Spawarka transformatorowa - najważniejsze informacje

Spawarka transformatorowa jest urządzeniem elektrycznym służącym do spawania, czyli do łączenia elementów metalowych za pomocą dodatkowego spoiwa, którym zwykle w przypadku takich spawarek jest elektroda. Łączenie poszczególnych elementów metalowych następuje poprzez nadtopienie materiału łączonego oraz elektrody. Proces ten odbywa się pod wpływem temperatury łuku elektrycznego, który powstaje pomiędzy materiałem i elektrodą. Źródłem prądu spawania w przypadku spawarek transformatorowych jest transformator spawalniczy, który zasilany jest napięciem sieciowym. Napięcie to może być jednofazowe, czyli w Polsce jest to 230 V lub trójfazowym, czyli w Polsce jest to 400 V. Warto wspomnieć o tym, że napięcie spawania jest znacznie niższe, co wiąże się z koniecznością uzyskania bardzo dużej wartości natężenia prądu.

Warto także zwrócić uwagę na to, że spawarki transformatorowe są urządzeniami starszego typu i ich przeznaczenie to przede wszystkim domowe lub hobbystyczne prace półprofesjonalne i amatorskie. Sprawdzą się przede wszystkim do spawania blach stalowych. Współcześnie są one coraz częściej wypierane przez inne urządzenia, takie jak na przykład spawarka TIG, zwłaszcza przez spawarki inwerterowe. Te sprawdzą się do bardziej profesjonalnych prac, na przykład jako spawarki do aluminium. Również do spawania kabli z włóknami światłowodowymi będziemy potrzebowali sprzętu specjalistycznego, takiego jak specjalne spawarki światłowodowe. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o spawarkach.

Spawarka transformatorowa - właściwości

Spawarka transformatorowa - zalety

Spawarki transformatorowe mają swoje zalety, szczególnie w przypadku podstawowych spawalniczych prac domowych. W pierwszej kolejności należy wymienić to, że można nimi spawać metodami MMA, a także MIG/MAG. Jest to pod tym względem urządzenie uniwersalne. Transformatorowa spawarka Migomat to optymalne rozwiązanie do zastosowań domowych. Kolejną zaletą tego urządzenia jest jego prosta, nieskomplikowana konstrukcja oraz łatwość jego obsługi. Co się z tym wiąże nie ma ona zbyt wielu podzespołów, które mogłyby ulec awarii, a koszty produkcji i naprawy są stosunkowo niskie.

Ponadto spawarki transformatorowe mają możliwość regulowania natężenia prądu elektrycznego, posiadają wbudowany wyłącznik oraz pokrętło do regulacji natężenia prądu, co jest bardzo funkcjonalne i praktyczne. Spawarki transformatorowe charakteryzują się również dużą odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak na przykład wilgoć. Kolejną zaletą tych urządzeń jest ich stosunkowo niska cena. Są znacznie tańsze niż często porównywane do nich spawarki inwertorowe, czy profesjonalne spawarki światłowodowe. A może zainteresuje cię także ten artykuł o spawaniu żeliwa i aluminium?

Spawarka transformatorowa - wady

Jednak spawarki transformatorowe mają także swoje wady. Należą do nich przede wszystkim duża masa oraz gabaryty. Masa spawarki transformatorowej dla prądu spawania 300 A sięga aż 50 kg. Wiąże się to z małą mobilnością takiego urządzenia i trudnością przenoszenia go z miejsca na miejsce. Najlepiej sprawdzi się zatem jako urządzenie stacjonarne, możemy ją ustawić na przykład w warsztacie i tam wykonywać prace spawalnicze. Spawarka transformatorowa charakteryzuje się także znacznie mniejszą jakością spawu niż spawarka TIG. Jakość spawu zależy przede wszystkim od jakości elektrody zastosowanej w spawarce transformatorowej.

Spawarka transformatorowa z wyposażeniem na białym tle oraz cena, także za używane spawarki transformatorowe
Spawarki transformatorowe - ceny, opinie, polecane modele, porady zakupowe

Wśród wad tych urządzeń wymienić należy również stosunkowo długi czas jego chłodzenia, który dochodzić może nawet do 15 minut. Ponadto moc tego urządzenia na poziomie do 160 A wymaga zabezpieczenia 20-25 A i charakteryzują się one cyklem pracy rzędu 25-35%. Spawarki transformatorowe ze względu na ograniczenie wynikające z dużej masy i rozmiarów, a przez to ograniczenia mobilności nie sprawdzą się jako profesjonalne spawarki do celów przemysłowych. Nie są polecane również jako spawarki do aluminium, w tym przypadku znacznie lepsze będą spawarki inwerterowe.

Polecane spawarki i akcesoria - sprawdź to!

Spawarka transformatorowa - uznani producenci, modele, ceny

Wśród producentów spawarek transformatorowych warto zwrócić uwagę przede wszystkim na takie urządzenia jak spawarki Bester. Spawarki Bester mają bardzo dobre opinie wśród użytkowników i są zawsze gwarancją najwyższej jakości i doskonałej pracy przy łączeniu elementów metalowych. Ale spawarki transformatorowe to również takie uznane marki, jak Sherman czy Magnum. Możemy zakupić nowe, ale także używane spawarki transformatorowe. Cena spawarki transformatorowej zależy między innymi od jej właściwości, parametrów oraz od tego przez jakiego producenta została wykonana. Przedstawiamy dobrej jakości modele spawarek transformatorowych oraz ich przybliżone ceny. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o elektronarzędziach.

 • Spawarka transformatorowa Magnum SUPERMIG 300SW to cena 3 972 zł
 • Spawarka transformatorowa Półautomat MIG 200A MAG 180A FLUX 230V to wydatek 664,99 zł
 • Spawarka transformatorowa Migomat ESAB OrigoMig C340 PRO 4WD to cena 6 499 zł
 • Spawarka transformatorowa Półautomat 200A MIG /MAG /FLUX 380V SIŁA to koszt 696,99 zł
 • Spawarka transformatorowa Migomat ESAB OrigoMig C340 PRO 4WD Zestaw to cena 6 799 zł
 • Spawarka transformatorowa ESAB OrigoMig C340 PRO 4WD Migomat Zestaw kosztuje 7 799 zł
 • Spawarka transformatorowa Migomat Magnum SUPERMIG 250 SW 40% ZESTAW to koszt 3 306 zł
 • Spawarka transformatorowa 325A 230/400V z maską to wydatek rzędu 269 zł
 • Spawarka transformatorowa TIGER 3000 MIG / MAG migotam wiąże się z wydatkiem 4 212 zł
 • Spawarka transformatorowa półautomat ESAB Origo Mig C280 PRO 4WD kosztuje 6 450 zł
 • Spawarka transformatorowa półautomat 200A MIG /MAG /FLUX 380V to wydatek 696,99 zł
 • Spawarka transformatorowa Migomat bezgazowy MIG 130F + drut FLUX 24 kosztuje 528 zł
 • Spawarka transformatorowa Sherman DualMIG 200/2 MIG/MAG 400V Zestaw to cena 1 433 zł
 • Spawarka transformatorowa 250A DEDRA DESa351 to koszt 529 zł
 • Spawarka transformatorowa Bester STA-225 kosztuje 550 zł

Spawarki transformatorowe to urządzenia do łączenia elementów metalowych, które mają zarówno zalety, jak i wady. Są bardzo często porównywane ze spawarkami inwerterowymi, które są nowocześniejszym rozwiązaniem i bardziej sprawdzają się do profesjonalnych prac spawalniczych, takich jak na przykład spawanie aluminium. Jednak spawarki transformatorowe są od nich tańsze i są w stanie w zupełności zaspokoić potrzeby amatorskich, domowych czy hobbystycznych prac spawalniczych. Zwłaszcza transformatorowa spawarka migomat jest urządzeniem, które nam zupełnie wystarczy w przypadku domowego spawania. W sprzedaży dostępne są nowe oraz używane spawarki transformatorowe, które zakupić można w znacznie niższych cenach. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o maszynach i narzędziach budowlanych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny