Spawarka TIG - istotne informacje

Budowa i sposób działania spawarki TIG

Spawarka TIG, której inne nazwy to spawarka z funkcją TIG, inwertor spawalniczy, spawarka inwertorowa, prostownik spawalniczy, jest urządzeniem służącym do ręcznego spawania elektrodami nietopliwymi. Spawarka TIG składa się z kilku elementów. Są nimi: źródło prądu przemiennego lub stałego wraz z układem sterowania, wielofunkcyjny przewód z uchwytem TIG, który doprowadza prąd spawania do elektrody, gaz osłonowy, źródło gazu osłonowego (butla z gazem i z reduktorem), przewód masowy z zaciskiem, który łączy przedmiot spawany ze źródłem prądu oraz sterowanie. Spawarka TIG może także opcjonalnie mieć układ wodnego chłodzenia.

Spawarka TIG - zastosowanie

Spawarka TIG ma bardzo szerokie zastosowanie. Może posłużyć między innymi jako spawarka do stali nierdzewnej, inne popularne zastosowanie to spawanie aluminium. Warto również wspomnieć o tym, że wiele spawarek TIG może być także używanych do spawania metodą MMA. Podobnie wiele spawarek MMA może być z funkcją TIG i można nimi spawać tą metodą. Musimy jednak pamiętać o tym, że spawarka MMA nie jest zaopatrzona w elektrozawór gazu osłonowego i powinniśmy wówczas użyć uchwyt spawalniczy TIG, który posiada zaworek ręczny. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o spawarkach.

Parametry spawarek TIG

Najważniejszym parametrem każdej spawarki jest maksymalny prąd spawania, czyli amperaż. To podstawowy wyznacznik mocy spawarki. Od tego parametru zależy jak gruby materiał można spawać przy użyciu określonego urządzenia. Kolejnym istotnym parametrem jest cykl pracy. Określa się go dla konkretnej wartości natężenia prądu spawania. To procentowy podział 10 minut na czas, w trakcie którego określonym urządzeniem można spawać z określoną wartością prądu spawania oraz na konieczny czas przerwy podczas pracy. Należy tutaj podkreślić, że przerwy w pracy są niezbędne, gdyż układy spawarki nagrzewają się. Gdy ustalona temperatura jest przekroczona, spawarka jest automatycznie wyłączana w celu schłodzenia.

Kolejnym istotnym parametrem spawarek TIG jest puls, to możliwość spawania prądem pulsacyjnym w przypadku spawarek TIG-DC, a także regulacji wartości pulsacji prądu spawania, takich jak prądu podstawy, wartości impulsu, czasu trwania impulsu oraz częstotliwość impulsów. Innymi parametrami spawarek TIG są częstotliwość prądu AC oraz balans prądu AC czas narastania prądu oraz czas opadania prądu, a także czas wypływu gazu przed zajarzeniem łuku i czas wypływu gazu po zakończeniu jarzenia łuku. A może zainteresuje cię także ten artykuł o spawaniu żeliwa i aluminium?

Funkcje spawarek TIG

Przy zakupie spawarki TIG warto także zwrócić uwagę na ich funkcje. TIG HF jest funkcją zapłonu łuku wysoką częstotliwością przy pomocy wbudowanego jonizatora. Ta funkcja jest bardzo wygodna dla osoby spawającej. Jej dużą zaletą jest możliwość uzyskania czystego początku spoiny. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo jakim jest możliwość zakłócania pracy urządzeń elektronicznych znajdujących się w pobliżu miejsca spawania.

Kolejną funkcją jest TIG Lift. Jest to metoda zajarzenia łuku poprzez potarcie i działa podobnie jak w przypadku spawania metodą MMA. Funkcja TIG AC/DC umożliwia spawanie prądem przemiennym, co jest konieczne do spawania aluminium oraz jego stopów. Funkcja MMA umożliwia spawanie metodą MMA, czyli elektrodą otuloną. Ta funkcja zwiększa możliwości oraz uniwersalność spawarek TIG.

Spawarka TIG - rodzaje

Spawarki TIG-AC i TIG-DC i TIG-AC/DC

W przypadku spawarek TIG bardzo często możemy się spotkać z oznaczeniami TIG-AC, TIG-DC lub TIG-AC/DC. Spawarka TIG-AC to źródło prądu przemiennego lub prądu o biegunowości ujemnej. Urządzenia TIG-DC to źródło prądu pulsującego lub stałego. Jednak bardzo często źródła prądu przemiennego posiadają także opcję prądu stałego/pulsującego, w związku z tym oznacza się je jako TIG-AC/DC.

Spawarki inwerterowe

Najczęściej spotykanym rodzajem spawarek TIG są spawarki inwertorowi, które nazywać można także prostownikami inwertorowymi lub inwertorami spawalniczymi. Spawarki te pracować mogą zarówno jako TIG-DC, jak również jako TIG-AC. Głównym elementem takich spawarek jest inwertor, który przekształca prąd mający częstotliwość sieciową 50Hz na prąd cechujący się wysoką częstotliwością. W urządzeniach tych przemiana napięcia ma miejsce w transformatorze o lekkiej konstrukcji i wysokiej częstotliwości. Spawarki inwertorowe to urządzenia kosztowne, ale mają mnóstwo zalet i świetne opinie użytkowników i dzięki temu z czasem wyparły one inne rodzaje źródeł prądu. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o elektronarzędziach.

Polecane spawarki i akcesoria - sprawdź to!

Prostowniki spawalnicze

Możemy się również spotkać z prostownikami spawalniczymi. Ten rodzaj spawarek TIG jest źródłem prądu stałego, czyli TIG DC. Urządzenia tego rodzaju są wypierane przez spawarki inwerterowi i coraz rzadziej się je stosuje przy spawaniu metodą TIG.

Spawarki TIG - najlepsi producenci, popularne modele, cennik

Wśród producentów spawarek TIG warto zwrócić uwagę na spawarki Bester, które doskonale sprawdzą się jako spawarki do aluminium. Ale urządzenia z funkcją TIG to nie tylko spawarki Bester, to również inni uznani producenci. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze modele spawarek TIG oraz ich przykładowe ceny:

 • Spawarka TIG IDEAL TECNOTIG 220 DC PULSE Zestaw to cena 1 969 zł
 • Spawarka TIG Magnum THF 209 PULS MMA Zestaw to wydatek 1 669 zł
 • Spawarka Inwerterowa 300A 350 IGBT MMA TIG Zestaw kosztuje 449 zł
 • Spawarka Inwerterowa Higher 300A MMA TIG IGBT wiążę się z wydatkiem 279 zł
 • Spawarka Migomat MIG MAG TIG 230A 3w1 + Zestaw to cena 1 399 zł
 • Spawarka Migomat Magnum MIG 200 Synergia Aluminium to ceny w granicach 2 219 zł
 • Spawarka Migomat MIG 200 TIG MMA 200A zestaw MAG to wydatek rzędu 1 849 zł
 • Spawarka Migomat Magnum 210 Synergia MIG MMA TIG kosztuje 1 599 zł
 • Spawarka inwertorowa 250A TIG MMA hs inwertor LCD to koszt 835 zł
 • Spawarka Magnum Migomat 200A MIG 190 MMA TIG z maską to ceny rzędu 1 549 zł
 • Spawarka Migomat MIG/MAG Magnum MIG 190 II MMA TIG to koszty w granicach 1 199 zł
 • Spawarka Migomat Sherman DUALMIG 210 S4 MIG ZESTAW to wydatek rzędu 1 558 zł
 • Spawarka Migomat MIG MAG TIG 230A 3w1 + 2x DRUT PM kosztuje 1 249 zł
 • Spawarka Magnum THF 209MF Puls MMA TIG DC Puls 200 to cena 1 570 zł
 • Spawarka Migomat Magnum MIG 210 Synergia MMA TIG to koszt 1 189 zł
 • Spawarka TIG MMA THF 201 PULS Magnum 200A Wózek to cena 469 zł

Spawarki TIG cieszą się rosnącą popularnością, mają świetne opinie i coraz częściej wypierają inne urządzenia spawalnicze. Dużą ich zaletą jest to, że mają szerokie zastosowanie i mogą służyć jako na przykład jako spawarki do aluminium lub spawarki do stali nierdzewnej. Dostępne są różne rodzaje spawarek TIG, a najlepsze właściwości spośród nich mają spawarki inwerterowe. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o maszynach i narzędziach budowlanych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny