Soda kaustyczna w przemyśle. Gdzie i w jakiej formie stosować?
Wodorotlenek sodu, czyli inaczej soda kaustyczna, jest wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. Jego właściwości myjące, odtłuszczające i regulujące pH są bezcenne m.in. w produkcji papieru, chemikaliów oraz leków. Poznaj zastosowanie różnych rodzajów sody!
Rodzaje sody kaustycznej
Soda kaustyczna, znana również jako wodorotlenek sodu (NaOH), to alkaliczny roztwór o niezwykłej mocy. Kupisz ją w postaci płynnej lub stałej – w formie granulek lub płatków. Dzięki różnym rodzajom można ją dopasować do konkretnych zastosowań. W zawiązku z tym wyróżnia się:
- sodę kaustyczną techniczną – najczęściej stosowaną w przemyśle dostępną w formie granulek lub płatków;
- sodę kaustyczną farmaceutyczną – charakteryzuje się najwyższą czystością;
- sodę kaustyczną spożywczą – stosowaną m.in. w produktach do regulacji pH, mycia i dezynfekcji urządzeń małego AGD;
- sodę kaustyczną z zielonym certyfikatem – wytwarzaną w sposób przyjazny dla środowiska z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
Ta ostatnia dostępna jest tylko w nielicznych hurtowniach takich jak Distripark.
Soda kaustyczna techniczna – bezcenna w wielu gałęziach przemysłu
W przemyśle papierniczym sodę kaustyczną stosuje się do rozkładania ligniny, by ułatwić proces produkcji papieru. Natomiast w przemyśle chemicznym jest jednym ze składników barwników, farb, mydeł i detergentów. Z kolei w procesie uzdatniania wody pomaga regulować pH i zmiękcza wodę, a w przemyśle tekstylnym jest wykorzystywana do merceryzacji bawełny. Soda kaustyczna techniczna znajduje również zastosowanie w produkcji tworzyw sztucznych. Pełni rolę katalizatora w procesie polimeryzacji.
Soda kaustyczna farmaceutyczna
W produkcji leków i innych preparatów medycznych liczą się jakość i czystość surowców. Dlatego soda kaustyczna (sprawdź na: https://distripark.com/soda-kaustyczna-k) farmaceutyczna z Distripark dostępna w formie płatków jest wytwarzana zgodnie z normami Farmakopei Europejskiej.
Ta substancja jest niezbędna w produkcji wielu popularnych leków – przeciwbólowych, obniżających poziom złego cholesterolu czy hamujących krzepnięcie krwi. Jest stosowana również do produkcji różnych maści i kremów.
Soda kaustyczna z zielonym certyfikatem
Coraz więcej przedsiębiorstw stawia na zrównoważony rozwój, a soda kaustyczna z zielonym certyfikatem to odpowiedź na te potrzeby. Ten innowacyjny produkt łączy wysoką jakość i czystość z produkcją przyjazną środowisku.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii membranowej i energii, która pochodzi z odnawialnych źródeł, produkcja tego typu sody jest znacznie efektywniejsza energetycznie i wytwarza mniej odpadów. Warto wybrać taką, która ma też certyfikaty Halal, Kosher i PZH, co potwierdza jej jakość.
Jak widzisz, soda kaustyczna to składnik, który ma zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W dobrej hurtowni znajdziesz też wiele innych surowców chemicznych, a doświadczeni eksperci pomogą Ci w wyborze.