Silikon akrylowy a może akryl silikonowy?

Silikony to materiały, które tworzą sprężystą i odporną na działanie wilgoci spoinę. Używa się ich do tego, by uszczelnić wszelkie szczeliny w środowisku mokrym. Uszczelniacz akrylowy ma odwrotne zastosowanie – używa się go do zasłonięcia pęknięć i rys w ścianach i sufitach. Silikon akrylowy natomiast jest połączeniem cech jednego i drugiego produktu.

Akryl silikonowy i silikon akrylowy to więc dwie nazwy tego samego produktu. Dzięki połączeniu obu składników i właściwości jednego i drugiego spoiwa, jest to najbardziej wszechstronny produkt używany do bardzo wielu prac w domu. Wyróżnia się szybkością schnięcia, jest odporny na działanie grzybów, a nawet na długotrwałe działanie wilgoci. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o silikonach i akrylach.

Zastosowanie silikonu akrylowego

Akryl budowlany jest stosowany przede wszystkim do zalepiania rys i szczelin w ścianach i sufitach. Można go używać do różnego rodzaju pęknięć. Najczęściej jego zastosowanie poprzedza malowanie, ponieważ nie tylko łączy, lecz dobrze pokrywa się farbą. Uszczelniacz akrylowy to także sposób na zabezpieczenie muru. Te właściwości przejmuje po nim silikon akrylowy. Równocześnie, podobnie jak silikon budowlany, może być używany do płytek ceramicznych, uszczelniania okien czy urządzeń sanitarnych.

Ponadto jeszcze silikon akrylowy nadaje się do wypełniania ubytków na styku ścian i parapetów, listew czy schodów. Wypełnianie szczelin między płytami g-k, a także zabezpieczania pianek poliuretanowych przed promieniowaniem słonecznym. Można także zastosować go w urządzeniach kanalizacyjnych, wentylacyjnych czy chłodniczych. Ponieważ ma bardzo szerokie zastosowanie, nadaje się do różnych powierzchni i materiałów. Za pomocą silikonu akrylowego łączy się ze sobą konstrukcje szklane, aluminiowe i drewniane. Akryl do drewna sprawdza się świetnie, a z dodatkiem silikonu jest jeszcze bardziej bezpieczny. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu silikonu sanitarnego.

Ile schnie silikon akrylowy?

Silikon akrylowy schnie mniej więcej tyle samo co każdy inny silikon budowlany. Do stworzenia naskórka, czyli momentu pojawienia się trwałej, ale nadal delikatnej warstewki wystarczy tylko pięć minut. Jednak, ile schnie silikon akrylowy do całkowitego wysuszenia? Najczęściej producenci podają czas 24 godzin.

Wszystko jednak zależy od temperatury. Silikon akrylowy, jak każdy inny silikon czy akryl budowlany, nie może być używany w temperaturze wyższej niż 35˚C. W tak wysokiej temperaturze silikon nie będzie wysychał, tylko raczej roztapiał się. Dlatego w bardzo upalne dni lub na rozgrzaną powierzchnię nie powinno się go stosować.

Silikon akrylowy – długa lista zalet

Silikon akrylowy jest jednym z najbardziej uniwersalnych produktów, dlatego wiele osób obawia się, że nie będzie skuteczny. Jeśli coś jest do wszystkiego, to tak naprawdę jest do niczego? W tym wypadku ta teoria się nie sprawdza i silikon akrylowy ma naprawdę bardzo wiele zalet. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, czym usunąć silikon?

Najważniejszą z nich jest malowanie – świetnie pokrywa się farbą i nie widać różnicy, między ścianą a smużką silikonu. Po drugie jest bardzo elastyczny. Odporność na pleśnie, grzyby i wilgoć sprawia, że nadaje się do płytek ceramicznych w łazience, zastępuje silikon sanitarny, można także zastosować go także na zewnątrz. Jest odporny na korozję i stosunkowo łatwo schodzi. Najczęściej jest to silikon bezbarwny, dzięki czemu jest praktycznie niewidoczny między płytkami czy przy urządzeniach sanitarnych.

Silikon akrylowy lub akryl silikonowy w pistolecie oraz jego zastosowanie, polecani producenci, rodzaje oraz opinie o produktach
Silikon akrylowy - zastosowanie, producenci, opinie, ceny, porady

Silikon akrylowy – przegląd oferty znanych producentów

Silikon akrylowy można kupić we wszystkich sklepach typu dom i ogród, jest dostępny często także w supermarketach. Ich ceny są dość podobne, ale warto zwrócić uwagę na kolor, czas schnięcia czy maksymalną temperaturę aplikacji.

Porównanie silikonów różnych marek

Marka i nazwa

Kolor

Czas schnięcia

Temperatura aplikacji

Cena za opakowanie z kartuszem

Soudal Silikon Uniwersalny

Silikon bezbarwny

Do 24 h

Max 30 ˚C

13,98 zł

Tytan Silikon Akrylowy

Silikon biały

Do 24 h

5-40 ˚C

16,48 zł

Sopro Silicon

Kremowy

Do 24 h

Max 35 ˚C

37,79 zł

Mapei Mapefelx AC4 Akryl

Silikon biały lub szary

Do 24 h

5-50 ˚C

14,27 zł

Najbardziej znana marka silikonu akrylowego to bez wątpienia Tytan. Jest to silikon biały, który można nakładać w dość wysokiej temperaturze – aż do 40 stopni, dlatego dobrze sprawdzi się na przykład w pobliżu okien. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o uszczelnianiu w domu.

W swojej ofercie tego rodzaju produkty mają także bardzo znane marki, które zajmują się przede wszystkim tworzeniem chemii budowlanej. Silikon Mapei to także świetne rozwiązanie, tym bardziej, że jest dość tani w porównaniu z innymi ofertami. Silikon Mapei jest na tyle wodoszczelny i odporny na rozwój grzybów, że można używać go nawet w kabinach prysznicowych i na pływalniach.

Równie świetnie jako silikon sanitarny sprawdza się Sopro. To mniej znana marka, jednak jej silikony są bardzo wysokiej jakości. Niestety, mają kremowy kolor, który nie wszystkim odpowiada.

ikona podziel się Przekaż dalej