Skrzydłokwiat - czym charakteryzuje się ta roślina doniczkowa

Skrzydłokwiat - skąd pochodzi i jaka jest jego cena

Skrzydłokwiat - Spathiphyllum, znany jest również jako skrzydłolist i jest rodzajem roślin zielnych, które zalicza się do rodziny obrazkowatych - Araceae. Do tej rodziny zaliczane są nie tylko rośliny zielne, ale także, chociaż rzadko, krzewy i rośliny żabieńcowate. Musimy wiedzieć, że do tej rodziny zalicza się aż 115 rodzajów roślin, które rozbite są na około 4025 gatunków.

Warto wiedzieć, że rośliny w tej rodzinie charakteryzują się tym, że ich kwiatostan jest w formie kolby. Dodatkowo przy kolbie możemy zauważyć także podsadki, które są w postaci spathy. Takie gatunki roślin spotykane są w stanie naturalnym przede wszystkim w lasach tropikalnych, ale możemy spotkać je również w klimacie umiarkowanym.

Jeśli chodzi natomiast o sam skrzydłokwiat trujący, warto wiedzieć, że do tego rodzaju zalicza się około 49 gatunków roślin, które pochodzą z południowej i środkowej części Ameryki, ale również południowo-wschodniej Azji i z zachodnich obszarów Oceanii. Dlatego tak ważne jest, by w trakcie uprawy, zapewnić im odpowiednie stanowisko i zadbać o to, by ziemia pod nie była jak najlepszej jakości, ponieważ w przeciwnym wypadku skrzydłokwiat nie kwitnie.

Jeśli zależy nam na tym, by w naszym domu była prowadzona uprawa skrzydłokwiatu, poza tym, jak powinna być prowadzona pielęgnacja skrzydłokwiatu i jakie choroby mogą pojawić się na roślinie, musimy wiedzieć, jaka jest orientacyjna cena za ten kwiat. Otóż koszty za skrzydłokwiaty nie są wysokie. Już w cenie około 30-35 zł, możemy zakupić skrzydłokwiat - Spathiphyllum, który będzie miał aż 75 cm wysokości.

Skrzydłokwiat - poznaj zielone kwiaty rośliny

Skrzydłokwiat to bardzo interesująca niska lub średniej wielkości roślina zielna, która charakteryzuje się wzniesioną lub płożącą krótką łodygą. Występuje jednak taki przypadek, jak Spathiphyllumm solomonense, który jest gatunkiem pnącym, który czasem tworzy rozłogi.

Z kolei owoce skrzydłokwiatów są jajowate, okrągłe lub smukłe. Występują one w postaci zielonkawych jagód, w których znajduje się od 1 do 8 nasion. Nasiona tych kwiatów są eliptyczne, podłużne, a nawet jajowate lub nerkowate. Ich barwa może być od jasnożółtego do brązowego.

Skrzydłokwiat - Spathiphyllum, ma lancetowate liście, które tworzą długą pochwę liściową. Blaszki liściowe są ostro zakończone. Jednak najważniejszym elementem jest kwitnienie, tak jak w przypadku innych kwiatów doniczkowych, jakimi są między innymi dalia ogrodowa, bratek, fiołki, czy nawet róże.

Jeśli chodzi o kwitnienie, powinniśmy wiedzieć, że na roślinach pojawiają się zielone kwiaty, a dokładniej na jednej roślinie wyrasta jeden kwiatostan w formie kolby. Pęd kwiatostanowy może być takiej samej długości, co ogonki liściowe lub nawet dłuższy od nich. Pochwa kwiatostanowa jest eliptyczna, podłużna i ostro zakończona. Jej barwa jest z reguły biała, choć możemy spotkać się z tym że kwiaty są zielone. Dodatkowo po przekwitnięciu, pochwa zaczyna wybarwiać się na zielono. Kolba zazwyczaj jest osadzona na przyrośniętej do pochwy szypule. Dodatkowo jest ona wzniesiona, cylindryczna i krótsza od pochwy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o przesadzaniu skrzydłokwiatu.

Warto wspomnieć także o tym, że skrzydłokwiat to wieloletnia i wiecznie zielona roślina zielna, należąca do hemikryptofitów. Dodatkowo skrzydłokwiaty są zapylane przez pszczoły. Roślina ta naturalnie występuje w runie leśnym wśród wilgotnych lasów równikowych, ale także w mglistych lasach. Nie można zapomnieć również o tym, że w tkankach roślin znajdują się kryształy szczawianu wapnia, przez który po ugryzieniu liści, może wystąpić pieczenie języka, skurcze, a nawet zaburzenia rytmu serca. Z tego właśnie powodu powinniśmy bardzo uważać na to, by nasze dzieci lub zwierzęta, nie ugryzły tych kwiatów doniczkowych, ponieważ może się to skończyć koniecznością wizyty u weterynarza, czy lekarza.

Skrzydłokwiat - o czym powinniśmy pamiętać podczas uprawy rośliny doniczkowej

Skrzydłokwiat - jakie wymagania mają kwiaty doniczkowe

Jeśli chcemy, by uprawa skrzydłokwiatu przebiegała bezproblemowo, powinniśmy wiedzieć, jak wygląda pielęgnacja skrzydłokwiatu, w tym podlewanie i przesadzanie skrzydłokwiatu. Jednak w pierwszej kolejności musimy zadbać o to, by stanowisko, ziemia, ale również wilgotność powietrza, były odpowiednio dobrane. Dzięki temu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że nasz skrzydłokwiat trujący, zostanie porażony przez choroby.

Wielokrotnie zdarza się tak, że zła wilgotność powietrza, stanowisko i podłoże, mogą być przyczyną tego, że skrzydłokwiat - Spathiphyllum, bez względu na odmiany, nie kwitnie, a dodatkowo żółkną liście i roślina zaczyna gnić. Z tego powodu tak istotne jest zadbanie o utrzymanie odpowiednich warunków, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju rośliny.

Mimo tego, że cena za skrzydłokwiaty nie jest wysoka, szkoda byłoby, gdyby cały wysiłek włożony w uprawę poszedł na marne. Dlatego zadbajmy o to, by roślina znajdowała się w nasłonecznionym lub lekko ocienionym miejscu, do którego będzie dochodziło rozproszone światło. Najlepszą temperaturą będzie temperatura pokojowa, choć zimą powinna ona wynosić około 16oC. Jeśli temperatura będzie niższa, nasz kwiat może być porażony przez choroby, a nawet może obumierać. Musimy także pamiętać o tym, by zachować dość dużą wilgotność powietrza. Co więcej, podłoże pod uprawę tych roślin, powinno być stale wilgotne, natomiast nie mokre.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Skrzydłokwiat - jak wygląda uprawa i pielęgnacja rośliny

Dobrze przeprowadzona uprawa i pielęgnacja skrzydłokwiatu jest bardzo istotna. Dzięki temu nie spotkamy się z takimi problemami, jak choroby wywołane złą pielęgnacją. Zacznijmy więc od bardzo ważnego elementu, jakim jest podlewanie rośliny. Tutaj warto wiedzieć, że podlewając skrzydłokwiat, musimy używać wody miękkiej o temperaturze pokojowej. Podlewanie wykonujemy w momencie, kiedy ziemia przestaje być wilgotna. Oczywiście latem, kiedy jest cieplej, będziemy musieli częściej przeprowadzać podlewanie niż zimą, kiedy temperatury powietrza nie są aż tak wysokie.

Skrzydłokwiat w doniczce w czasie kwitnienia, a także uprawa i pielęgnacja skrzydłokwiatu
Jak wygląda uprawa i pielęgnacja skrzrdłokwiatu w domu, a także jego choroby

Dodatkowo warto też pamiętać o nawożeniu. Nawożenie przeprowadza się raz na dwa tygodnie, wykorzystując do tego nawóz do roślin doniczkowych. Musimy jednak wiedzieć, że nawożenie przeprowadza się jedynie od marca do sierpnia, w przeciwnym razie mogą pojawić się choroby. Kolejnym elementem, dotyczącym pielęgnacji jest pozbywanie się kurzu z liści, ponieważ roślina skrzydłokwiat źle reaguje na zalegający kurz. Dlatego przecierajmy nasze liście lekko wilgotną ściereczką. Co więcej, raz na jakiś czas, aby utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza, warto spryskiwać liście miękką wodą. Pamiętajmy jednak, by przy dbaniu o liście roślin, nie używać żadnych środków do nabłyszczania liści.

Kolejnym bardzo ważnym elementem, którego tyczy się uprawa, jest przesadzanie skrzydłokwiatu. Tutaj powinniśmy wiedzieć, że skrzydłokwiaty przesadza się dopiero w momencie, gdy zauważymy, że ich dotychczasowa doniczka staje się zbyt mała. Wtedy do o rozmiar większej doniczki wsypujemy żyzną, próchniczą ziemię z dodatkiem torfu i do takiej doniczki wsadzamy nasz kwiat doniczkowy.

Warto wiedzieć, że wykonując przesadzanie, możemy także rozmnożyć skrzydłokwiat. Jeśli chcemy, by uprawa tych kwiatów się rozrosła, wystarczy, że podzielimy bryłę korzeniową rośliny, a sadzonki umieścimy w osobnych doniczkach. Zabieg rozmnażania jest także jednym sposobem na to, jak powinna być przeprowadzana pielęgnacja skrzydłokwiatu, bo nie dość, że otrzymamy nowe rośliny, to dodatkowo również nasze kwiaty doniczkowe zostaną w bardzo prosty sposób poddane zabiegowi odmładzającemu. Różne odmiany rośliny możemy rozmnażać co 3-4 lata.Skrzydłokwiat - jego choroby i odmiany

Jeśli już wiemy, jak powinna być przeprowadzana pielęgnacja skrzydłokwiatu, jego uprawa i podlewanie, mamy większą pewność, że cały trud włożony we właściwy rozwój kwiatów, nie pójdzie na marne. Wtedy także nie powinny pojawić się choroby, problem z tym, że roślina nie kwitnie, czy że żółkną liście. Jest to więc właściwy moment na to, by zastanowić się, jaki skrzydłokwiat trujący będzie dla nas najlepszy.

Warto wspomnieć, że skrzydłokwiat - Spathiphyllum, może występować w różnych gatunkach i odmianach, których cena może być również zróżnicowana. Jeśli chodzi o uprawę domową skrzydłokwiatów, warto wspomnieć o roślinie, jaką jest skrzydłokwiat Wallisa - Spathiphyllum wallissi. Spathiphyllum wallissi występuje w różnych odmianach, które cieszą się dużą popularnością. Należy do nich między innymi Mauna Loa, która ma delikatnie pachnące kwiaty. Dodatkowo możemy zakupić bardzo intrygujące karłowe odmiany, dorastające jedynie do około 30 cm wysokości. Innym gatunkiem jest skrzydłokwiat kwiecisty - Spathiphyllum floribundum. Spathiphyllum floribundum różni się nieco od skrzydłokwiatów Wallisa, głównie wysokością i kolorem.

Poza tym, jakie odmiany możemy wybrać, warto wiedzieć, że skrzydłokwiat może być także porażony przez choroby, przez co wielokrotnie nie kwitnie. Bardzo często powodem tego jest złe podlewanie, uprawa i pielęgnacja skrzydłokwiatu. Skrzydłokwiat trujący jest z reguły odporny na choroby, natomiast niedobór wody, może grozić tym, że jego liście zaczną opadać. Z kolei, kiedy kwiaty doniczkowe będą miały tej wody za dużo, spotkamy się z tym, że żółkną liście.

Dodatkowo powinniśmy pamiętać o tym, że jeśli wilgotność powietrza jest zbyt niska, nasz skrzydłokwiat nie kwitnie. Wtedy powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne sprzęty podnoszące wilgotność lub ustawić podstawek z wodą pod rośliną. Co więcej, możemy także zraszać liście miękką wodą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny