Mapei – charakterystyka i zastosowanie silikonów

Silikon sanitarny Mapei jest produktem wchodzącym w skład gamy chemii budowlanej przeznaczonej do montażu m.in. płytek ceramicznych. Obecnie w ofercie znajdują się trzy wiodące silikony, które różnią się między sobą właściwościami, sposobem nakładania, a także zastosowaniem. Dlatego warto zapoznać się z charakterystyką poszczególnych silikonów, aby dokonać właściwego wyboru do zaplanowanych prac montażowych lub remontowych.

Lista silikonów dostępnych w ofercie firmy Mapei:

  • MAPESIL AC – silikon sanitarny bezrozpuszczalnikowy, który przeznaczony jest do uszczelniania płytek ceramicznych, a także kamienia naturalnego. Wzornik obejmuje 27 kolorów, w tym także silikon transparentny. Silikon Mapei powinien być nakładany przy pomocy pistoletu. Uszczelniacz wyróżnia się współczynnikiem twardości wg Shore’a na poziomie 20, a także minimalną emisją VOC. Moduł sprężystości przy wydłużeniu 100% wynosi 0,35 N/mm². Dostępne kolory: biały, Manhattan 2000, srebrny, tytan, szary, antracyt, czarny, jaśmin, wanilia, beż 2000, koral, karmel, brąz, cynamon, czekolada, ceglasty, żółty, magnolia, malwa, fiolet, krokus, turkus, niebieski, mięta, zielony, turmalin, brzoskwinia, orzech, oliwka i granat.
  • MAPESIL LM – silikon sanitarny Mapei przeznaczony do uszczelniania dylatacji. Jest to produkt, który także powinien być nakładany przy pomocy pistoletu. Współczynnik twardości wg Shore’a w tym przypadku wynosi 21. Produkt również wyróżnia się bardzo niską emisją VOC. Moduł sprężystości przy wydłużeniu 100% wynosi 0,35 N/mm². Jeżeli chodzi o wzornik, to dostępnych jest 9 kolorów, w tym również silikon sanitarny transparentny. Dostępne kolory: biały, Manhattan 2000, tytan, szary, antracyt, czarny, jaśmin, beż 2000. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o silikonach i akrylach.
  • PRIMER FD – jest to produkt, który nakłada się przed uszczelniaczami, w celu zwiększenia ich przyczepności. Silikon sanitarny można aplikować godzinę po nałożeniu tego preparatu. Wzornik kolorów obejmuje tylko jeden odcień, który określa się jako transparentny żółty. Preparat powinien być nakładany przy pomocy pędzla.

Silikon Mapei – przykładowe ceny

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny silikonów Mapei:

Przykładowe silikony Mapei i ich ceny

Nazwa produktu

Cena

Silikon Mapei AC 310 ml, różne kolory

21,50 zł

Silikon sanitarny Mapesil AC Manhattan

29,97 zł

Silikon sanitarny Mapei LM masa uszczelniająca 310 ml, szary

31,55 zł

Kolorowe silikony Mapesil AC Karmel 310 ml

20,47 zł

Kolorowe silikony Mapesil AC Czekolada 280 ml

23,50 zł

Kolorowe silikony Mapesil Jaśmin 310 ml

25,95 zł

Fuga silikonowa Mapei Mapesil AC Turkus

28,00 zł

Fuga silikonowa Mapei AC różne kolory

27,50 zł

Silikon Mapei z pistoletem do silikonu oraz silikon sanitarny mapei i kolorowe silikony, a także ich ceny i zastosowanie silikonów Mapei
Silikony Mapei – przegląd oferty, opinie, ceny, zastosowanie

Polecane silikony i akcesoria

Firma Mapei jest wiodącym producentem na polskim rynku, jeżeli chodzi o chemię budowlaną. Jednak wysoka jakość produktów nie przysłania atrakcyjności ceny. Silikon uniwersalny możemy zakupić już za ok 20-30 zł za jedną buteleczkę. Dodatkowym atutem preparatu jest jego zadowalająca wydajność oraz trwałość. Szerokie zastosowanie uszczelniaczy silikonowych pozwala na ich wykorzystanie w kabinach prysznicowych, przy umywalkach, wannach, a także innych elementach wymagających uszczelnienia. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu silikonu sanitarnego.

Czym usunąć silikon?

Jeżeli w kabinach prysznicowych, przy umywalkach lub zlewozmywakach zamierzamy wymienić uszczelniacz, warto dowiedzieć się czym usunąć silikon bez szkody dla płytek ceramicznych. Okazuje się, że ta czynność nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi. W zupełności wystarczy nożyk do cięcia płyt kartonowo-gipsowych. Warto jednak zachować precyzję, aby nie doszło do uszkodzenia płytek ceramicznych. Nie jest to jedyne rozwiązanie na to, czym usunąć silikon. Ponieważ takich możliwości możemy doszukiwać się również w chemii budowlanej. Są specjalne preparaty, które rozpuszczają stary silikon uniwersalny zarówno w kabinach prysznicowych, przy zlewozmywakach, jak i też w każdym innym miejscu. Po rozpuszczeniu silikonu należy usunąć go przy pomocy zwykłej szpachelki.

Po dokładnym wyczyszczeniu uszczelniacza możemy nałożyć nowy silikon uniwersalny. Może to być wspomniana wcześniej fuga silikonowa Mapei w wybranym przez siebie kolorze. Należy tylko pamiętać o tym, aby stosować konkretne preparaty według zaleceń producenta. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, czym usunąć silikon?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 84,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny