Jak się przygotować do zdobycia środków na remont?

Jedną z najważniejszych zasad jest, by nie przystępować do remontu bez uprzedniego oszacowania jego całkowitych kosztów. Przed wykonaniem pierwszych prac warto się dokładnie zastanowić, zrobić dokładny kosztorys i ocenić ile środków będziemy w stanie pokryć z własnego, domowego budżetu. Najłatwiejszym sposobem na stworzenie kosztorysu jest skorzystanie z Kalkulatorów Budowlanych. Z ich pomocą nie tylko oszacujemy koszty wszystkich prac, ale również dowiemy się, jakie inne ewentualne wydatki wziąć pod uwagę przy planowaniu remontu.

Dopiero po sporządzeniu kosztorysu możemy przystąpić do pierwszych prac remontowych, bądź zabrać się za zaciąganie pożyczki.  Warto pamiętać, że osoby rozpoczynające remont bez uprzedniego, realnego ocenienia jego kosztów są narażone na zatrzymanie remontu w samym środku prac ze względu na brak środków. W takim przypadku, jedynym rozwiązaniem będzie już tylko zaciągnięcie szybkiej pożyczki gotówkowej, która jest jednym z najmniej opłacalnych źródeł finansowania remontu.

Pożyczka hipoteczna

Pożyczka hipoteczna jest dobrym rozwiązaniem dla osób, którym nie zależy zbytnio na czasie. Zdobycie pieniędzy może trwać kilka tygodni i wiązać się z koniecznością wypełnienia wielu dokumentów. Jednak zaletą tego rozwiązania jest stosunkowo niska kwota oprocentowania (około 5% w skali roku) oraz możliwość pożyczenia większej kwoty. 

Z tych powodów pożyczka hipoteczna jest szczególnie opłacalna w przypadku większych prac remontowych oraz w sytuacji, gdy nie posiadamy żadnego wkładu własnego. Podstawowym warunkiem uzyskania pożyczki hipotecznej jest własność bądź współwłasność do nieruchomości, która ma być remontowana, a minimalna wysokość pożyczki hipotecznej to najczęściej około 10 tysięcy złotych.

Udzielenie pożyczki hipotecznej wiąże się z koniecznością wypełniania wielu formalności. Trzeba między innymi wycenić zastawianą nieruchomość, dostarczyć odpisy z ksiąg wieczystych i potwierdzenia osiąganych dochodów.

Pożyczka hipoteczna nie musi mieć ściśle określonego celu. Zatem jeśli remont okaże się tańszy, wówczas możemy przeznaczyć pozostałe środki na inny, dowolnie wybrany cel. Generalnie pożyczkę hipoteczną można brać na dowolny cel, nie tylko remont mieszkania, ale również wakacje czy nowy samochód.

Kredyt gotówkowy

Kredyty gotówkowe są sposobem na bardzo szybkie i elastyczne pozyskanie środków na remont mieszkania. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, będziemy mogli liczyć na błyskawiczne otrzymanie potrzebnych pieniędzy. Jest to bardzo opłacalne dla osób, które z różnych przyczyn muszą wykonać remont w trybie ekspresowym i nie posiadają żadnego wkładu własnego.

Dodatkowym atutem takiej formy kredytu jest fakt, iż bank nie wnika, na co spożytkujemy pożyczone pieniądze, a my nie musimy być właścicielami ani współwłaścicielami nieruchomości. Procedury przyznawania kredytu gotówkowego są maksymalnie uproszczone, nie musimy przedstawiać poręczycieli, ubezpieczać nieruchomości ani martwić się o zabezpieczenia. 

Taka elastyczna i dogodna forma kredytu wiąże się oczywiście z większymi kosztami oprocentowania, które oblicza się uwzględniając: wysokość miesięcznej raty, długość spłaty zadłużenia oraz całkowitą sumę kredytu. Przeważnie oprocentowanie wynosi 15-20 % w skali roku, jednak przed zaciągnięciem takiego zobowiązania warto się dokładnie zapoznać z ofertami różnych banków. Dzięki temu będziemy w stanie wybrać najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Inne formy pozyskania środków na remont mieszkania

Poza dwoma opisanymi powyżej sposobami, środki na remont mieszkania można pozyskać również na inne sposoby. Można go sfinansować na przykład przy pomocy karty kredytowej (której spłata będzie jednak dużo bardziej kosztowna niż standardowego kredytu gotówkowego), szybkiej pożyczki od różnych firm innych niż banki (typu Provident), lub poprzez zastaw posiadanych przez nas kosztowności, na przykład w lombardzie. 

Nie polecamy jednak tych form, gdyż sumaryczne koszty całej operacji będą dużo wyższe niż w przypadku pożyczki w banku. Nie mniej te formy (poza kartą kredytową) będą jedyną formą dostępną dla osób, które z różnych powodów nie mogą się wylegitymować stałymi dochodami, na przykład z umowy o pracę.

ikona podziel się Przekaż dalej