Smagliczka – najważniejsze informacje

Smagliczki – kwiaty ogrodowe o ciekawych kwiatach

Smagliczki to rodzaj, który obejmuje wiele różnych gatunków. Co ciekawe, są bardzo od siebie różne! Tak bardzo, że czasami trudno jest zidentyfikować je i dopasować do tej samej rodziny. I bardzo dobrze, bo to oznacza, że masz ogromny wybór smagliczek o różnych kolorach, pokrojach i kształtach kwiatów.

Rośliny Alyssum należą do roślin kapustowatych. To około 170 gatunków, które są rozprzestrzenione po całym świecie. Pojawiają się w północnej Azji, Europie, Afryka i Ameryce. Wyjątkowe rośliny rosną także dziko w Polsce. To smagliczka skalna i górska. Popularnym gatunkiem flory w naszym kraju jest także smagliczka kielichowata. Wyróżnia się kształtem kwiatów – ma wyraźne kielichy. I chociaż wszystkie gatunki nadają się do uprawy w ogrodzie, smagliczka kielichowata nie cieszy się dużą popularnością. Gatunki to kwiaty ogrodowe albo niewielkie krzewy ozdobne. W naszych warunkach klimatycznych raczej trudno uzyskać krzewy ozdobne. Częściej wybiera się gatunki i odmiany o niskim pokroju i niewielkich wymaganiach.

Smagliczka górska i skalna to rośliny wieloletnie. Jednakże na naszych balkonach i w ogrodach pojawia się także smagliczka nadmorska, wyjątkowo piękna roślina jednoroczna. Większość gatunków wyróżnia się zwartym pokrojem. Mają około 30 cm wysokości i wąskie, zielone liście. Zazwyczaj są także bardzo gęste i bardzo bogato zdobione drobnymi kwiatkami.

Smagliczka skalna krok po kroku

Alyssum saxatile, czyli smagliczka skalna to ciekawa roślina okrywowa. Jej nazwa mówi sama za siebie – roślina dobrze wpisuje się między kamienie i jest idealnym wypełnieniem do przestrzeni między roślinami i ozdobami w ogrodach skalnych. Gatunek idealnie sprawdza się także na rabatach lub jako roślina okrywowa wokół drzewek i krzewów ozdobnych. Jest niewysoka – ma maksymalnie 10-15 cm wzrostu, więc jest najlepszą ozdobą na przód rabaty.

Liście pojawiają się wyłącznie w dolnej części rośliny. Na jej szczycie pojawiają się bardzo liczne kwiaty. Są drobne, czteropłatkowe i żółte. Zbierają się w gęste i bogate baldachogrona, które przyciągają owady i wypełniają ogród upojnym zapachem.

W ogrodzie można uprawiać także jej podobną kuzynkę. To smagliczka górska. Niektórzy uważają, że to dwie nazwy tego samego gatunku, ale nic bardziej mylnego. Roślina częściej pojawia się pod nazwą smagliczka pagórkowata. Jest nieco inna – ma bardziej płożący pokrój, ponieważ wytwarza znacznie dłuższe pędy, które pokładają się na ziemi. Dobrze prezentuje się w ogrodzie skalnym. Jej żółte kwiaty pojawiają się latem. Oba gatunki są bardzo odporne na niesprzyjające warunki uprawy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu inspiracje na piękne kwiaty.

Smagliczka nadmorska w uprawie

Smagliczka nadmorska nie jest w ogóle podobna do swoich kuzynek. Pod względem popularności im dorównuje, trudno też wybrać, która ładniejsza. Jednakże roślina ma zupełnie inne wymagania i zupełnie inny wygląd. Gatunek pochodzi znad Morza Śródziemnego. Dlatego w naszych warunkach klimatycznych może być uprawiany wyłącznie jako roślina jednoroczna. Bywa także sadzony w doniczkach i skrzynkach. Smagliczka nadmorska tworzy zbite, ładne kępy.

Sadząc ją należy zachować ostrożność, ponieważ może mieć tendencję do nadmiernego rozrastania się i zajmuje coraz to nowe miejsca w ogrodzie. Wytarza długie łodygi, które mogą osiągnąć około 30 cm. Owłosione, pokryte drobnymi, lancetowatymi liśćmi wspaniale się prezentują. Jednakże smagliczka nadmorska najpiękniejsza jest w okresie kwitnienia. Kiedy jej długie, groniaste kwiatostany o różowym, niebieskim lub białym kolorze zaczynają się rozwijać, jest po prostu zachwycająca.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Smagliczka nadmorska – odmiany

Smagliczka nadmorska ma kilka odmian o zwisającym pokroju. Wtedy czasami występuje pod nazwą smagliczka zwisająca. Jest przeurocza, kiedy jej ukwiecone pędy spływają kaskadą z wysoko zawieszonej doniczki, dlatego często wybiera się ją jako roślinę doniczkową. Jednak w ogrodzie także fantastycznie się sprawdzi, podobnie zresztą jak smagliczka górska czy skalna.

Chociaż ten gatunek najczęściej postrzegany jest jako smagliczka fioletowa, jej odmiany mają najpiękniejsze kolory. ‘Aphrodite’ to odmiana o morelowo-łososiowej barwie. ‘Clear Crystals’ natomiast ma wielobarwne kwiatostany. Są lawendowe, fioletowe i białe na raz, co wygląda po prostu wspaniale. Podobnie zresztą jak ‘Pastel Carpet’ – róż, lawendy i krem. Do tego na rabacie warto zasadzić także odmianę ‘Rosie O’Day’, która tworzy gęste kobierce. Najlepsza smagliczka zwisająca to fioletowo-różowa ‘Easter Bonnet’.

Smagliczka w ogrodzie – uprawa i sadzenie

Smagliczka nadmorska – wymagania i uprawa

Smagliczka nadmorska ma zupełnie inne wymagania niż smagliczka górska i skalna. Przede wszystkim nie jest to roślina odpowiednia do ogrodów skalnych. Woli inny rodzaj gleby – odpowiednio wilgotnej, lekkiej i bardzo żyznej. W warunkach ogrodu skalnego trudno uzyskać taki efekt. Gatunek docenia także wilgotne powietrze. Dlatego często sadzi się ją w okolicy zbiorników wodnych, oczek i sztucznych stawów.

To dość wymagająca roślina. W naszym klimacie jest uprawiana jako roślina jednoroczna, ponieważ bardzo kiepsko znosi chłód. W zimnych miesiącach nie trzyma się ani w ogrodzie, ani na balkonie. Co więcej, należy uważać by posadzić ją w odpowiednim momencie. Nie może zmarznąć. W sklepach ogrodniczych można dostać zarówno sadzonki, jak i nasiona smagliczki. Jednak nie wysiewa się ich na stałe miejsce, ale do inspektu, a następnie przesadza na stałe miejsce w kwietniu.

Białe i fioletowe kwiaty smagliczki nadmorskiej w dużej donicy w ogrodzie, a także odmiany, uprawa, pielęgnacja oraz sadzenie smagliczek
Smagliczka o pięknych kwiatach, czyli smagliczka nadmorska i smagliczka skalna, jej odmiany, uprawa, pielęgnacja i sadzenie

Smagliczka zwisająca na balkon powinna mieć zapewnione odpowiednie podłoże. Najlepiej sprawdza się ziemia do kwiatów doniczkowych wzmocniona nawozem startowym, o wyższym poziomie żyzności. Możesz także dodać nieco torfu, by podłoże lepiej utrzymywało wodę – smagliczka zwisająca bardzo ceni sobie wilgotne podłoże. Warto zadbać także o odpowiednie nasłonecznienie. Smagliczka zwisająca powinna rosnąć w miejscu zacienionym i osłoniętym przed wiatrem. Tylko wtedy będzie się szybko i dobrze rozwijać. Na zimę należy ją zabrać do pomieszczenia, chociaż zimowanie może być trudne.

Smagliczka skalna i jej wymagania

Te kwiaty ogrodowe nie mają dużych wymagań. Smagliczki (zarówno skalna, jak i smagliczka górska) są roślinami w pełni mrozoodpornymi. W naszych warunkach to rośliny długowieczne. To zaleta, ale warto mieć to na względzie podczas sadzenia. Roślina szybko się rozprzestrzenia i po kilku latach potrafi zająć całą wolną przestrzeń w ogrodzie, a nawet stanowi zagrożenie dla innych roślin.

Aby smagliczka górska i skalna kwitły i dobrze się rozwijały, muszą rosnąć w słonecznym miejscu. Duża ilość światła to gwarancja, że rośliny będą obficie kwitnąć. Poza tym smagliczki mają po prostu minimalne wymagania. To rośliny górskie, więc w ogrodzie, w standardowym podłożu radzą sobie po prostu wyśmienicie. Nie wymagają podlewania, nie potrzebują nawożenia. Można sadzić je nawet w trudnych warunkach, na skalnikach, gdzie jest mało ziemi, murkach, wśród kamieni. Smagliczka górska i skalna mają tylko żółty kolor. Smagliczka fioletowa to roślina nadmorska. Niestety nie można ich połączyć na jednej rabacie, ponieważ mają zupełnie inne wymagania.

Smagliczka w ogrodzie – pielęgnacja

Smagliczki wieloletnie w ogrodzie nie mają za dużych wymagań. To idealne kwiaty ogrodowe dla zabieganych i zapominalskich. Nie potrzebują podlewania ani nawożenia. Można tylko je przycinać i rozdzielać na jesień, by zapobiegać nadmiernemu rozprzestrzenianiu się kęp.

Uprawa ich nadmorskiej kuzynki jest bardziej wymagająca. Smagliczka fioletowa jest wrażliwa na suszę i potrzebuje odpowiedniego nawodnienia. Na glebach piaszczystych i nadmiernie przepuszczalnych może potrzebować podlewania nawet codziennie. Uprawiana w pojemnikach smagliczka zwisająca natomiast może także musi być regularnie podlewana. Optymalnym rozwiązaniem latem jest nawadnianie roślin codziennie, ale małą ilością wody. Nadmiar należy wylać z podstawki.

Smagliczki w zasadzie nie wymagają szczególnego nawożenia. Smagliczka zwisająca w małej doniczce może wręcz źle zareagować na zbyt dużą ilość składników odżywczych. Rezygnujemy więc z podlewania roślin wodą z nawozem co dwa tygodnie, jak to ma miejsce w przypadku kwiatów balkonowych. Smagliczkę nawozi się tak, jak krzewy ozdobne – jeden lub dwa razy w sezonie. Jednak warto pamiętać, że smagliczka wieloletnia powinna być nawieziona po przekwitnięciu. Smagliczka zwisająca w doniczce nawozi się wiosną, jeśli roślina nie była posadzona w ziemi zasilonej nawozem mineralnym.

ikona podziel się Przekaż dalej