Siłowniki pneumatyczne w przemyśle
Siłownik pneumatyczny to niepozorne urządzenie mechaniczne, które odgrywa bardzo istotną rolę we współczesnym przemyśle. Szacuje się, że nawet 9-10% wszystkich napędów to właśnie napędy pneumatyczne, w których ważną rolę pełni siłownik. To on wykorzystuje sprężone powietrze w celu uzyskania siły potrzebnej do wprawienia w ruch maszyn oraz urządzeń. Jak dokładnie działa siłownik pneumatyczny? Jakie są jego najważniejsze rodzaje? Jakie zastosowanie posiada? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania.
Czym jest siłownik pneumatyczny?
Siłownik pneumatyczny jest urządzeniem mechanicznym odpowiedzialnym za wytwarzanie siły niezbędnej do wprawienia w ruch elementów roboczych maszyn i urządzeń. Medium, z którego siłownik pozyskuje energie jest sprężone powietrze generowane przez kompresor i dostarczane do siłownika z pomocą przewodów, złączy i zaworów, które w skrócie możemy nazwać systemami odpowiedzialnymi za kierunek przepływu i ciśnienie sprężonego powietrza. Napędy wykorzystujące siłowniki pneumatyczne nie generują zanieczyszczeń, a ponadto są bardzo ekonomiczne i niezawodne. Potrafią działać bez zarzutu przez wiele lat intensywnej eksploatacji.
Zasady działania siłowników pneumatycznych są bardzo proste. Kompresor generuje sprężone powietrze, które jest oczyszczane oraz uzdatniane do pracy. Następnie, powietrze płynie przez układ odpowiedzialny za sterowanie kierunkiem i ciśnieniem powietrza. Są to różnorodne zawory, przewody oraz złącza. W ten sposób powietrze trafia do siłownika. Siłownik pneumatyczny wykorzysta energię obecną w sprężonym powietrzu i przełoży ją na siłę potrzebną do napędzenia elementów roboczych. Ze względu na specyfikę ruchu, siłowniki pneumatyczne możemy podzielić na różne rodzaje.
Rodzaje siłowników pneumatycznych
Siłowniki pneumatyczne możemy podzielić na różne rodzaje ze względu na specyfikę ruchu roboczego, elementy robocze, jak również występowanie tłoczyska. Na początek rodzaje siłowników pneumatycznych ze względu na specyfikę ruchu. Wśród nich możemy wymienić: siłowniki liniowe (jednostronnego działania i dwustronnego działania), siłowniki kątowe, a także siłowniki krzywoliniowe. Ze względu na elementy robocze odpowiedzialne za przekazywanie energii, możemy wyróżnić: Siłowniki tłokowe, nurnikowe, membranowe, mieszankowe, workowe i dętkowe. Do najpopularniejszych zaliczają się bez wątpienia siłowniki tłokowe.
W siłownikach pneumatycznych występuje zazwyczaj tłoczyska siłownika, które są tutaj elementem wykonawczym. Są to właśnie siłowniki tłoczyskowe. Jednakże warto wspomnieć o tym, że tłoczysko można zastąpić specjalnym wózkiem. Wówczas mamy do czynienia z siłownikiem beztłoczyskowym. Wybór zależy w dużej mierze od konkretnego zastosowania. Biorąc jednak pod uwagę różnorodne siłowniki pneumatyczne rodzaje, znacznie łatwiej jest dobrać siłownik, który zagwarantuje oczekiwaną specyfikę oraz parametry pracy.
Zastosowanie siłowników pneumatycznych w przemyśle
Siłowniki pneumatyczne mają na celu wprowadzić w ruch elementy robocze maszyn i urządzeń. W związku z tym, znajdują wszechstronne zastosowanie w przemyśle, zwłaszcza na liniach produkcyjnych, jak również liniach transportowych. Są wykorzystywane w narzędziach pneumatycznych, takich jak chociażby wiertarki, klucze udarowe czy wkrętarki. Okazują się niezastąpione w wielu zakładach pracy we wszystkich gałęziach przemysłu, jako iż cechują się wysoką efektywnością i niezawodnością.
Z powodzeniem mogą zastępować inne rodzaje napędów. Siłowniki pneumatyczne mogą być wykorzystywane w przestrzeniach zamkniętych, a także takich, gdzie zachodzi większe ryzyko zapłonu lub eksplozji. Jeśli zatem nie ma możliwości zapewnienia energii elektrycznej lub jest to niebezpieczne, wówczas siłownik pneumatyczny stanie się odpowiednią alternatywą. Siłowniki pneumatyczne w przemyśle pozwalają także usprawnić proces obróbki, zapewniając operatorom wygodne stanowisko pracy, czego dobrym przykładem będą stoły obrotowe zasilane sprężonym powietrzem.
Jakie zalety posiada napęd pneumatyczny?
Warto zwrócić uwagę na zalety, które decydują o tym, że siłowniki pneumatyczne znajdują tak wszechstronne zastosowanie we współczesnym przemyśle. Jest to konstrukcja bardzo prosta i nieskomplikowana zarówno w budowie, jak i obsłudze. Biorąc pod uwagę, że czynnikiem napędzającym jest tutaj sprężone powietrze, takie siłowniki nie generują zanieczyszczeń, a co za tym idzie, mogą być stosowane w zamkniętych przestrzeniach. Mogą zastąpić siłowniki elektryczne w miejscach, gdzie nie ma możliwości doprowadzenia energii lub byłoby to niebezpieczne.
Wysokie bezpieczeństwo to kolejna zaleta, która charakteryzuje siłowniki pneumatyczne. Są one neutralne dla środowiska, a zarazem komfortowe dla obsługi. Tutaj jednak ważną rolę odgrywają tłumiki hałasu, które redukują donośny dźwięk odpowietrzania układu. Siłownik pneumatyczny może działać w bardzo trudnych warunkach pracy, ponieważ dobrze znosi niskie, jak i wysokie temperatury. Może obsługiwać sprężone powietrze pod bardzo wysokim ciśnieniem, rzędu kilkudziesięciu barów. Plusem jest także to, że siłowniki pneumatyczne są ogólnodostępne na naszym rynku.
Jakie parametry decydują o zastosowaniu siłownika?
Wybierając siłownik pneumatyczny należy zwrócić uwagę na to, jaka jest średnica tłoka, a także maksymalny skok siłownika. Kolejną istotną kwestią jest ciśnienie robocze, z jakim będzie pracował wybrany siłownik powietrzny. Na podstawie średnicy tłoka oraz ciśnienia roboczego można określić siłę, jaką będzie w stanie wytworzyć siłownik. Siłę tą dzielimy na pchającą oraz ciągnącą. A zatem, przy wyborze siłownika należy wziąć pod uwagę, ile siły będzie potrzebne, aby uzyskać określoną specyfikę ruchu. Inne siłowniki pneumatyczne znajdą zastosowanie w przypadku zaawansowanych linii produkcyjnych, a inne w przypadku poręcznych narzędzi pneumatycznych.
Istotną kwestią jest również konkretne zastosowanie i specyfika ruchu, jaki trzeba uzyskać. Jak już mówiliśmy, na rynku dostępne są różnorodne rodzaje siłowników pneumatycznych, a każdy z nich odznacza się nieco inną budową i konkretnym zastosowaniem. Duża różnorodność ułatwia dowolne projektowanie i budowanie efektywnych układów pneumatycznych. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, jakie normy i standardy spełnia wybrany model siłownika powietrznego.
Gdzie można kupić sprawdzone siłowniki pneumatyczne?
Ważną zaletą układów pneumatycznych jest dostępność części i komponentów, które można bez trudu zamówić przez Internet. Świetnym przykładem jest sklep online Pneumatig, w którym można znaleźć siłowniki, kompresory, zawory, złącza, przewody oraz inne elementy związane z pneumatyką.
Warto zauważyć, że Pneumatig od 10 lat jest cenionym w branży producentem siłowników pneumatycznych. Są one doceniane ze względu na najwyższą jakość wykonania, niezawodność oraz wysoką efektywność pracy utrzymującą się w dłuższym okresie czasu. Sklep Pneumatig jest zatem odpowiednim miejscem dla osób, które chcą pozyskać siłowniki oraz inne elementy układów pneumatycznych.
artykuł sponsorowany