Silikony i akryle - rodzaje, producenci, zastosowanie, porady

Silikony i akryle budowlane to substancje wykorzystywane w pracach remontowych i wykończeniowych. Oznacza to, że znajdują zastosowanie na każdym placu budowy. Mimo wyraźnych podobieństw nie są to takie same preparaty. Dlatego też opiszemy najpopularniejsze z nich. Wskażemy też różnice dzielące akryle budowlane i silikony bezbarwne czy jakiekolwiek inne. Odpowiemy też na pytanie, czym usunąć silikon.

Silikony uniwersalne i silikon wysokotemperaturowy

Silikony to tworzywa sztuczne w większej części składające się z polimerów nieorganicznych. Pozostałe składniki to między innymi przeciwutleniacze czy substancje pleśniobójcze i grzybobójcze. Można podzielić je na kwaśne i neutralne. Silikon sanitarny czy silikony uniwersalne mają rozmaite zastosowania. Najczęściej służą do klejenia płytek ceramicznych, tworzyw sztucznych i szyb. Oprócz tego są znakomitym uszczelnieniem armatury sanitarnej. Jako, że po zaschnięci są elastyczne, tworzą ruchome połączenia na przykład ram okiennych ze ścianą. Trzeba tylko wiedzieć jak kłaść silikon. Za nami część zastosowań, kolejne wymienimy przy okazji konkretnych odmian silikonu.

Wspomniany już silikon sanitarny najczęściej należy do grupy kwaśnych, lecz zdarzają się wersje neutralne. Zazwyczaj wykorzystuje się go w pomieszczeniach o sporej wilgotności takich jak kuchnia czy łazienka. Silikon sanitarny służy przede wszystkim do uszczelniania miejsce przy wannach, umywalkach, muszlach. Można nim łączyć takie materiały jak PCV, stal oraz aluminium. Opisywana wersja ma w swoim składzie środki grzybobójcze i pleśniobójcze. Jeśli zaś chodzi o silikony uniwersalne, sprawdzają się, jako elastyczne połączenia pomiędzy różnymi materiałami. Nie wszystkimi, bowiem nie nadają się do spajania PCV i metali. Do tego potrzebne są silikony do tworzyw sztucznych.

Ciekawą odmianą jest silikon wysokotemperaturowy. Jak już nazwa wskazuje jest odporny na wysokie temperatury. Do tego nie szkodzą mu oleje, smary itp. Dzięki temu silikon wysokotemperaturowy jest stosowany do uszczelniania przewodów kominowych i kotłów grzewczych. 

Poza nim na rynku odnajdziemy silikon do uszczelek(samochodowych i innych), szklarski, kamieniarski, dekarski. Dostępne są też silikony bezbarwne lub kolorowe. Firmy zajmujące się produkcją tego spoiwa to między innymi Soudal, Tytan, PSB i Ceresit.

Akryle budowlane

Akryl szpachlowy czy jakikolwiek inny to zupełni inny materiał niż na przykład silikony bezbarwne. Przede wszystkim jest znacznie mniej odporny na wilgoć. Dlatego też przeważnie używa się go wewnątrz budynku. Akryl jest odporny na promieniowanie UV oraz mróz. Co ważne nie wydziela żadnego zapachu i jest w pełni bezpieczny dla otoczenia. Silikon do uszczelek czy wiele innych odmian nie nadaje się do malowania. Tymczasem akryl może być z powodzeniem pokrywany farbą. Jego zaletą jest też to, że przyczepia się do różnych materiałów budowlanych.

Akryl szpachlowy czy inne odmiany, ma szerokie zastosowanie. Nadaje się do wypełniania ubytków w takich materiałach jak beton, cegły, tynki oraz drewno. Wykorzystuje się, więc go do drobnych napraw poprzedzających malowanie. Akrylem możemy uszczelniać ramy okienne i drzwiowe. Sprawdzi się też przy łączeniu płyt kartonowo-gipsowych. Można też zabezpieczać nim pianki poliuretanowe. Widać, więc dokładnie, że akryl szpachlowy i inne odmiany to uniwersalne materiały. Teraz czas na inną substancję a mianowicie silikon akrylowy.

Silikon akrylowy to połączenie dwóch wcześniej opisywanych materiałów. Oferuje najlepsze cechy obu substancji. Jest odporny na działanie wilgoci a jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie by był malowany. Może pochwalić się właściwościami grzybobójczymi i pleśniobójczymi. Do tego za jego pomocą zamaskujemy nierówności podłoża. Silikon akrylowy jest przy tym wszystkim uniwersalny. Sprawdzi się, jako uszczelnienie armatury sanitarnej, systemów kanalizacyjnych i wentylacyjnych. Za jego pomocą łączymy szklane, aluminiowe i drewniane elementy.

Jak kłaść silikon? Czym usunąć silikon?

Odpowiedzi na te pytania są ważna, niezależnie od tego czy w użyciu mamy silikon do uszczelek czy jakikolwiek inny. Zatem jak kłaść silikon? Po pierwsze, uszczelniane miejsce należy dokładnie oczyścić, osuszyć i odtłuścić. Oczywiście usuwamy pozostałości po poprzednio aplikowanym uszczelniaczu. Czym usunąć silikon? Pierwszą warstwę ściągamy za pomocą ostrego noża, tak by nie zarysować podłoża. Na pozostałości nanosimy specjalny preparat do usuwania silikonu. Gdy miejsce jest już czyste, za pomocą pistoletu aplikujemy nową warstwę uszczelnienia. Ostatnim krokiem jest wygładzenie szczeliny specjalną szpachelką.