Silikon bezbarwny – rodzaje silikonu

Nie jest łatwo wymienić wszystkie rodzaje silikonu. W zasadzie dzieli się on na dwie podstawowe kategorie – kwaśny i neutralny. Każda z nich ma jeszcze swoje podkategorie związane z zastosowaniem, które wynika z dodatku kolejnych, dodatkowych składników.

Najczęściej stosowany jest silikon uniwersalny. Nadaje się do bardzo wielu różnych prac, sprawdza się zwłaszcza przy remontach. Jeśli jednak potrzebujesz bardziej skomplikowanego działania, potrzebny jest silikon specjalistyczny. Bardzo często wykorzystuje się silikon sanitarny, czyli odporny na działanie pleśni, grzybów i wilgoci. Jest trwale elastyczny i wykazuje przyczepność do wielu materiałów – szkła, ceramiki, PCV, kamienia, niektórych metali. Podobne zastosowanie ma silikon hydrauliczny.

Można także znaleźć inne rodzaje silikonu. Kamieniarski, który nadaje się do zastosowania na zewnątrz, dekarski czy do konstrukcji szklanych, a także o podwyższonym stopniu higieny, czy tak zwany akryl sanitarny (silikon akrylowy), o zwiększonej szybkości schnięcia. Tak naprawdę do każdego zastosowania możesz znaleźć idealny rodzaj silikonu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o silikonach i akrylach.

Zalety i zastosowanie silikonu bezbarwnego

Silikon ma naprawdę bardzo wiele zastosowań. Przede wszystkim jest trwale elastyczny, dzięki czemu dobrze znosi wszelkie rozprężania pod wpływem zmian temperatur. To sprawia, że można zastosować go w bardzo wielu miejscach. Ma także działanie przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Silikon bezbarwny ma ogromną przewagę nad białymi produktami – jest po prostu praktycznie niewidoczny. To sprawia, że zastosowanie go na przykład na płytkach czy przy umywalce nie szpeci łazienki. Odporny na wilgoć i temperaturę, w zależności od rodzaju może być stosowany wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Silikon hydrauliczny czy sanitarny jest wykorzystywany przede wszystkim w łazienkach. Służy do uszczelnienia sprzętów AGD, kładzie się go w rogach przy wannie, na brzegu umywalki czy uszczelnia się nim różne konstrukcje. Jednak to nie wszystko. Ponieważ silikon uniwersalny łączy się ze wszystkimi materiałami, można za jego pomocą przymocować blat do ściany, nadaje się także do uszczelniania murków, wzniesionych z cegieł czy metalu konstrukcji. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu silikonu sanitarnego.

Silikon bezbarwny – producenci i wybór

Silikon bez żadnego koloru możesz kupić w każdym sklepie z materiałami budowlanymi. Na rynku jest ich naprawdę bardzo wiele – produkcją silikonu zajmuje się wielu producentów. Na dodatek mnogość rodzajów powoduje, że na marketowych półkach jest ich naprawdę mnóstwo.

Silikon jest produkowany zarówno przez mniej, jak i bardziej znane marki. Oczywiście możesz kupić silikon Mapei czy Knauf, możesz jednakże skusić się także na produkty mniej znanych producentów. W zasadzie nie ma to znaczenia – sprawdź tylko, jakie są właściwości danego preparatu, w jakiej temperaturze można go stosować i czy nadaje się do twoich potrzeb. Silikon czy akryl sanitarny mogą mieć różne czasy schnięcia, na to także warto zwrócić uwagę.

Silikon bezbarwny – ceny i opinie

Cena silikonu jest najczęściej bardzo podobna, niezależnie od marki. Nie jest tak, że silikon Mapei będzie kosztował znacznie więcej niż produkt małej, nieznanej firmy. Cena jest uzależniona od kilku czynników – silikon uniwersalny może być tańszy niż specjalistyczny (na przykład silikon sanitarny), znaczenie może mieć także sposób aplikacji i rodzaj opakowania. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, czym usunąć silikon?

Ceny silikonu różnych marek w marketach budowlanych

Marka

Rodzaj

Cena*

Soudal

Silikon sanitarny neutralny

23,99 zł

Atlas

Silikon sanitarny transparentny 000

26,98 zł

Ceresit

Silikon sanitarny

23,98 zł

Axton

Silikon uniwersalny

24,75 zł

Mapei

Seria Mapesil AC

26,98 zł

*Uśrednione ceny ze sklepów Castorama, Leroy Marlin i OBI.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny