Spawarka inwertorowa

Pojawiło się i rozkwitło dość brawurowo, ale nie zaistniałoby wcale, gdyby nie szereg sprzyjających okoliczności. W tym mała, niepozorna płytka z odrobiną elektronicznej magii – inwertor. Stąd właśnie nazwa: spawarka inwertorowa. Szeroki wybór tego typu urządzeń na stronie http://emaks.pl/spawanie/spawarki-tig.html. Zastosowanie technologii inwertorowej w postaci energoelektronicznego przekształtnika napięcia zwanego też falownikiem było najbardziej znaczącą ze wszystkich udoskonaleń i innowacji. Zrewolucjonizowało to nie tylko urządzenie, jakim jest spawarka, ale też sam proces spawania. Wcześniej jednak wiele się wydarzyło.

Od ogniska do spawarki inwertorowej

Wykopaliska archeologiczne dowiodły, że już w prehistorii potrafiliśmy wytapiać metal z rudy, co wymagało uzyskania do tego procesu bardzo wysokich temperatur. Następnym etapem było uzyskanie coraz lepszych stopów na narzędzia, broń czy ozdoby. Rozwijały się umiejętności obróbki metali, o czym świadczą bezcenne zabytki, jakimi są kunsztownie zdobiona biżuteria z czasów faraonów, trwałe i funkcjonalne narzędzia europejskich plemion z epoki brązu czy z niezwykłym wyczuciem estetycznym zaprojektowana i po mistrzowsku wykuta broń samurajów ze starożytnych Chin.

Długa droga

Całe wieki rozwijało się kowalstwo, hutnictwo, odlewnictwo w postaci różnych rzemiosł. Potrafiliśmy lutować, nitować, jednak spawanie (rozumiane jako połączenie stalowych elementów przez nadtopienie ich w miejscu zetknięcia) stanowiło jedynie cudowne wizje fantastów i marzycieli. Aż nastąpił obfitujący w liczne wynalazki i odkrycia wiek XIX.

Spawanie gazowe i łukowe

W jego drugiej połowie odkryto węglik wapnia (karbid), co dało początek spawaniu gazowemu, podobnie jak inne odkrycie naukowe. Prawie w tym samym czasie, bo w roku 1883 dwaj polscy uczeni Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski odkryli, jak skroplić i przechować w stanie skroplonym tlen. Trzy lata później inny Polak, inżynier o nazwisku identycznym jak jeden z profesorów – odkrywców, choć zupełnie z nim niespokrewniony - Stanisław Olszewski wraz pewnym rosyjskim inżynierem zaprojektowali i opatentowali metodę spawania elektrycznego (łukowego). To także autorzy pierwszego projektu spawarki transformatorowej – jej ogólna zasada działania i układ elementów choć wielokrotnie unowocześniane, mają zastosowanie do dnia dzisiejszego.

Superspawarka

Nowoczesna spawarka inwertorowa (tu znajdziesz przykład - http://emaks.pl/spawanie/spawarki-tig.html) różni się diametralnie od swojej starszej siostry – spawarki transformatorowej. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii możliwe jest precyzyjniejsze ustalenie prądu spawania (nawet do 1 A), a przez stabilniejszą pracę urządzenia zmniejsza się znacząco zużycie energii, to z kolei obniża koszty i podnosi wydajność. Ponadto spawarka inwertorowa jest mała, lekka, poręczna, nieskomplikowana w obsłudze i niekłopotliwa w transporcie, a także dużo mniej awaryjna. Te wszystkie zalety sprawiają, że wchodzi do powszechnego użycia nie tylko w przypadku profesjonalnych spawaczy, lecz także hobbystów, amatorów majsterkowania.

Artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 60,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny