Segregacja śmieci

Segregacja śmieci to działania mające na celu usprawnienie utylizacji odpadów oraz ich recykling. Segregacja odpadów komunalnych polega na gromadzeniu śmieci w specjalnych pojemnikach, podzielonych według pięciu grup. Do segregacji śmieci powstałych w gospodarstwach domowych służy pojemnik zielony (na kolorowe szkło), niebieski (na papier), żółty (na plastik), czerwony (na aluminium) oraz biały (na szkło bezbarwne).

Jak segregować odpady komunalne

Zapoznaj się z informacjami na temat segregacja śmieci. Nasze sprawdzone porady związane z segregacja śmieci pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Jak poradzić sobie z odpadami wielkogabarytowymi

Jak poradzić sobie z odpadami wielkogabarytowymi

Każda gmina zobowiązana jest do tego, by umożliwić swoim mieszkańcom pozbywanie się odpadów w sposób zgodny z prawem i z poszanowaniem środowiska naturalnego. Niewielkie kontenery jednak czy worki na odpady segregowane nie są w stanie pomieścić odpadów o dużych rozmiarach, takich jak stare meble, sprzęt AGD czy odpady powstające podczas remontów i prac budowlanych. W jaki sposób zatem można się ich pozbyć?
, 16 lutego 2017

Segregacja ma sens - kosze do segregacji śmieci

Segregacja ma sens - kosze do segregacji śmieci

Już od przedszkola maluchy uczą się segregować odpady. Dowiadują się, jak i dlaczego należy je segregować. I choć wszystko wydaje się im proste, to my – dorośli, komplikujemy to i utrudniamy. Nasze wątpliwości, choć nieuzasadnione, wzbudzają od lat rozpowszechniane mity dotyczące bezsensu segregacji. Część z nich jest wynikiem dość wolnego wprowadzania zwyczaju segregacji, cześć po prostu lenistwa. O jakich mitach mowa?
, 16 lutego 2017

Ile kosztuje wywóz śmieci w różnych miastach w Polsce

Ile kosztuje wywóz śmieci w różnych miastach w Polsce

Przystępując do Unii Europejskiej zobowiązaliśmy się uregulować kwestię zarządzania odpadami komunalnymi. Efektem tego zobowiązania była wprowadzona w lipcu 2013 roku tzw. ustawa śmieciowa. Od tej pory obowiązek gospodarowania odpadami komunalnymi przejęły gminy, a mieszkańcy zostali zobowiązani do opłacania wywozu śmieci. Co więcej w każdym domu niezbędny stał się kosz do segregacji śmieci, bo każdy obywatel został zobowiązany do segregacji śmieci. To podniosło koszty gospodarki odpadami. Stawka za wywóz nieczystości jest naliczana bezpośrednio przez lokalne władze. W poniższym tekście sprawdzimy jak kształtują się ceny w różnych regionach naszego kraju oraz w jakim zakresie segregacja śmieci jest nakazana prawnie.
, 25 kwietnia 2016

Segregacja śmieci dla każdego - co zrobić, aby nie była uciążliwa?

Segregacja śmieci dla każdego - co zrobić, aby nie była uciążliwa?

Segregacja śmieci dotyczy każdego z nas. Nowa ustawa nakłada na nas nowe obowiązki, które  mają w efekcie służyć ochronie środowiska. Czy segregowanie śmieci musi być trudne i uciążliwe? Nic bardziej mylnego. Wystarczy tylko kilka prostych sztuczek, aby ułatwić sobie to zadanie i nie traktować go jak przykry obowiązek.
, 29 kwietnia 2016

Gospodarka odpadami i ich utylizacja - czyli gdzie trafiają śmieci z naszych koszy?

Gospodarka odpadami i ich utylizacja - czyli gdzie trafiają śmieci z naszych koszy?

