Segregacja śmieci

Segregacja śmieci to działania mające na celu usprawnienie utylizacji odpadów oraz ich recykling. Segregacja odpadów komunalnych polega na gromadzeniu śmieci w specjalnych pojemnikach, podzielonych według pięciu grup. Do segregacji śmieci powstałych w gospodarstwach domowych służy pojemnik zielony (na kolorowe szkło), niebieski (na papier), żółty (na plastik), czerwony (na aluminium) oraz biały (na szkło bezbarwne).
Zmiany w ustawie o segregacji śmieci w domu!
Zmiany w ustawie o segregacji śmieci w domu!
Jak poradzić sobie z odpadami wielkogabarytowymi
Jak poradzić sobie z odpadami wielkogabarytowymi
Segregacja ma sens - kosze do segregacji śmieci
Segregacja ma sens - kosze do segregacji śmieci
Cennik wywozu śmieci w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i innych dużych miastach
Cennik wywozu śmieci w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i innych dużych miastach

Jak segregować odpady komunalne

Segregacja śmieci nie jest trudna!

Segregacja odpadów dotyczy każdego mieszkańca domów jednorodzinnych i mieszkań w bloku. Według nowej ustawy wszystkie odpady komunalne muszą być odpowiednio segregowane i wrzucane do oznaczonych kolorystycznie pojemników.

W różnych regionach naszego kraju obowiązują odmienne zasady segregacji. Jednak ogólna zasada oznaczania pojemników na opakowania, szkła, papier, czy butelki po napojach pozostaje niezmienna. I tak

Zielony – do tych pojemników wrzucamy kolorowe szkła. Będą to butelki po napojach i wszystkie inne szklane, kolorowe odpady.

Niebieski – to grupa pojemników przeznaczonych na odpady papierowe. Wrzucamy do nich kartonowe opakowania, czasopisma, gazety, papier szkolny, opakowania po różnego rodzaju produktach spożywczych, kartonowe opakowania po sprzętach AGD itp.

Żółty – do tych pojemników wrzucamy wszelkie odpady plastikowe. Mogą to być plastikowe puszki po sokach, opakowania, czy typowe butelki po napojach. Opakowania po napojach i płynach do mycia powinny być wstępnie oczyszczone i zgniecione. Do pojemników koloru żółtego wrzucamy też reklamówki i torby plastikowe.

Czerwony – to rodzaj rzadko spotykanych pojemników. Nadaje się na opakowania i wszelkie odpady aluminiowe. Możemy wrzucać do nich zgniecione puszki po napojach, opakowania z metalu kolorowego, czyste opakowania po konserwach itp.

Biały – czyli pojemnik na szkła bezbarwne. Mogą to być szklane opakowania po napojach, słoiki, butelki, szklane talerze itp.

Segregacja śmieci to ważny aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Niektóre odpady komunalne (szczególnie plastikowe opakowania po produktach spożywczych i puszki po napojach) rozkładają się w środowisku przez około tysiąc lat. Dlatego warto zadbać o otaczającą nas naturę.

Jeśli interesuje Cię segregacja śmieci i szeroko pojęta ekologia, zapraszamy do działu poniżej. Podpowiemy Ci jak segregować papier oraz wszystkie inne odpady, wskażemy jak wybrać worki na śmieci i określimy ile kosztuje wywóz nieczystości w różnych regionach kraju. Na dole strony znajdziesz listę powiązanych tematów.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij