Co to jest spawanie i jakie są rodzaje spawarek elektrycznych?

Najprościej rzecz ujmując, spawanie to zabieg, który polega na wytwarzaniu wysokiej temperatury w celu stopienia ze sobą materiałów. Wykorzystuje się w tym celu rozmaite spawarki. Urządzenia te różnią się między innymi zastosowaną technologią. Najpopularniejsze dzisiaj rodzaje spawarek elektrycznych, to:

  • spawarki TIG,
  • spawarki MMA,
  • spawarki MIG MAG.

Wszystkie wymienione modele wytwarzają łuk elektryczny, ale tylko w spawarkach MIG MAG powstaje również gaz. Profesjonalna spawarka MIG MAG to urządzenie o wielu zastosowaniach, wysokiej efektywności, a na dodatek bezpieczne.

<>Między innymi dlatego pozostałe rodzaje spawarek elektrycznych są wybierane zdecydowanie rzadziej. Na szczególne wyróżnienie zasługują spawarki inwerterowe MIG MAG. Są to modele uniwersalne, które umożliwiają również spawanie MMA i TIG.

Są lekkie i potrzebują do pracy niewiele energii. Cechuje je także duża moc, stabilna praca i szybkie chłodzenie. Dobre spawarki MIG MAG oferuje Cloos - dystrybutor sprzętu tego typu. Jak ustawić migomat do spawania blachy i innych konstrukcji metalowych i dlaczego to tak ważna kwestia?

Najważniejsze ustawienia spawarki MIG MAG

Nowoczesne spawarki MIG MAG to urządzenia o wielu funkcjonalnościach. Tym samym możliwych trybów pracy jest bardzo dużo. Odpowiednie ustawienie sprzętu jest kluczowe, aby uzyskać właściwe efekty pracy z materiałem.

Najważniejsze ustawienia, które trzeba określić, to:

  • Prędkość wysuwania drutu – każda spawarka MIG MAG posiada drut, który podczas pracy urządzenia płynnie się wysuwa i jest stapiany. Jeżeli tempo jest zbyt wolne lub zbyt szybkie, na końcu drutu powstają krople, spadające do jeziorka spawalniczego. Zbyt duża prędkość może natomiast spowodować, że urządzenie nie nadąży spalać drutu. Prędkość wysuwania drutu należy uzależnić od warunków pracy.
  • Napięcie łuku elektrycznego – mniejsze napięcie oznacza krótszy, a większe – dłuższy łuk. Co to oznacza w praktyce? Niewielkie napięcie oznacza niższą sprawność spawania. Natomiast spawarki MIG MAG generujące dłuższy łuk są trudniejsze w obsłudze, ze względu na niestabilność długiego łuku i większy rozprysk. Ustawienia należy uzależnić przede wszystkim od umiejętności i doświadczenia operatora.
  • Prędkość spawania – w głównej mierze to od niej zależy kształt spoiny. Optymalne tempo spawarki jest zależne od ustalonego napięcia.
  • Prędkość emisji gazu – im większa średnica drutu, tym szybsze powinno być tempo emisji gazu. W przeciwnym wypadku łuk elektryczny i jeziorko spawalnicze nie będą dostatecznie zabezpieczone.

Profesjonalna spawarka MIG MAG to urządzenie dające duże możliwości, jednak wymaga również fachowej obsługi. Kwestia tego, jak ustawić migomat do spawania blachy i innych konstrukcji powinna być ustalana indywidualnie przed każdym zabiegiem.

Nie da się podać uniwersalnych ustawień, które będą odpowiednie w każdej sytuacji. Dotyczy to zresztą nie tylko spawarek MIG MAG, ale również innych rodzajów spawarek elektrycznych.artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny