Uzdatnianie wody w domu

Do czego służy stacja zmiękczania wody

Jeśli czajnik pokrywa się kamieniem, trudny do usunięcia osad z kamienia pojawia się na armaturze łazienkowej i baterii kuchennej, oznacza to, że masz do czynienia z tak zwaną twardą wodą. Twarda woda powoduje, że urządzenia związane z wodą szybciej się psują. Ponadto niekorzystnie wpływa ona także na stan skóry i włosów.

Czy uzdatnianie wody w domu jest możliwe? Oczywiście tak. Służy do tego stacja uzdatniania wody mająca na celu zmiękczenie wody, czyli zamiany jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Ceny tego rodzaju urządzeń zaczynają się od około 2 tysięcy zł.

Stacja zmiękczania wody - jaką wybrać

Aby odpowiednio dobrać urządzenie do potrzeb danego gospodarstwa domowego należy zwrócić uwagę na:

 • wielkość złoża żywicznego, która powinna być dobrana do twardości wody i zużycia wody w domu,
 • wydajność,
 • programator,
 • certyfikaty.

Na rynku mamy do wyboru urządzenia marki Viessmann Aquahome, Cosmo Cosmowater Home, Blue Water, Buderus, ONNLINE, BWT, Blue oraz AQUADIAL.  W rankingach zdecydowanie zwycięża stacja uzdatniania wody Viessmann Aquahome. Szczególnie dobrymi opiniami użytkowników i dobrymi miejscami w rankingach cieszy się stacja uzdatniania wody Viessmann Aquahome 20-N. A może zainteresuje cię także ten artykuł o sposobach na twardą wodę?

Stacja uzdatniania wody Viessmann Aquahome 20-N ma liczne zalety, jak:

 • wydajne monosferyczne złoże filtracyjne,
 • żywotność urządzenia do 15 lat,
 • łatwość obsługi,
 • elektroniczne sterowanie,

Wadą urządzenia jest utrudniony dostęp do części zamiennych, przez co w przypadku awarii często konieczny jest zakup nowego urządzenia.

Polecane produkty do uzdatniania wody

Sól do uzdatniania wody - gdzie kupić?

Do czego służy sól do zmiękczania wody

Uzdatnianie wody w domu przy pomocy stacji zmiękczania wody wymaga solanki, która służy do okresowej regeneracji złoża żywicznego w stacji. Według wskazań producentów raz na tydzień należy sprawdzić poziom soli do zmiękczania wody i uzupełnić ją, jeśli poziom spadnie do ⅓ pojemności zbiornika. Brak soli do uzdatniania wody spowoduje, że żywica nie będzie się regenerować i stacja przestanie działać. Do uzdatniania wody nie nadaje się zwykła sól kuchenna. Dlatego też należy zakupić odpowiednią sól do uzdatniania wody według wskazań producenta stacji zmiękczania wody.

Sól do zmiękczania wody - rodzaje

Sól do uzdatniania wody występuje w trzech postaciach:

 • w pastylkach,
 • w granulkach,
 • w bloku.

Najczęściej stosowana jest sól tabletkowa do uzdatniania wody, gdyż nie zbija się ona w bryły jak inne rodzaje soli. Sprawdź także ten artykuł o sposobach na poprawę jakości wody.

Gdzie kupić sól do uzdatniania wody

Sól do uzdatniania wody można dostać w każdym markecie budowlanym lub zamówić przez internet, na przykład na Allegro. Ważne jest, aby kupować rodzaj soli podany przez producenta stacji uzdatniania wody. Ponadto warto kupować u sprawdzonych sprzedawców. Jeśli sól w pastylkach została źle wyprodukowana, na przykład jest zbyt wilgotne lub nie została sprasowana pod odpowiednim ciśnieniem, może się rozsypać w pojemniku i zatkać urządzenie.

Dbałość o zbiornik soli

Zbiornik wody sprawdzamy co tydzień. Jednak kontrola stanu soli do uzdatniania wody to nie wszystko. Jeśli stosujemy sól w granulkach należy również sprawdzić stan zbrylenia soli. Zdarza się, że w soli tworzy się tak zwany “most solny”, w skutek czego sól wisi nad wodą i nie dociera do złoża. Most można rozbić przy pomocy kija. Jednak most będzie się odnawiał, dlatego też w takim przypadku konieczne będzie czyszczenie zbiornika solanki.

Sól tabletkowa do uzdatniania wody - główne marki

Sól do zmiękczania wody w pastylkach jest obecnie najczęściej stosowana w stacjach uzdatniania wody. Cena pastylek nie jest wysoka, gdyż za opakowanie 25 kg zapłacimy około 23 - 33 zł. Cena soli w pastylkach na Allegro waha się od 22 do 40 zł.

Wśród producentów soli w pastylkach, na uwagę zasługują pastylki Ciech, sprzedawane w opakowaniu 25 kg. Produkt ten ma dobre opinie. Użytkownicy zapewniają, że tabletki nie zbrylają się. Duże opakowanie sprawia, że sól tabletkowa do uzdatniania wody Ciech starcza na długo. Z drugiej strony dość trudno przenieść takie opakowanie ze sklepu. Tabletki Ciech nie mają zanieczyszczeń i idealnie nadają się do domowych stacji uzdatniania wody i zmywarek. Sól tabletkowa do uzdatniania wody Ciech cieszy się największym powodzeniem wśród kupujących na Allegro. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rodzajach rur do łazienki?Dobre opinie zbierają również tabletki do uzdatniania wody Hendi. Cena opakowania 25 kg waha się od 28 do 33 zł. Produkt działa szybko i skutecznie. Sól w pastylkach Hendi rozpuszcza się równomiernie, nie zmienia smaku ani zapachu wody. Pojawiają się jednak opinie, że w czasie wsypywania do pojemnika tabletki mogą pylić, co może powodować podrażnienie dróg oddechowych i wywołać zaczerwienienie oczu.

Jaką sól do zmiękczania wody wybrać? Zależy to od zaleceń producenta odnośnie posiadanego przez Państwa urządzenia. Ważne jest, aby kupować sól do zmiękczania wody od sprawdzonych dostawców, gdyż sól niskiej jakości może uszkodzić stację zmiękczania wody. Sprawdź także ten artykuł z kosztami wykonania instalacji wod-kan w domu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny