Spodnie robocze - rodzaje, przeznaczenie, opinie, ceny, producenci

Spodnie robocze - najważniejsze informacje

Spodnie robocze, buty robocze i rękawice robocze to najważniejsze elementy odzieży roboczej. Mają bardzo szerokie zastosowanie nie tylko przy pracach budowlanych i wykończeniowych, ale także przy transporcie, w pracach monterskich, pracach drogowych, rolniczych, ogrodniczych oraz przy obsłudze maszyn. W związku z tym można spotkać się z wieloma rodzajami spodni roboczych, które podobnie jak inna odzież robocza, mogą być wykonane z różnych materiałów. Podstawowym zadaniem spodni roboczych jest ochrona pracownika przed zabrudzeniami oraz podstawowa ochrona przed ewentualnymi urazami. Mogą również ułatwiać pracę, dzięki na przykład zastosowaniu specjalnych kieszeni i zaczepów, uchwytów na narzędzia czy też miejsc na nakolanniki. W zależności od rodzaju spodni, tkanin wykorzystanych do ich produkcji i innych rozwiązań spodnie robocze mają różne zastosowania i przeznaczenie. Spotkamy zarówno męskie spodnie robocze, jak i damskie spodnie robocze. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o odzieży roboczej.

Spodnie robocze - materiały, tkaniny

Spodnie robocze z bawełny

Odzież robocza, w tym spodnie robocze mogą być produkowane między innymi z bawełny. Ta naturalna tkanina jest stosunkowo lekka i charakteryzuje się bardzo dobrym przepuszczaniem powietrza, dzięki czemu spodnie robocze wykonane z tego materiału sprawdzają się przy pracach w warunkach suchych i w cieple. Mają więc zastosowanie przede wszystkim do prac wykończeniowych we wnętrzach budynków, nie sprawdzą się natomiast do prac zewnętrznych o zmiennych warunkach pogodowych.

Spodnie robocze z poliestru i poliamidu

Spodnie robocze produkowane są także z włókien syntetycznych, między innymi poliestru i poliamidu. Odzież robocza wykonywana z tych materiałów jest wytrzymała, odporna na ścieranie oraz na inne zagrożenia materialne, a także łatwa w praniu i utrzymaniu w czystości. Spodnie robocze wykonane z tych włókien syntetycznych mają zastosowanie do prac zewnętrznych, na przykład murarskich, do prac związanych z utrzymaniem ruchu oraz do obsługi transportu.

Spodnie robocze z elastanu i akrylu

Włóknami syntetycznymi, z których wytwarza się odzież roboczą, w tym także spodnie robocze się także elastan i akryl. Są one bardzo sprężyste oraz rozciągliwe a jednocześnie miękkie, co daje bardzo dużą swobodę ruchów pracownikowi. Są łatwe w pielęgnacji i czyszczeniu. Znajdują zastosowanie przy pracach w ograniczonej przestrzeni, wymagających przyjmowania przez pracownika wymuszonych pozycji ciała, na przykład do prac montażowych. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat BHP na budowie.

Inne tkaniny na spodnie robocze

Do produkcji spodni roboczych wykorzystuje się również inne materiały, są nimi między innymi: torlen, polar, płótno, stylon czy ortalion, a nawet flanela. Popularnym materiałem jest także polipropylen. Najczęściej stosuje się mieszanki bawełniano-poliestrowe i bawełniano-poliamidowe, które stanowią zwykle punkt wyjścia do wytwarzania poszczególnych rodzajów spodni roboczych do różnych zastosowań. Można spotkać się także z różnymi domieszkami, na przykład nićmi węglowymi, a także różnymi technologiami produkcji, różnymi splotami czy gramaturą.

Rodzaje spodni roboczych ze względu na fason

Spodnie robocze do pasa

Najpopularniejszym fasonem spodni roboczych są spodnie do pasa. Charakteryzują się typowym krojem sięgającym do pasa, przez co zwykle stosuje się do nich pasek lub szelki, aby trzymały się dobrze na ciele pracownika.

Robocze ogrodniczki

Innym popularnym krojem wśród spodni roboczych są robocze ogrodniczki. Spodnie robocze typu ogrodniczki posiadają szelki, co sprawia, że bardzo dobrze trzymają się na ciele. Ponadto zakrywają większą część ciała i co za tym idzie są bezpieczniejsze od typowych spodni do pasa. Mogą mieć także z przodu sporą kieszeń do przechowywania narzędzi.

Inne rodzaje fasonu spodni roboczych

Poza najbardziej popularnymi fasonami spodni roboczych spotkać się można także z takimi fasonami jak bojówki, które posiadają kieszenie po bokach nogawek oraz spodnie robocze z odpinanymi nogawkami na zamek lub napy. Dostępne są także krótkie spodnie robocze na ciepłą pogodę.

Rodzaje spodni roboczych ze względu na porę roku

Spodnie robocze na każdą porę roku

Typowe spodnie robocze do pasa, a także ogrodniczki to taka odzież robocza, która może być stosowana o każdej porze roku. Materiał z jakiego zostały wykonane te spodnie oraz ich grubość i dodatkowe ocieplenie determinują to o jakiej porze roku oraz w jakich warunkach atmosferycznych można je stosować.

Polecana odzież robocza

Spodnie robocze zimowe

Robocze spodnie zimowe produkuje się z grubszych tkanin i są one odpowiednio ocieplane. Zimowe spodnie do prac budowlanych i innych praz zewnętrznych ociepla się podszewkami wykonanymi z polaru lub ciepłej watoliny. Daje to komfort przy pracach prowadzonych na zewnątrz nawet przy ujemnych temperaturach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze butów roboczych?

Spodnie robocze na lato

Spodnie, ale także inna odzież robocza na lato produkowana jest z lżejszych tkanin, które umożliwiają wymianę powietrza i wilgoci, potocznie nazywane „oddychaniem”. Duże zastosowanie ma przede wszystkim bawełna. Spodnie robocze na lato to nie tylko ogrodniczki, czy spodnie do pasa z lekkich, przepuszczalnych tkanin, ale także krótkie spodnie i spodnie z odpinanymi nogawkami.

Spodnie robocze - rodzaje, przeznaczenie, opinie, ceny, producenci

Rodzaje spodni roboczych do specjalnego przeznaczenia

Odblaskowe spodnie ostrzegacze

Ostrzegawcze spodnie odblaskowe produkowane są z tkanin fluorescencyjnych i stosuje się w nich odblaskowe paski. Mają zastosowanie do pracy w miejscach słabo oświetlonych, a także w przypadku robót drogowych

Spodnie robocze z nakolannikami

Spodnie robocze z nakolannikami posiadają specjalne nakolanniki, które są umieszczane w przeznaczonych do tego celu kieszeniach mieszczących się na kolanach. Ich zadaniem jest  ochrona kolan podczas pracy, która wymaga klęczenia.

Spodnie monterskie

Innym rodzajem spodni roboczych do zadań specjalnych są spodnie monterskie, które posiadają wiele praktycznych kieszeni do przechowywania narzędzi oraz innych przydatnych przy pracy przedmiotów.

Spodnie antyprzecięciowe

Spodnie antyprzecięciowe to spodnie robocze dla pilarzy oraz drwali. Ich specjalnym zadaniem jest ochrona przed przecięciem materiału przez piłę.

Spodnie ogniotrwałe, ognioodporne, trudnopalne, niepalne

Podczas prac z ogniem i w sytuacjach, gdy istnieje ryzyko poparzenia, na przykład przy spawaniu, stosuje się spodnie ogniotrwałe, ognioodporne, trudnopalne, niepalne.

Spodnie antyelektrostatyczne i antystatyczne

W przypadku prac z prądem stosuje się spodnie antyelektrostatyczne i antystatyczne, które charakteryzują się zdolnością do rozpraszania ładunku elektrostatycznego co zapobiega wyładowaniom.

Białe spodnie robocze

Do prac malarskich we wnętrzach budynków stosować można białe spodnie robocze. Jako że wnętrza budynków są najczęściej malowane na kolor biały i inne jasne kolory, na spodniach tych plamy od farby nie rzucają się tak bardzo w oczy.Ceny i producenci odzieży roboczej - na co zwrócić uwagę?

Wśród producentów spodni roboczych najlepsze opinie mają takie firmy jak Engelbert Strauss, Snickers, Orion, DeWalt oraz Beta. Wybór odzieży tych producentów to inwestycja w najwyższą jakość. Spodnie robocze zakupić można w sklepach i marketach budowlanych, na przykład marketach Jula. Oprócz marketów typu Jula można zakupić je także w Internecie. Oto przykładowe ceny spodni roboczych tych producentów:

  • Snickers Spodnie Kevlar Roz. 48 to koszt ok. 757,50 zł
  • Beta Spodnie Robocze Szare Ogrodniczki na szelkach XXL to cena 116 zł
  • Spodnie robocze DeWalt r.38/33 p:98-102cm to wydatek ok. 120 zł
  • Engelbert Strauss Motion Spodnie Robocze Ocieplane Do Pasa to cena 185 zł
  • Orion Spodnie Robocze Ogrodniczki roz. 48 to cena 109 zł
  • Orion David Krótkie Spodnie Do PasaSzorty Robocze Roz. 48 to koszt 69,00 zł

Spodnie robocze to podobnie jak buty robocze, czy rękawice robocze, ważna część odzieży każdego budowlańca. Dostępne są różne rodzaje spodni roboczych między innymi ogrodniczki, spodnie do pasa, krótkie spodnie robocze, zimowe spodnie robocze, odblaskowe spodnie robocze, białe spodnie robocze. W zależności od kroju, materiału i dodatkowych rozwiązań mogą mieć różne przeznaczenie. Zajdziemy przede wszystkim męskie spodnie robocze, ale także przeznaczone dla kobiet. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pracach złotej rączki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny