Czym różni się sofa od kanapy?

Słów sofa oraz kanapa coraz częściej używa się zamiennie. Nawet w sklepach meblowych nierzadko są one uznawane za synonimy, a różnice pomiędzy nimi praktycznie się zatarły. W rzeczywistości, sofa oraz kanapa mają nieco odmienną definicję. Różnią się od siebie nie tylko funkcjonalnością, ale także historią. Kanapa wzięła swój początek od włoskiej skrzyni do siedzenia, zwanej „cassapanca”, która pochodzi jeszcze z czasów renesansu. Meble o formie przypominającej dzisiejsze kanapy zaczęły się pojawiać w XVIII wieku. Najpierw zyskały wygodną tapicerkę, a z czasem również oparcie i podłokietniki.

Zdaniem ekspertów zajmujących się historią designu, sofy wywodzą się z Turcji. Charakterystycznymi dla klasycznych sof cechami są: niskie zawieszenie, owalne oparcie oraz zaokrąglone podłokietniki. Dawniej, sofy nie posiadały schowków ani funkcji spania. Nowoczesne sofy rozkładane od www.bettso.pl pod wieloma względami bardziej przypominają kanapy i mogą również pełnić rolę łóżka.

Sofa a wersalka – jakie są różnice?

Dziś coraz rzadziej można spotkać się z określeniem wersalka, chociaż jeszcze kilkanaście lat temu, tego rodzaju meble cieszyły się w Polsce dużą popularnością. Tradycyjna wersalka jest rozkładanym meblem tapicerowanym z pojemnikiem na pościel. W przeciwieństwie do klasycznej sofy, wersalki zwykle nie są wyposażone w podłokietniki, a po rozłożeniu są zupełnie płaskie i przypominają po prostu tapicerowane łóżko. Obecnie, różnice pomiędzy sofą a wersalką stają się coraz mniej zauważalne. Nawet w profesjonalnych sklepach meblowych dostępne są sofy rozkładane pozbawione podłokietników, które swoją formą naśladują klasyczne wersalki.

Jakie meble do salonu – sofy, kanapy czy wersalki?

Różnorodność rozwiązań w zakresie mebli do salonu może oszałamiać. Nowoczesne kanapy o ciekawym designie, eleganckie sofy jednoosobowe, praktyczne sofy rozkładane… Jak wybrać odpowiednie meble do swojego salonu? W rzeczywistości, nie istnieje jedno uniwersalne rozwiązanie, a wybór mebli w głównej mierze zależy od indywidualnym wymagań. Podczas gdy w jednym wnętrzu doskonale będzie się prezentować duża, designerska kanapa, w innym idealnie sprawdzi się mała sofa inspirowana klasycznym stylem. Z tego względu przy wyborze mebli do salonu warto w pierwszej kolejności kierować się stylem wystroju oraz indywidualnymi preferencjami.

Chociaż dzisiaj różnice pomiędzy kanapą, sofą a wersalką zacierają się, a ich nazwy często używane są zamiennie, warto znać definicję każdego z tych mebli i potrafić odróżnić je od siebie. Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się dla Ciebie pomocny w tym zakresie!

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny