Siewnik do nawozu – gwarancja równomiernego nawożenia

Dlaczego ważne jest zrównoważone użycie nawozów mineralnych

Pod względem zawartości określonych składników odżywczych można wyróżnić nawozy azotowe, nawozy potasowe, fosforowe, wapniowe i wieloskładnikowe. Nawozy mineralne stanowią zwykle podstawę nawożenia roślin. Niedokładne, niedostosowane do potrzeb wysiewanie nawozu nie pozwala na pełne wykorzystanie możliwości wzrostu roślin, a zarazem powoduje straty finansowe.

Na trawniku w ogrodzie nierównomierne rozsiewanie nawozu prowadzi do powstawania ciemnozielonych smug. Po kilku tygodniach kolor się wyrówna, ale przez długi czas murawa będzie daleka od wymarzonej. O wiele gorsze jest przedawkowanie nawozów mineralnych. Nadmierne stężenie składników odżywczych powoduje żółte, wypalone plamy na trawniku. Zdarza się to często, kiedy źle zostało dobrane dawkowanie albo przejazd siewnika do nawozu został zdublowany i do gleby dostała się podwójna ilość. Na trawniku powstaną wówczas wypalone smugi.

Do podawania nawozów mineralnych używany jest siewnik albo rozsiewacz do nawozów. Chociaż określenia „siewniki nawozowe” i „rozsiewacze nawozów” są często traktowane wymiennie, są to zdecydowanie różne maszyny rolnicze. Siewnik, jak sama nazwa wskazuje, jest używany do wysiewu nasion, czyli umieszczania ich kilka centymetrów pod powierzchnią ziemi w regularnych odstępach. Niektóre siewniki mogą zostać wykorzystane również do innych celów. Jako siewniki nawozowe pozwolą na precyzyjne rozsypanie nawozów mineralnych.

Precyzyjne dawkowanie nawozu to doskonały efekt i oszczędności

Siewniki nawozowe to zarówno sprzęt ogrodniczy, jak i ważne maszyny rolnicze. Uzyskanie doskonałej jakości murawy na dużej powierzchni trawnika trudne byłoby bez mechanicznego siewu i równomiernego podawania nawozów. Do profesjonalnego użytku w rolnictwie ma zastosowanie zawieszany rozsiewacz nawozów albo na kołach.

Nowoczesne maszyny rolnicze dysponują ogromnymi możliwościami. Precyzję dawkowania nawozów i równomierność siewu gwarantują rozmaite rozwiązania poszczególnych producentów. Standardowym wyposażeniem staje się waga oraz system GPS. Obsługa maszyny ogranicza się do zasypania nawozu do zbiornika i wpisania do jej komputera zadanej dawki na hektar. Automatyczna regulacja stopnia otwarcia zasuw i dodatkowe czujniki zapewniają zachowanie założonych parametrów pracy. Istnieje też możliwość dostosowania szerokości rozsiewania nawozu do kształtu pola. Ma to szczególne znaczenie na powierzchniach o nieregularnym kształcie geometrycznym.

Polecane nawozy do ogrodu

Siewnik do nawozu w wersji ogrodowej nie posiada wprawdzie podobnej porcji elektroniki użytkowej, co zaawansowane maszyny rolnicze, niemniej jednak dostateczną do celów praktycznych precyzję może również zapewnić. Prawidłowe dawkowanie nawozu można ustawić na dwa sposoby:

Wariant 1.

  • Należy odmierzyć możliwie równą powierzchnię testową 1 m2. Jeśli ziemia jest mocno nierówna, można wykorzystać podłogę tarasu albo jakieś utwardzone podłoże.
  • Na wymierzonej powierzchni układa się folię. Ułatwi ona późniejsze sprzątnięcie użytego nawozu.
  • Ustawia się dźwignię regulacji siewnika w położeniu środkowym.
  • Zbiornik napełnia się nawozem i rozsiewa na powierzchni testowej.
  • Rozsiany nawóz zbiera się z folii i waży na przykład na wadze kuchennej.
  • Próby powtarza się tak długo, aż uzyskany wynik będzie odpowiadał wielkości zalecanej przez producenta (kg/m2). Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem nawozów.

Wariant 2.

Prawidłowe ustawienie siewnika do nawozu można określić też w inny sposób, który wymaga jednak nieco wyliczeń. Dane wyjściowe to powierzchnia próbna 2 m2, szerokość siewu 50 cm i zalecana dawka nawozu 30 g/m2. Z tego wynika, że przy optymalnym ustawieniu odważona porcja 60 g powinna wystarczyć dokładnie na 4 m bieżące siewu.

Jeśli zbiornik siewnika nawozu opróżni się przed końcem czterometrowej drogi, należy ustawienie zmniejszyć. Gdyby z kolei po przejściu 4 m nawóz pozostawał nadal niewysiany, ustawienie trzeba zwiększyć.

Aby uniknąć przenawożenia nawozami mineralnymi, dobrze jest na początku wybrać dawkę o jeden stopień niższą od zalecanej na opakowaniu. Należy zwracać uwagę na dokładność wykonania zabiegu – nie dopuszczać ani do nakładania się pasów siewu, ani do omijania fragmentów powierzchni. Jeśli nawet obsługa siewnika do nawozu nie jest zbyt skomplikowana, to pewne doświadczenie w tej pracy zawsze się przyda.

Rodzaje siewników do nawozu i ich przykładowe ceny

Siewniki ogrodowe ręczne – na kołach i bez kół

Siewniki używane wielofunkcyjnie zarówno do rozprowadzania nasion na stosunkowo dużych powierzchniach – na przykład duże trawniki przydomowe – jak i nawozów mineralnych, a także piasku i soli, są montowane na kołach. Posiadają zbiornik różnej pojemności oraz uchwyt, pozwalający na łatwe operowanie sprzętem. Największe mają pojemność kilkudziesięciu kilogramów. Wyposażone w bieg jałowy, rozsiewają nasiona albo nawóz tylko podczas jazdy do przodu.

Siewnik do nawozu przy ciągniku, a także siewnik do nawozu, rozsiewacz do nawozów, ceny i rodzaje
Jak wygląda i jakie ma rodzaje siewnik do nawozu, czyli jaki rozsiewacz do nawozów kupić

Przykładowy siewnik uniwersalny Gardena o pojemności 18 l kosztuje ok. 340 zł. Rozprowadza nawóz równomiernie i płynnie. Pozwala na ustawienie wielkości dawki na jednostkę powierzchni. Wyposażony w duże koła umożliwia pracę na każdej powierzchni.

Siewnik uniwersalny wolf garten kosztuje ok. 160 zł. Zapewnia rozprowadzenie nasion albo nawozu w sposób szybki i dokładny. Jest zasilany bateriami.

Siewniki rolnicze – rozsiewanie nasion i nawozów

Przodkowie dzisiejszych zaawansowanych technicznie maszyn rolniczych do siewu pojawili się już w II. wieku p.n.e. Umożliwiały obsianie do 7 ha pola w ciągu dnia. Pierwsze maszyny w postaci znanej obecnie zostały zbudowane po raz pierwszy w XIX wieku. Były to pierwsze niezawodne i opłacalne w użyciu siewniki.

Podczas pracy małe lemiesze tworzą bruzdy, w których są umieszczane nasiona albo nawóz. Bruzdy są ponownie zamykane wleczoną broną. Dla każdego gospodarstwa należy dobrać odpowiedni siewnik. Ceny takich maszyn są wysokie, jednak korzyści płynące z ich stosowania uzasadniają wysokie koszty zakupu. Na przykład cena siewnika VADERSTAD SPIRIT Strip Drill wynosi ok. 256000 zł.Zastosowanie siewnika ogrodowego

Ręczny albo wyposażony w koła siewnik ogrodowy to nie ciągnikowy zawieszany rozsiewacz nawozów. Łączy je przeznaczenie do równomiernego i precyzyjnego wysiewu nasion i nawozów, a różni wielkość, wydajność i cena. Siewnik ogrodowy posiada zbiornik o pojemności od kilku do kilkudziesięciu litrów, co w zupełności wystarcza na potrzeby trawnika.

Siewnik ogrodowy pełni swoją rolę zwykle w ramach pielęgnacji trawnika. Chodzi tu najczęściej o nasiona traw, nawozy mineralne do trawnika albo też aktywatory gleby i środki zwalczania mchu i chwastów. Taki siewnik nadaje się też idealnie do zakładania coraz bardziej popularnej łąki kwietnej w ogrodzie. Zimą zaś można siewnik wykorzystać do rozsiewania piasku i soli na oblodzonych powierzchniach. Zaletą siewnik ogrodowego jest łatwość obsługi oraz niezbyt wygórowana cena.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny