Rodzaje skutecznych i tanich klimatyzatorów

Wśród tańszych rozwiązań wymienić można kilka rodzajów klimatyzatorów (sprawdź na: www.klima-therm.com/pl). Każdy z nich charakteryzuje się inną mocą oraz sprawdzi się lepiej lub gorzej, w zależności od wielkości pomieszczenia. Produkty te różnią się między sobą również sposobem montażu, budową i wielkością oraz dodatkowymi funkcjami.

Klimator, Klimatyzer lub Klimatyzator ewaporacyjny

Jest to proste urządzenie klimatyzujące, które wyposażone jest w wentylator oraz specjalny zbiornik na wodę i lód. W ten sposób powietrze przepływające przez urządzenie jest chłodzone. Zbiornik z wodą musi być co jakiś czas uzupełniany. Urządzenie umożliwia obniżenie temperatury powietrza o kilka stopni i może przynieść ulgę podczas naprawdę upalnych dni. Nie ma jednak możliwości regulowania temperatury oraz skuteczność takiego urządzenia jest bardzo niska w przypadku większych pomieszczeń. Klimator można kupić już za kilkaset złotych w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego lub wyposażenia wnętrz. Najlepiej sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach, jako sposób na przetrwanie najgorszych upałów.

Klimatyzator przenośny typu monoblok

Klimatyzator przenośny nazywany jest urządzeniem monoblok. Oznacza to, że zarówno jednostka wewnętrzna, jak i zewnętrzna znajdują się w jednej obudowie. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma konieczności instalacji jednostki przy ścianie lub na suficie. Problemem jest niestety brak skraplacza na zewnątrz budynku. Znacznie ogranicza to wydajność urządzenia i stwarza konieczność wyprowadzenia na zewnątrz kanału z ciepłem odpadowym. Rurę odprowadzającą ciepłe powietrze wyprowadza się na przykład przez okno. Dużą zaletą jest natomiast mobilność urządzenia, dzięki czemu można korzystać z niego w miejscu, w którym jest potrzeba. Montaż klimatyzatora przenośnego jest dość skomplikowany i pracuje on stosunkowo głośno. Urządzenie najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni od 20 do 40 m2. Ceny klimatyzatorów przenośnych wahają się pomiędzy 1000 zł a 2500 zł.

Klimatyzator typu split

Klimatyzator typu split składa się z jednostki wewnętrznej instalowanej wewnątrz pomieszczenia oraz jednostki zewnętrznej montowanej na zewnątrz. Jednostki wewnętrzne występują w kilku wariantach, które dopasowuje się bezpośrednio do potrzeb pomieszczenia. Są to klimatyzatory ścienne, sufitowe lub kanałowe. Klimatyzatory split wyróżnia budowa oparta o zaawansowaną technologię inwerterową. Jest to gwarancja wysokiej wydajności, niskiego zużycia energii elektrycznej oraz małej przestrzeni potrzebnej do montażu. Jest to jednak również stosunkowo drogie rozwiązanie. Tego typu urządzenia w zależności od parametrów kosztują od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Dobór odpowiedniego urządzenia klimatyzującego zależy od wielu czynników, przede wszystkim od wielkości pomieszczenia. Może jednak okazać się, że w zależności od potrzeb, całkiem dobrze sprawdzą się również te tańsze rozwiązania, która często okazują się wystarczająco skuteczne. Przed dokonaniem wyboru najważniejsza jest zatem trafna identyfikacja potrzeb oraz określenie budżetu.artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny