Czy segregacja śmieci ma sens?

Kilka mitów na temat segregacji

Najpopularniejszym i najczęściej przekazywanym jest ten o wrzucaniu posegregowanych odpadów do jednego kontenera. Osoby niezwiązane na co dzień z segregacją odpadów nie widzą sensu w takim działaniu. Myślą, że wcześniej posegregowane odpady trafiają na wspólne wysypisko. Nic bardziej mylnego. Owszem trafiają wspólnie, lecz nie na wysypisko, lecz na linię segregacyjną. Na niej, przy pomocy bardzo zaawansowanych technicznie maszyn, odbywa się faktyczna segregacja. Dysze kierowane fotokomórką zdmuchują z taśmy papier, magnesy przyciągają metale itp. Ponadto, segregacja (dowiedz się więcej o segregacji) w domu ma jeszcze kilka zalet. Po pierwsze edukacja. Spróbuj przez kilka tygodni segregować odpady a zobaczysz, że wejdzie Ci to w krew. Po drugie oszczędność i pieniędzy i miejsca. Nagle zauważasz, że szklane butelki można sprzedać, że nakrętki od butelek PET można przeznaczyć na pomoc innym, a papier i puszki aluminiowe sprzedać na skupie surowców.

Kolejnym, wartym obalenia mitem jest ten o ogromnej ilości miejsca, jakie potrzebujemy, by ustawić pojemniki do segregacji. Faktem jest, że gdy zaczynaliśmy temat segregacji, na rynku dostępne były jedynie tradycyjne kosze. By sprostać wymaganiom, musieliśmy ustawiać obok siebie pojemniki na każde tworzywo: szkło, metal, papier, plastik, elektro i to, co pozostanie. Obecnie segregacja jest dużo prostsza, a producenci pojemników zrobili krok milowy w stronę ułatwienia tego procesu.

Rozwiązania ułatwiające segregację odpadów w domach

Jednym z najprostszych produktów ułatwiających segregację odpadów są stelaże z kilkoma pokrywami, w których użytkownik mocuje worki. Rozwiązanie idealne na podwórka, ale i do domów, gdzie ustawienie ich nie będzie przeszkadzało mieszkańcom. Jednak oprócz tych najprostszych rozwiązań są też i ciekawe, zdecydowanie bardziej oryginalne, jak np. obrotowy kosz do segregacji (dowiedz się więcej o segregacji), skupiający w sobie 3 pojemniki oraz bardzo estetyczny kosz do segregacji Ovetto ze zgniatarką, dzięki której w niewielkich, trzydziestolitrowych pojemnikach zmieści się naprawdę dużo odpadów. Aby wybrać odpowiedni pojemnik, wystarczy sprawdzić, jakie rozwiązania najbardziej pasują dla naszego domu oraz jakie mamy potrzeby. Być może nie „produkujemy” dużo odpadów metalowych, ale np. śmieci elektro? Dla tych osób odpowiednim rozwiązaniem będą pojemniki na zużyte baterie i odpady elektryczne.

Biorąc pod uwagę jak łatwo aktualnie segregować odpady oraz korzyści z tego płynące nie tylko dla środowiska, ale i dla nas samych, warto zastanowić się, czy nie dołączyć do tych, którzy już nie wyobrażają sobie wrzucania wszystkiego do jednego worka. Niskie koszty pojemników, niewiele miejsca potrzebnego do ich ustawienia i przepisy, a raczej taryfy niższe dla śmieci posegregowanych, zdecydowanie sprzyjają rozpoczęciu segregacji.

Uwierzcie, segregacja ma sens!

Artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 55,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny