Silikon do uszczelek samochodowych potrzebny co roku

Uszczelki samochodowe to najbardziej delikatne elementy każdego pojazdu. Na dodatek ciągle są narażone na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego też właśnie są bardzo podatne na uszkodzenia i wymagają specjalnej pielęgnacji. Ich zadaniem jest ochrona samochodu, by woda nie dostawała się do wewnątrz przez drzwi, okna i klapę bagażnika.

Zniszczone uszczelki samochodowe są od razu widoczne. Nie prezentują się najlepiej, poza tym mogą być bezpośrednią przyczyną korozji. Na dodatek czasami same chłoną wodę, która zimą zamarza… co sprawia, że nie możesz otworzyć drzwi i dostać się do własnego samochodu. Odpowiedni preparat lub smar do uszczelki samochodowej należy więc nakładać regularnie, co najmniej raz w roku zimą, a najlepiej jeszcze częściej. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o silikonach i akrylach.

Konserwacja uszczelek samochodu

Do pielęgnacji samochodowych uszczelek używa się woskowych lub silikonowych preparatów. Niektórzy sięgają po glicerynę lub zwykłą kosmetyczną wazelinę, jednak guma ich nie wchłania i uszczelki będą brudzić ubrania. O wiele lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po specjalistyczne środki, które zabezpieczą uszczelki.

Wosk i silikon to najlepsze zabezpieczenie. Są śliskie i wodoodporne, a na dodatek zapobiegają zamarzaniu. Silikon jest zdecydowanie częściej stosowany ze względu na łatwość rozprowadzania. Jest bardzo wiele rodzajów preparatów tego typu. Mają różną formę, nakładając je należy się kierować wskazówkami producenta. Zawsze jednak przed rozpoczęciem pielęgnacji trzeba dokładnie obejrzeć wszystkie uszczelki, usunąć z nich piasek i zabrudzenia mokrą ściereczką, a następnie wytrzeć do sucha lub pozostawić do wyschnięcia. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu silikonu sanitarnego.

Silikon do uszczelek i inne preparaty tego typu

Jest bardzo wiele produktów silikonowych, które służą do konserwacji uszczelek. Silikon do uszczelek samochodowych może mieć formę sprayu, który rozpyla się z niewielkiej odległości. Może także być dostępny w sztyfcie – wygląda trochę jak klej biurowy, bardzo łatwo się go rozprowadza. Silikon w sprayu to dobre rozwiązanie także do konserwacji innych elementów gumowych, nie tylko w samochodzie. Preparaty działają identycznie, dlatego wybór powinien być podyktowany wyłącznie względami praktycznymi.

Bardzo popularny jest silikonowy smar do uszczelek samochodowych, który nakłada się za pomocą ściereczki. Smar do uszczelek samochodowych jest tłustą substancją i niestety czasami brudzi ubrania podczas wysiadania z samochodu.

Jeśli uszczelka już ulegnie uszkodzeniu, wszystkie braki można wypełnić. Uszczelka w sprayu to preparat, który pozwala lepiej uszczelnić gumowe, metalowe lub wykonane z PCV elementy, także w samochodzie. Jednak warto wiedzieć, że uszczelka w sprayu to raczej rozwiązanie na krótko. Każda uszkodzona uszczelka powinna zostać jak najszybciej wymieniona, zwłaszcza zimą.

Polecane silikony i akcesoria

Silikon i smar do uszczelek samochodowych – produkty i opinie

W każdym dużym markecie czy sklepie motoryzacyjnym znajdziesz bardzo wiele różnego rodzaju silikonów do uszczelek samochodowych w różnej formie. Preparaty różnią się przede wszystkim sposobem zastosowania i możliwością użycia. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, czym usunąć silikon?

Najbardziej popularny jest silikon w sprayu K2. Jest łatwy w zastosowaniu i na dodatek nie pachnie, co jest bardzo dużym plusem. To czysty silikon, nie zawiera żadnych smarów czy innych substancji brudzących, jest więc bezpieczny dla tapicerki i dla ubrań. Silikon K2 ma bardzo szerokie zastosowanie, nadaje się nie tylko do elementów gumowych, lecz także szuflad, zawiasów czy żaluzji i innych tego rodzaju miejsc.

Na uwagę zasługuje także smar silikonowy Wűrth. To świetny preparat przeciw zamarzaniu uszczelek, ponieważ ma silne właściwości wypierające wodę. Ten smar silikonowy nadaje się do różnego rodzaju uszczelek, także w drzwiach w domu, oknach i tym podobne.Warto także zwrócić uwagę na preparaty w sztyfcie. Są zdecydowanie najłatwiejsze do rozprowadzania. Dużą popularnością cieszy się Sonax Sztyft do uszczelek gumowych, który ma działanie konserwujące. Nie dość, że intensywnie chroni przed wodą, to jeszcze zapobiega kruszeniu się pękaniu. Dzięki temu na długo utrzymuje uszczelki samochodowe w dobrym stanie. Drugim takim produktem jest sztyft Rubber Care Stick marki Turtle. Podobnie skuteczny, jest wygodny w zastosowaniu. Nadaje się także do zabezpieczania uszczelek w lodówce. Zimą zapobiega zamarzaniu, latem chroni przed wysychaniem i pękaniem. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o uszczelnianiu w domu.

Porównanie cen różnego rodzaju silikonów do uszczelek samochodowych

Marka i nazwa

Forma

Cena

K2 Perfect SIL

spray

7 zł

Wűrth Smar silikonowy

spray

70 zł

Sonax Sztyft do uszczelek gumowych

sztyft

10 zł

Turtle Rubber Care Stick

sztyft

12 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny