do wyłącznika konieczne jest podpięcie przewodu fazowego)
- wyjście – przewód podpinany do żarówki i przez niego podawany jest potencjał elektryczny o zmiennej wartości (od wielkości potencjału zależy natężenie światła żarówki)
Ściemniacz do żarówek LED montowany w puszce elektrycznej lub na szynie DIN to bez wątpienia najpopularniejsze obecnie rozwiązania. Jednak urządzenia te mogą być również łączone z przyciskami dzwonkowymi lub posiadać interfejs umożliwiający sterowanie oświetleniem (np. w postaci pokrętła). Coraz chętniej stosowane są modele kontrolowane radiowo, np. za pośrednictwem pilota lub włączników dotykowych Wi-Fi.
Ściemniacze o „większych” zastosowaniach
Ściemniacze LED to nie tylko domena budynków mieszkalnych czy biur. Doskonale sprawdzają się one również w dużych obiektach publicznych i przemysłowych.
Ściemniacz jako element systemu może pracować w biurowcach, szpitalach, placówkach edukacyjnych, a także w obiektach przemysłowych czy dużych galeriach handlowych. Dzięki możliwości wyboru pomiędzy modelami uniwersalnymi, tranzystorowymi o zróżnicowanych parametrach możliwe jest precyzyjne dopasowanie urządzenia do potrzeb konkretnego obiektu.
Doskonale do takich zastosowań nadaje się ściemniacz uniwersalny SCO-816A marki F&F, przeznaczony do regulacji jasności ściemnialnych źródeł dużej mocy (np. lampy żarowe i halogenowe, transformatory toroidalne i regulowane transformatory elektroniczne, ściemnialne żarówki LED oraz ściemnialne energooszczędne lampy LED).
Uniwersalny ściemniacz SCO-816A oferuje m.in.:
- funkcję miękkiego załączania i wyłączania oświetlenia
- zabezpieczenie termiczne
- kontrolę przeciążenia prądowego
- wbudowany bezpiecznik zwłoczny 20 A
- możliwość podłączenia przycisku ON/OFF sterowanego napięciem sieciowym 230 V AC lub niskim napięciem DC
Sterowanie oświetleniem w dużych przestrzeniach poprzez ściemniacze LED 230V nie ogranicza się jedynie do włączania i wyłączania światła. Informacje przekazywane przez czujniki ruchu lub inne urządzenia współpracujące z systemem mogą zostać również wykorzystywane do zmiany natężenia oświetlenia. Takie modyfikacje są szczególnie przydatne w miejscach, gdzie dochodzi do częstych zmian natężenia ruchu pracowników czy też istotne jest właściwe dopasowanie cech otoczenia do konkretnych potrzeb.