Wyrzucamy śmieci i do końca nie wiemy, co dalej się z nimi dzieje. Czym jest gospodarka odpadami, a czym utylizacja odpadów? Jakie znaczenie ma recykling? Gdzie trafiają śmieci z naszych koszy? Jak powinna wyglądać prawidłowa segregacja śmieci? Jaki kosz do segregacji śmieci wybrać? Jakie dodatki do domu warto mieć, aby prawidłowo segregować śmieci? Sprawdziliśmy to specjalnie dla Was!
, 25 kwietnia 2016

Worki na śmieci - przegląd najlepszych produktów na rynku

Worki na śmieci - przegląd najlepszych produktów na rynku

Ponieważ w każdym gospodarstwie domowym zużywa się ogromną ilość worków na śmieci, sklepy obrodziły w ich szeroki wybór. Mamy możliwość zakupu worków na śmieci w różnych cenach, i co za tym idzie o różnej trwałości. Błacha z pozoru decyzja urasta do rangi sprawy ważnej gdy worki rozdzierają się a uchwyty urywają. Worki na śmieci jakich producentów warto kupować, a od jakich lepiej trzymać się z daleka? Przypatrzmy się najlepszym produktom na rynku. Podpowiemy również, jakie worki wybrać do koszy do segregacji śmieci.
, 29 kwietnia 2016

Kosze na śmieci - zwykłe i do segregacji śmieci - ranking

Kosze na śmieci - zwykłe i do segregacji śmieci - ranking

Eleganckie i estetyczne – takie mogą być kosze na śmieci. Czym kierować się przy wyborze pojemnika na odpadki? Czy warto wybierać kosz do segregacji śmieci? Jakimi funkcjonalnościami od zwykłych koszy różnią się te do segregacji śmieci? Czy warto inwestować w takie dodatki do domu, jak różne kosze na różne rodzaje śmieci? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym tekście.
, 28 kwietnia 2016

Domy z recyklingu – czy to przyszłość budownictwa jednorodzinnego?

Domy z recyklingu – czy to przyszłość budownictwa jednorodzinnego?

We współczesnym świecie wiele mówi się o ekologii i konieczności recyklingu odpadów wszelkiego rodzaju. Segregacja śmieci jest dziś już nie dobrym zwyczajem, ale wręcz obowiązkiem prawnym każdego obywatela. Czy jednak w budownictwie można korzystać z materiałów tego rodzaju? Czy to bezpieczne? Jakie materiały możemy wykorzystać w ten sposób? Przyjrzyjmy się bliżej możliwości budowie domu z odpadów.
, 25 kwietnia 2016

Segregacja śmieci nie jest trudna!

Segregacja odpadów dotyczy każdego mieszkańca domów jednorodzinnych i mieszkań w bloku. Według nowej ustawy wszystkie odpady komunalne muszą być odpowiednio segregowane i wrzucane do oznaczonych kolorystycznie pojemników.

W różnych regionach naszego kraju obowiązują odmienne zasady segregacji. Jednak ogólna zasada oznaczania pojemników na opakowania, szkła, papier, czy butelki po napojach pozostaje niezmienna. I tak

Zielony – do tych pojemników wrzucamy kolorowe szkła. Będą to butelki po napojach i wszystkie inne szklane, kolorowe odpady.

Niebieski – to grupa pojemników przeznaczonych na odpady papierowe. Wrzucamy do nich kartonowe opakowania, czasopisma, gazety, papier szkolny, opakowania po różnego rodzaju produktach spożywczych, kartonowe opakowania po sprzętach AGD itp.

Żółty – do tych pojemników wrzucamy wszelkie odpady plastikowe. Mogą to być plastikowe puszki po sokach, opakowania, czy typowe butelki po napojach. Opakowania po napojach i płynach do mycia powinny być wstępnie oczyszczone i zgniecione. Do pojemników koloru żółtego wrzucamy też reklamówki i torby plastikowe.

Czerwony – to rodzaj rzadko spotykanych pojemników. Nadaje się na opakowania i wszelkie odpady aluminiowe. Możemy wrzucać do nich zgniecione puszki po napojach, opakowania z metalu kolorowego, czyste opakowania po konserwach itp.

Biały – czyli pojemnik na szkła bezbarwne. Mogą to być szklane opakowania po napojach, słoiki, butelki, szklane talerze itp.

Segregacja śmieci to ważny aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Niektóre odpady komunalne (szczególnie plastikowe opakowania po produktach spożywczych i puszki po napojach) rozkładają się w środowisku przez około tysiąc lat. Dlatego warto zadbać o otaczającą nas naturę.

Jeśli interesuje Cię segregacja śmieci i szeroko pojęta ekologia, zapraszamy do działu poniżej. Podpowiemy Ci jak segregować papier oraz wszystkie inne odpady, wskażemy jak wybrać worki na śmieci i określimy ile kosztuje wywóz nieczystości w różnych regionach kraju. Na dole strony znajdziesz listę powiązanych tematów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij