Spawarki inwertorowe – rodzaje i zastosowanie

Jak działa spawarka inwertorowa?

Spawarki elektryczne są bardzo wygodne w zastosowaniu. Niestety, jest to jednak sprzęt o dużej mocy, dlatego najczęściej były one wyposażone w transformator. Spawarka inwentorowa to jakby nowsza, bardziej zaawansowana techniczne odmiana. Tutaj źródłem prądu jest prostownik z wewnętrzną przemianą częstotliwości.

Spawarki inwentorowe mają bardzo wiele zalet. Są stosunkowo lekkie, na dodatek z reguły są niezwykle uniwersalne. Można ich używać do spawania wszystkimi rodzajami elektrod spawalniczych. Większość z nich jest przeznaczona do spawania metodą MMA, część metodą TIG. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o spawarkach.

Spawarka inwertorowa – wady i zalety

Spawarki inwentorowe zyskały uznanie na całym świecie. Zbierają świetne opinie przede wszystkim dlatego, że są bardzo uniwersalne. Jest to dość zaawansowana technicznie konstrukcja, która ułatwia pracę nawet mniej doświadczonym majsterkowiczom. Właśnie dlatego spawarki inwertorowe powoli zaczynają wypierać transformatorowe.

Kolejną zaletą spawarki inwertorowej jest jej niewielki rozmiar. Są małe, stosunkowo lekkie (ponieważ zostały pozbawione dużego tranzystora), więc praca nimi poza warsztatem także jest możliwe. Spawanie jest bardzo wysokiej jakości – w zależności od rodzaju spawarki inwertorowe umożliwiają wykonanie bardzo dokładnego, niezwykle precyzyjnego spawu, także bardzo drobnego. Zadziwia także mnogość dodatkowych opcji, które znacznie zwiększają zastosowanie i komfort użytkowania. Jedyną wadą jest tak naprawdę cena spawarek tego rodzaju. Ze względu na zastosowane technologie, jest ona naprawdę bardzo wysoka.

Spawarka inwertorowa – rodzaje spawarek

Spawarka inwertorowa jest najbardziej powszechna wśród wszystkich spawarek, a także najbardziej uniwersalna. Większość modeli służy do spalania w technologii MMA. Jakie elektrody można do niej wykorzystać? W zasadzie wszystkie do 4 mm2 – to wystarczające w podstawowych pracach warsztatowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o spawarce TIG?

Bardziej zaawansowane modele pozwalają także na spawanie aluminium lub innych metali szlachetnych, czyli metodą TIG. To niestety wymaga zastosowania dodatkowego osprzętu i jest dość drogie.

Spawarki inwertorowe a inne typy spawarek?

Spawarka migomat a inwertorowa

Spawarki typu MIG, czyli popularne migomaty są bardzo popularne. To urządzenia dedykowane dla profesjonalistów, którzy mają doświadczenie i potrafią poradzić sobie z dość dużą prędkością spawania. Z drugiej strony spawarka migomat jest niezwykle precyzyjna i jakość spawu nie pozostawia nic do życzenia.

Z drugiej strony migomaty nie są pozbawione wad. Przede wszystkim są duże i potrafią być naprawdę ciężkie. Spawanie odbywa się w osłonie gazu, więc często wymagają jeszcze zakupu specjalnej butli z gazem i wożenia jej ze sobą. Delikatniejsze spawarki inwertorowe to jednak narzędzie o wiele mniejsze i lżejsze. Sprawdza się w przypadku profesjonalnego stosowania, jednak powinno wzbudzić zainteresowanie także majstrów-amatorów. Użycie nie jest trudne, a zastosowane technologie najczęściej sprawiają, że elektroda nie „klei się” do metalu, więc sam proces jest naprawdę łatwy i nie wymaga szczególnych umiejętności. Sprawdź także ten artykuł o spawarce do spawania aluminium.

Spawarka transformatorowa czy inwertorowa?

Spawarkę inwertorową można śmiało nazwać nowocześniejszą wersją spawarek transformatorowych. Jest wygodniejsza i o wiele mniejsza, ponieważ nie została wyposażona w duży transformator. Z drugiej strony jest ona dużo droższa, dlatego jeśli będziesz używać sprzętu naprawdę sporadycznie, warto wybrać cięższą, ale znacznie tańszą opcję.

Spawarka transformatorowa najczęściej ma możliwości spawania zarówno MMA jak i MIG. Jest mało skomplikowana i bardziej odporna na uszkodzenia. W jej przypadku ogromne znaczenie ma elektroda – warto wybierać te najlepszej jakości i z reguły droższe. Dzięki temu jakość spawu będzie o wiele wyższa. Niestety, dość długo się chłodzi i pobiera znacznie więcej prądu niż inwertorowa. Dlatego obecnie nie jest to najlepszy wybór dla profesjonalistów i osób, które będą często używać narzędzi tego typu.

Spawarka inwertorowa i jej użytkownik, a także spawanie spawarką inwertorową i jej wykorzystanie, rodzje i ceny
Spawarka inwertorowa - rodzaje, popularne modele, ceny, opinie, porady

Spawarka inwertorowa – opinie o producentach

Spawarki inwertorowe – na co zwrócić uwagę?

Spawarki inwertorowe znajdują się w ofercie bardzo wielu różnych producentów. Są chętnie kupowane i powoli wypierają inne rodzaje spawarek, wobec czego oferta staje się coraz większa i bardziej obszerna. Na jakich producentów przede wszystkim warto zwrócić uwagę?

Przedstawiamy najbardziej popularnych producentów spawarek i ich sztandarowe modele. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj zasilania i prąd spawania, jednak nie bez znaczenia są także dodatkowe opcje i możliwości. Jeśli zamierasz pracować na zewnątrz, bardzo ważnym kryterium wyboru powinna być cena.

Porównanie spawarek inwertorowych różnych marek

Marka i model

Maksymalny prąd spawania

Waga

Zasilanie

Cena

Kemppi Minarc 150

150 A

4 kg

230 V

2000 zł (zestaw)

Kemppi Kempact Pulse 300

250 A

22 kg

400 V

17 000 zł (zestaw)

Spawarka Bester 135 i-s

130 A

3,7 kg

230 V

500 zł

Digital Synergia Magnum Snake

180 A

3,5 kg

230 V

Ok. 1000 zł

IDEAL Tecnorac 211

200 A

5,1

230 V

800-1000 zł

Polecane spawarki i akcesoria - sprawdź to!

Spawarki Kemppi – oferta i opinie

Polski rynek podbija przede wszystkim marka Kemppi. To w zasadzie jeden z niewielu producentów, którzy zajmują się wyłącznie narzędziami spawalniczymi, więc z pewnością jest to sprzęt najwyższej jakości i dopracowany w każdym calu. Potwierdzają to opinie w sieci. Spawarki Kemppi to świetny wybór, jednakże trzeba przygotować się na dość duży wydatek.

Modele, które zasługują na uwagę do użytku domowego to przede wszystkim Minarc150 i Kempact Pulse 300. Oba wyróżniają się niezwykle małymi wymiarami – są lekkie i przenośne, dlatego dobrze sprawdzają się do prac mobilnych. Spawarka Minarc150 ma możliwość zasilania z sieci lub agregatu prądotwórczego. Wysoki prąd spawania (130A przy 35% cyklu pracy) pozwala na otrzymanie stabilnego łuku niezależnie od tego, jakie elektrody zastosujesz. A może zainteresuje cię także ten artykuł o spawarkach marki Parkside?

Spawarka Kemppi Kempact Pulse 300 także jest niewielka i wygodna. Jest to półautomat inwertorowy z 4-rolkowym podajnikiem drutu. Prąd spawania o natężeniu 230A w 40% cyklu pracy, możliwość płynnego sterowania prędkością podawania drutu i napięciem znacznie ułatwia pracę.

Spawarka Bester – opinie i uwagi

Drugą marką, która zasługuje na uwagę jest Bester. Spawarki są tylko częścią oferty tego producenta, ale zdecydowanie zasługują na uwagę. Najbardziej znanym modelem jest spawarka Bester 135 i-s. To mały, lekki i dość tani sprzęt, dlatego jest świetna alternatywą dla propozycji Kemppi.

Spawarka Bester jest przystosowana do pracy w ciężkich warunkach atmosferycznych. Nadaje się zarówno do zastosowania w garażu czy warsztacie, jak i na zewnątrz. Jest niezwykle mobilna. Nie jest jednak zaawansowana technicznie – w przeciwieństwie do wcześniej prezentowanych modeli jest bardzo prosta. Nie ma wyświetlacza czy możliwości zaprogramowania najczęściej wybieranych sposobów spawania. Jest to jednak solidny i naprawdę godny zaufania producent, dlatego warto zwrócić uwagę na produkty tego producenta.Magnum Snake Digital Synergia i inne modele

Magnum Snake to nazwa najbardziej znanego modelu marki Digital Synergia. Jest to model przeznaczony do ręcznego spawania w technologii MMA, czyli elektrodą otuloną. Zaletą jest niewątpliwie niska waga i przystosowanie do przenoszenia ręcznego. Ten model ma także wbudowany system zabezpieczający przed przegrzaniem lub uszkodzeniem, wobec czego praca za pomocą Magnum Snake jest niezwykle bezpieczna. Urządzenie bazuje na 60% sprawności przy maksymalnym prądzie spawania 180 V.

Mniej popularne spawarki IDEAL Tecnorac 211 to kolejna alternatywa godna rozważenia. Przede wszystkim są to bardzo lekkie i dość wydajne spawarki, nadające się do pracy przy stali nierdzewnej i żeliwie. Model wykorzystuje dość dużą sprawność (60%) przy dość wysokim prądzie spawania (200 A), wobec czego udaje się osiągnąć stabilny łuk. Spawarka Tecnorac ma opcję HOT Start, dzięki czemu zapłon jest ułatwiony poprzez dostarczenie wyższego prądu spalania po uruchomieniu. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o elektronarzędziach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 83,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny