Odstraszanie ptaków - prewencyjne sposoby

Zanim sięgniemy po produkty, które służą do odstraszania ptaków, warto wcześniej wypróbować prewencyjnych metod. Niestety większość z nich ma sens jeszcze przed wybudowaniem domu. Trzeba wiedzieć, jakie zabezpieczenia należy zastosować w budynku, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko osiedlenia się ptaków na poszczególnych elementach architektonicznych. Jednym z akcesoriów dekarskich, którym wypełnia się szczeliny pod okapem dachu, jest grzebień zwany wróblówką. Tutaj sprawdzi się również taśma wentylacyjna okapu. Dzięki temu ptaki najczęściej wróble nie będą miały możliwości wejścia pod dachówkę, by tam zakładać swoje gniazda.

Uniknąć problemu z ptakami możemy jeszcze na wczesnym etapie budowy, czyli przy wyborze działki. Wszystkie tereny w pobliżu lasów i parków są bardziej narażone na obecność ptaków. Identycznie jest w przypadku terenów wiejskich, w których dominują sady owocowe. Możemy być pewni, że nasz ogród również będzie częstym miejscem odwiedzin przez wróble i szpaki. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie mądre wybieranie działki budowlanej, chociaż nie zawsze jest to możliwe. Warto zrobić inwentaryzację budynku, a także całej posesji, czy istnieją elementy sprzyjające zakładaniu gniazd przez ptaki. Do nich zaliczają się przede wszystkim resztki pokarmowe, materiały przydatne do budowy gniazda, a nawet stare gniazda, do których ptaki po zimie chętnie powracają.

Jak wybrać urządzenie do odstraszania wróbli i innych ptaków?

Wybierając urządzenie do odstraszania ptaków, powinniśmy zwrócić uwagę na jego specyfikę pod względem działania, jak i również przeznaczenie. Często bywa tak, że konkretny straszak na ptaki będzie działał wyłącznie na poszczególne gatunki. Dlatego trzeba zidentyfikować swój problem, aby następnie jak najlepiej dopasować rozwiązanie. Jednym z najczęstszych kłopotów, z jakimi się borykamy, jest odstraszanie gołębi. Te ptaki chętnie przesiadują na balkonach, gzymsach budynków, a nawet na parapetach. Spotykane są głównie na terenach miejskich przy wysokich kamienicach i blokach mieszkalnych.

Odstraszanie gołębi najczęściej ogranicza się do rozłożenia kolców na wcześniej opisanych miejscach. W ten sposób zapobiegamy przesiadywaniu ptaków, które niestety często brudzą poręcze i parapety swoimi odchodami. Alternatywą dla kolców na odstraszanie gołębi jest spirala. Należy jednak mieć na uwadze, iż tego typu produkty nie zawsze są zbyt estetyczne. Dlatego jednym ze sprawdzonych sposobów jest rozłożenie siatki wyprodukowanej z żyłek polietylenowych. W zależności od potrzeby można ją rozłożyć nie tylko na swoim balkonie, ale nawet na dziedzińcu w całej kamienicy. Niestety ze względu na bliskie sąsiedztwo, odstraszanie gołębi nie jest możliwe przy użyciu straszaków dźwiękowych.

Kolejnym problemem w naszych ogrodach oraz sadach owocowych są szpaki. Odstraszacz szpaków powinien być dopasowany do naszych potrzeb, a także otoczenia, w jakim się znajdujemy. Urządzenie do odstraszania, takie jak armatka hukowa najlepiej sprawdzi się w dużych sadach owocowych. Innym rozwiązaniem może okazać się dźwiękowy odstraszacz szpaków. Najczęściej taki odstraszacz szpaków imituje odgłosy ptaków drapieżnych. Dobrym rozwiązaniem okaże się ultradźwiękowy odstraszacz szpaków. Jego zaletą jest uruchamianie się w momencie wykrycia ciepłokrwistego obiektu. Odstraszacz ultradźwiękowy wydobywa ultradźwięki, które są nieznośne dla ptaków. Tego typu urządzenie do odstraszania można stosować nie tylko wobec szpaków, wróbli i gołębi, ale również chcąc się pozbyć niechcianych gryzoni.

Gwoździe wbite na krawędzi dachu, czyli jak wykonać odstraszanie ptaków
Jak wykonać skuteczne odstraszanie ptaków, czyli polecane sposoby i urządzenia

Produktów, których celem jest odstraszanie ptaków, znajdziemy dużo więcej. Znajdziemy wśród nich skuteczne laserowe systemy, które sprawdzą się przede wszystkim w dużych halach magazynowych, a także halach produkcyjnych. Na mniejszych posesjach, możemy pokusić się o wizualny straszak na ptaki. Do nich zaliczają się figurki ptaków drapieżnych lub taśmy holograficzne. Najczęściej stosuje się je wobec wróbli oraz szpaków. Do kolejnej grupy odstraszaczy zaliczają się pręty lub taśmy, które znajdują się pod napięciem elektrycznym. Ptaki nie są w stanie przejść elektrycznej bariery, a z drugiej strony mamy pewność, że niskie natężenie prądu nie zagraża ich życiu. Skuteczne odstraszanie ptaków może okazać się poprzez zastosowanie specjalnego żelu, który nanosimy na najczęściej odwiedzane przez ptaki miejsca. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak zrobić karmnik dla ptaków?

Straszak na ptaki - ceny

Jak widać, istnieją różne skuteczne sposoby na pozbycie się niechcianych, ptasich lokatorów. Warto dowiedzieć się, jeszcze jakie są ceny poszczególnych produktów. Należy mieć na uwadze, iż niektóre sposoby należy łączyć, aby uzyskać zamierzony efekt. Na przykład wizualne odstraszacze dobrze jest wspomagać dźwiękowymi rozwiązaniami.

Przykładowe ceny odstraszaczy na ptaki

Nazwa produktu

Cena

Dźwiękowy odstraszacz ptaków Birdchaser

189,00 zł

Dźwiękowy odstraszacz ptaków Bird Gard Pro

1680,00 zł

Dźwiękowy odstraszacz ptaków Viano Birdchaser

249,00 zł

Ultradźwiękowy straszak na ptaki Bird Away LS-987 BF

147,00 zł

Hukowy odstraszacz szpaków, armatka hukowa Guardian 2

950,00 zł

Odstraszacz wróbli, soków w locie makieta

89,00 zł

Solarny ultradźwiękowy odstraszacz ptaków

54,90 zł

Elektroniczny odstraszacz KEMO M175

88,00 zł

Elektroniczny odstraszacz Weitech

133,75 zł

Elektroniczny odstraszacz dźwiękowy  PEST-X BR-40

1350,00 zł

Taśma do odstraszania ptaków

24,99 zł

Solarny odstraszacz ptaków Viano, polski producent

255,73 zł

Elektroniczny odstraszacz ptaków, gryzoni i dzików

77,00 zł

ikona podziel się Przekaż dalej