Spawarki - rodzaje, ceny, opinie, przegląd najlepszych modeli na rynku

Spawarki są wykorzystywane w zakładach pracy, ale też w niewielkich warsztatach czy przydomowych garażach. Dzięki nim można wykonywać wiele ważnych prac. Czasem jest to prosta naprawa narzędzi. Innym razem tworzenie stalowej konstrukcji. Wszystko zależy od wielkości i zasady działania urządzenia. Przedstawiamy, zatem rodzaje i ceny spawarek. Opiszemy też najpopularniejsze modele na rynku.

Jak działają spawarki?

Spawarki reprezentują urządzenia wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Za ich pomocą powstają przedmioty i konstrukcje używane w codziennym życiu. Sprzęt umożliwia również dokonywanie drobnych napraw w domu czy w jego obrębie. Spawarka służy do łączenia ze sobą materiałów poprzez ich miejscowe stopienie i zestalenie. Tą metodą, zwaną spawaniem, spaja się stal oraz inne metale. Na rynku można też znaleźć urządzenia przeznaczone do spawania tworzyw sztucznych. W tym procesie bardzo często do bazowych materiałów dodaję się specjalną spoinę. Jej zadaniem jest wypełnienie miejsca łączenia.

Spawarki występują w trzech podstawowych rodzajach. Kryterium podziału stanowi tu technika spawania. Pierwszym popularnym urządzeniem jest spawarka TIG. Służy przede wszystkim do ręcznego spawania elektrodami nietopliwymi. Kolejne miejsce na liście zajmują spawarki migomat (sprzęt znany też, jako półautomat spawalniczy). Ta nazwa jest popularnym określeniem urządzeń spawających techniką MIG/MAG. Tu proces łączenia opiera się o prąd spawania i osłonowy obojętny gaz. Tymczasem ostatnie z podstawowych urządzeń to spawarka elektryczna MMA. Ona z kolei umożliwia ręczne spawanie elektrodami otulonymi. W pracy wykorzystuje napięcie 230V lub 400 V. Po tym wstępie przejdziemy do dokładniejszego opisu urządzeń.

Spawarka elektryczna i jej odmiany

Jednym z popularniejszych urządzeń jest spawarka elektryczna działająca w technologii TIG. Jak już wspomnieliśmy wykorzystuje do tego elektrody nietopliwe. Może być też stosowana do spawania metodą MMA. O niej opowiemy nieco p różniej. Wracając do tematu, interesująca nas spawarka na elektrody umożliwia wykonanie spoin wysokiej jakości. Można nią obrabiać wiele odmian metalu. Zazwyczaj jednak jest wykorzystywana do spawania aluminium oraz stali wysokostopowej. Do tego zazwyczaj potrzebuje napięcia 230V. Jedno z najlepszych urządzeń na rynku to spawarka inwentorowa TIG Magnum THF 205. Jej cena utrzymuje się w okolicach 1400 zł. Na uwagę zasługuje też spawarka DIGITIG 206P.

Do najczęściej używanych należy spawarka na elektrody otulone. Ta technika nosi nazwę MMA i stosuje się ją do ręcznego spawania. Sprzęt tego typu składa się z kilku ważnych elementów. Jest to między innymi przewód masowy z zaciskiem i zintegrowanym uchwytem elektrodowym. Spawarka elektryczna MMA zawiera też źródło prądu stałego lub zmiennego oraz układ sterowania. To jednak tylko podstawowy opis. Trzeba, bowiem wiedzieć, że te urządzenia dzielimy na trzy grupy. Jest to odpowiednio spawarka inwertorowa, transformatorowa oraz prostownik spawalniczy.

Spawarka inwertorowa jest nieduża, lekka a przy tym bardzo wydajna. Odznacza się dużą tolerancją na spadki napięć. Jeśli już przy tym jesteśmy, ta spawarka może być zasilana napięciem 230V lub 400V. Co ważne zapewnia stabilny prąd spawania. Dzięki temu, jakość spoin stoi na wysokim poziomie. To nie jedyne zalety. Spawarka inwertorowa jest przystosowana do pracy ze wszystkimi dostępnymi elektrodami otulonymi. Ponadto cyfrowe sterowanie parametrami pozwala dokładnie je dopasować do rodzaju obrabianego materiału. Jednakże ta spawarka na elektrody ma też swoje wady. Z uwagi na skomplikowaną budowę jest trudna do naprawienia w razie awarii. Ceny spawarek tego typu utrzymują się w przedziale 500-1400 zł. Ciekawe urządzenie proponuje producent spawarek Bester. Może być to model 210D-ST.

Spawarka transformatorowa charakteryzuje się prostą budową oraz niezawodnością. Dzięki temu jest chętnie kupowana przez domowych majsterkowiczów. Choć trzeba wspomnieć, że korzystają z niej również mniejsze firmy i warsztaty. Jej ważnym elementem jest transformator zasilany napięciem 230V lub 400V. Zapewnia to prąd spawania na solidnym poziomie. Jednakże transformatorowa spawarka na elektrody ma też wady. Chodzi tu o duży pobór prądu, wrażliwość na wahania napięcia i dość duży rozmiar urządzenia. Te niedogodności rekompensują ceny spawarek. Za dobry sprzęt trzeba zapłacić około 450 zł. Warta uwagi jest spawarka Graphite 56H800.

Na ostatnią grupę sprzętu działającego w technice MMA składają się prostowniki spawalnicze. Są to duże i ciężki spawarki. To sprawia, że wykorzystuje się je głównie w przemyśle. Wspomagają działanie wielu firm produkcyjnych. W tej wersji elektroda jest zasilana prądem stałym. To rozwiązanie umożliwia płynną regulację natężenia. Dzięki temu prąd spawania utrzymuje się na wybranym przez użytkownika poziomie.

Półautomat spawalniczy

Spawarki migomat to urządzenia o największej mocy spośród wszystkich odmian opisanych w tym tekście. Półautomat spawalniczy, bo pod taką nazwą też funkcjonuje, działa na dość prostej zasadzie. Spawanie odbywa się z wykorzystaniem łuku elektrycznego. Tworzy się on pomiędzy elektrodą topliwą a spajanym przedmiotem. Do tego dochodzi gaz osłonowy. Zazwyczaj jest to gaz obojętny pobierany z butli. W użyciu bardzo często pojawia się argon. Półautomat spawalniczy to uniwersalne narzędzie. Umożliwia pracę w różnych pozycjach bez spadku wydajności. Dodatkowo można nim spawać rozmaite materiały. Takie jak grube aluminium, stale stopowe i niestopowe, miedź, tytan, cyrkon.

Spawarki migomat dobrej jakości powinny być wyposażone w kilka pożytecznych funkcji i elementów. Bardzo ważny jest podajnik drutu i regulacja prędkości podawania. W najtańszych modelach podajnik jest wykonany z plastiku i wystarcza na zaledwie 5 kg drutu. Natomiast droższe wersje spawarki podnoszą tę wartość do 15 kg. To znacznie zwiększa komfort pracy. Dobre spawarki migomat muszą mieć też przełącznik spawania punktowego, test gazu oraz test drutu. Warto teraz dowiedzieć się, jakie są koszty zakupu tego sprzętu. Ceny spawarek MIG/MAG solidnej jakości plasują się w okolicach 2000 zł.